Connect with us

Powiat

Przyczynek do turystycznego rozwoju?

Opublikowano

dnia

Lipiany gościły Światowy Dzień Turystyki przygotowywany przez „Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną”. Okolicznościowa gala była okazją do prezentacji powiatu, dyskusji na temat perspektyw rozwoju i współpracy turystycznej między większymi i małymi ośrodkami oraz przyznania nagród.

W uznaniu za promowanie Pomorza Zachodniego w działalności kulturalnej nagrodę Ambasadora Turystyki Pomorza Zachodniego ZROT przyznała Tomaszowi Szutkowskiemu – kierownikowi Zespołu Wokalnego „Cantus Delicium”. Zespół swoim działaniem wielokrotnie promował nie tylko Ziemię Pyrzycką, ale również Pomorze Zachodniego zarówno na największych krajowych festiwalach chóralnych jak i za granicą.

W trakcie gali burmistrz Lipian zaprezentował nowe działania turystyczne swojego miasta. Nie zabrakło też przygotowanej przez stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka” prezentacji powiatu. Osobnym punktem programu był panel dyskusyjny dotyczący perspektyw współpracy dużych i małych ośrodków w zakresie rozwoju oferty turystycznej. Wzięli w nim udział prezes ZROT Damian Greś oraz samorządowcy: Ewa Gąsiorowska-Nawój (wicestarosta pyrzycka), Piotr Krzystek (prezydent Szczecina), Bartłomiej Królikowski (burmistrz Lipian), Olgierd Kustosz (radny województwa) i Remigiusz Pajor-Kubicki (radny Pyrzyc). Dyskusja, jak zauważyli uczestnicy, stała się przyczynkiem do współpracy turystycznej między powiatem, a miastem Szczecin.

W spotkaniu udział wzięli również m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządowcy z południowo-zachodniej części województwa. Akcentem artystycznym był występ lipiańczyków – Małgorzaty i Bartosza Michalczyków. Przybyli mogli również zobaczyć okolicznościową wystawę.

(ps), fot. Martyna Wysocka

Kontynuuj czytanie
Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powiat

Ponad 75 tysięcy dla aktywistów z powiatu od województwa

Opublikowano

dnia

Autor

Rozstrzygnięta została kolejna edycja programu grantowego „Społecznik” prowadzonego przez samorząd województwa. W pierwszej tegorocznej edycji organizacje pozarządowe i grupy lokalnych aktywistów z powiatu pyrzyckiego otrzymają ponad 75 tysięcy złotych.

-Cieszę się, że tak wiele różnorodnych organizacji z naszego powiatu otrzyma dotacje ze „Społecznika”. W zarządzie województwa uważamy, że wspieranie nawet najmniejszych inicjatyw ma sens, szczególnie, jeśli stoją za nimi osoby aktywne w swoich środowiskach. – mówi wicemarszałek Olgierd Kustosz. – Oprócz „Społecznika” niedługo ogłosimy nabór do kolejnych edycji grantów sołeckich i grantów strażackich. Te dwa programy dotacyjne zapewne szczególnie zainteresują mieszkańców powiatu pyrzyckiego. – dodaje O. Kustosz.

Gmina Przelewice (16 000 zł): OSP Płońsko na „Kulturalno-rekreacyjne spotkania aktywizujące społeczność wiejską zamieszkującą Dolinę Płoni” – 4 000 zł; Stowarzyszenie Otwarte Okno na „Multimedialny ogród świateł” – 4 000 zł; KGW Przywodzie na „Robótki rękodzielnicze – zrób to sam” – 4 000 zł; Uczniowski Klub Sportowo-Motoryzacyjny w Przelewicach na „Dzieciaki na rowery – turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla uczniów szkół podstawowych gminy Przelewice” – 4 000 zł

Gmina Lipiany (16 000 zł): OSP Lipiany na „Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze przyszłością Ochotniczych Straży Pożarnych” – 4 000 zł; Stowarzyszenie Lipiański Klub Motorowy Partyzanci na „III Lipiański Bieg Partyzanta” – 4 000 zł; UKS Olimpionik Lipiany na „5. Galę Badimintona Sport, który łączy pokolenia od przedszkolaka do weterana” – 4 000 zł; Stowarzyszenie Epidemia Sportu na „Bieg charytatywny na 5 km” – 4 000 zł.

