Powiat
Przyczynek do turystycznego rozwoju?

Lipiany gościły Światowy Dzień Turystyki przygotowywany przez „Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną”. Okolicznościowa gala była okazją do prezentacji powiatu, dyskusji na temat perspektyw rozwoju i współpracy turystycznej między większymi i małymi ośrodkami oraz przyznania nagród.
W uznaniu za promowanie Pomorza Zachodniego w działalności kulturalnej nagrodę Ambasadora Turystyki Pomorza Zachodniego ZROT przyznała Tomaszowi Szutkowskiemu – kierownikowi Zespołu Wokalnego „Cantus Delicium”. Zespół swoim działaniem wielokrotnie promował nie tylko Ziemię Pyrzycką, ale również Pomorze Zachodniego zarówno na największych krajowych festiwalach chóralnych jak i za granicą.
W trakcie gali burmistrz Lipian zaprezentował nowe działania turystyczne swojego miasta. Nie zabrakło też przygotowanej przez stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka” prezentacji powiatu. Osobnym punktem programu był panel dyskusyjny dotyczący perspektyw współpracy dużych i małych ośrodków w zakresie rozwoju oferty turystycznej. Wzięli w nim udział prezes ZROT Damian Greś oraz samorządowcy: Ewa Gąsiorowska-Nawój (wicestarosta pyrzycka), Piotr Krzystek (prezydent Szczecina), Bartłomiej Królikowski (burmistrz Lipian), Olgierd Kustosz (radny województwa) i Remigiusz Pajor-Kubicki (radny Pyrzyc). Dyskusja, jak zauważyli uczestnicy, stała się przyczynkiem do współpracy turystycznej między powiatem, a miastem Szczecin.
W spotkaniu udział wzięli również m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz samorządowcy z południowo-zachodniej części województwa. Akcentem artystycznym był występ lipiańczyków – Małgorzaty i Bartosza Michalczyków. Przybyli mogli również zobaczyć okolicznościową wystawę.
(ps), fot. Martyna Wysocka
Powiat
165 tysięcy z ministerstwa kultury na zabytki parafii przy Staromiejskiej

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało wyniki naboru na dotacje związane z pracami przy zabytkach w 2021 roku. Spośród pięciu wniosków złożonych przez podmioty z gminy Pyrzyce, przeszły dwa, które złożyła parafia pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach.
Pierwsza dotacja opiewa na kwotę 120 tysięcy złotych i dotyczy prac remontowych wieży kościoła filialnego w Obrominie. Wniosek uzyskał 72,33 punkty. Drugi wniosek został złożony na prace konserwatorsko-restauratorskie przy Studzience. Otrzymał 70,67 punktów i przyznano środki w wysokości 45 tysięcy złotych.
Dwa pozostałe wnioski, które nie uzyskały ministerialnego wsparcia złożone zostały przez gminę Pyrzyce na prace zabezpieczające i renowacyjne czatowni nr 41 (między basztami Lodową i Prochową) oraz przez parafię pw. św. Ottona na pierwszy etap renowacji elewacji kościoła parafialnego. Wnioski otrzymały odpowiednio po 67,67 i 65 punktów. Dofinansowania na remont i odbudowę wieży kościoła w Nieborowie nie dostanie też parafia w Żabowie, której wniosek uzyskał 67 punktów.
Dotacji nie uzyskały również m.in. parafia w Lipianach, która chciała pozyskać środki na rekonstrukcję i konserwację witraży; parafia w Jesionowie, na remont południowej strony dachu kościoła pw. św. Floriana; parafia w Żukowie na konserwację wieży kościelnej; gmina Warnice na konserwację muru wokół kościoła w Obrytej; parafia w Warnicach na remont wieży i dachu kościoła w Koszewku
(ant), fot. arch
Powiat
Zarząd Powiatu zmieniony

Rada Powiatu Pyrzyckiego przyjęła rezygnacje złożone przez dwóch członków zarządu powiatu – Marka Kibałę i Marcina Łapecińskiego. Jeden z wakatów uzupełniono jeszcze na tej samej sesji.
Marcina Łapecińskiego na stanowisku nieetatowego członka Zarządu Powiatu zastąpił inny radny z klubu PSL-IZP – Przemysław Maciąg. Na razie nie powołano nikogo na miejsce Marka Kibały, zaś z nieoficjalnych informacji wynika, że kwestia członka etatowego nadal jest otwarta.
(ps), fot. arch.