Gmina Bielice (8 000 zł): Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Bielice na „Razem dla wszystkich” – 4 000 zł; OSP Bielice na „Międzypokoleniowe Warsztaty Programowania” – 4 000 zł

Gmina Pyrzyce (27 900 zł): Stowarzyszenie Pyrzyczanka na „Rozśpiewana Pyrzyczanka” – 4 000 zł; KGW Pstrowice na „Dzień dziecka” – 3 900 zł; Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Sołectwa Giżyn na „Wspólnie dotknijmy teatru” – 4 000 zł; Stowarzyszenie Nasze Przedszkolaki na „Pomaganie przez czytanie” – 4 000 zł oraz „Ćwiczenia, muzyka i rytmika” – 4 000 zł; Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemia Pyrzycka na „Projekt BRAMA – miłośnicy Ziemi Pyrzyckiej o historii, teraźniejszości i przyszłości” – 4 000 zł; UTW Pyrzyce na „Kabaret 60-tka na 15-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach” – 4 000 zł

Gmina Kozielice (8 000 zł): Stowarzyszenie Razem na „Spotkanie z biesiadą kozielicką” – 4 000 zł; KGW Tetyń na „Warsztaty teatralne dla małego i dużego” – 4 000 zł

Gmina Warnice (3 600 zł): KGW Warnice na „Integrację dzieci przez wspólne wypieki” – 3 600 zł

Pozostałe (4 000 zł): Stowarzyszenie Populus na „Rozśpiewany powiat pyrzycki edycja II” – 4 000 zł

(ps), fot. Pixabay

Kontynuuj czytanie

Opinie

Prokop: Inwestujemy mimo trudności

Opublikowano

dnia

Autor

Uchwałą Rady Powiatu Pyrzyckiego został przyjęty budżet powiatu na rok 2020. Ogólnie rzecz ujmując, planowany budżet jest zbilansowany, jego nadwyżka wynosi ponad 1,5 mln zł – w całości ma być ona przeznaczona na spłatę zobowiązań z przeszłości.

Najważniejszą planowaną inwestycją powiatową jest oczywiście kontynuacja i zakończenie I etapu przebudowy ul. Staromiejskiej, a także rozpoczęcie II etapu przebudowy tej ulicy.

Inną istotną inwestycją ma być II etap termomodernizacji pyrzyckiego liceum. W trakcie obrad komisji został także poruszony problem złego stanu nawierzchni na boisku przy ZS nr 1 w Pyrzycach. W miarę możliwości finansowych powiatu, istnieje realna szansa na wymianę nawierzchni na tym boisku już w przyszłym roku. Duży wpływ na te oraz ewentualne inne inwestycje będzie miało pozyskanie finansowania zewnętrznego.

Jednak należy też wspomnieć o problemach przy uchwalaniu projektu budżetu. Przede wszystkim, ciężko jest uchwalić jakikolwiek budżet, nie znając dokładnej wartości subwencji oświatowej oraz kontraktu szpitala z NFZ, a są to w zasadzie dwie najważniejsze zmienne po stronie dochodów powiatu. W związku z tym niezbędne będzie wprowadzanie licznych zmian w budżecie, które mogą znacząco wpłynąć na wynik finansowy, jak i możliwości inwestycyjne powiatu. Jak dla mnie jest to sytuacja kuriozalna, niestety powtarzająca się już od wielu lat

Kolejnym problemem dla naszego powiatu jest realny spadek wpływów z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Jest to związane ze zmniejszeniem podstawowej stawki PIT z 18% na 17%, a także wprowadzenie PIT0 dla osób młodych (poniżej 26 lat). Oczywiście zmniejszenie opodatkowania za pracę uważam za rzecz godną pochwały, niemniej jednak rząd, decydując się na taki ruch, powinien zrekompensować samorządom zmniejszone wpływy z tego tytułu. Warto dodać, iż ta decyzja zdecydowanie zmniejszy przychody powiatu z tego tytułu, szacunkowo o 500-700 tys. zł. Za tą kwotę można by np. przeprowadzić II etap termomodernizacji liceum, wymienić nawierzchnię na tamtejszym boisku, i prawdopodobnie jeszcze trochę pieniędzy by zostało.

W związku z powyższym, myślę że warto, aby strona rządowa zapewniła rekompensatę dla samorządów z tytułu zmniejszonych wpływów lub zwiększonych wydatków. Dobrze by także było, gdyby samorządy znały dokładne wartości poszczególnych subwencji i dotacji z budżetu państwa jeszcze przed uchwaleniem budżetu. To by nam pozwoliło pracować efektywniej i skuteczniej, czego wszystkim samorządowcom Ziemi Pyrzyckiej życzę.

Jan Prokop
Wiceprzewodniczący
Rady Powiatu Pyrzyckiego

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • Invisible touch wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
 • The winner wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime
 • wystp pokaz iluzja dzieci kids happy show showtime me szczecin
Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.