Connect with us

Pyrzyce

Pierwsze kulturalne żniwa już w październiku

Opublikowano

dnia

Kulturalne żniwa czekają mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej. Pierwszy „Festiwal Żniw” przygotowywany przez młode pokolenie ruszy już na początku października. W programie koncerty, spotkania autorskie, panele dyskusyjne, zaś dla zainteresowanych historią możliwość obejrzenia wnętrza baszty.

„Festiwal Żniw” to jesienne kulturalne święto powiatu, którego pomysł zorganizowania zrodził się wśród młodych Pyrzyczan. Pierwsza edycja, chociaż o dość skromnym programie, będzie proponowała uczestnikom różne wydarzenia. Co ważne – wstęp na wszystkie będzie bezpłatny.

Wydarzenie organizuje stowarzyszenie w rejestracji „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka” przy wsparciu Powiatu Pyrzyckiego. Partnerami wydarzenia są: Pyrzycka Biblioteka Publiczna, która na część wydarzeń udostępni kaplicę św. Ducha; Zespół Szkół nr 1 w Pyrzycach, który wspomoże wydarzenie sprzętowo; Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipianach, który przygotuje wydarzenia festiwalowe w Lipianach oraz Pyrzycki Dom Kultury, w którego sali odbędzie się jeden z koncertów.

– Takiego przedsięwzięcia w Pyrzycach jeszcze nie było. Festiwal, chociaż z dość skromnym programem, wymyślili młodzi ludzie. O pomoc w jego organizacji poprosiliśmy powiat, zaś partnerami zostały życzliwe i otwarte na kulturę jednostki. – mówi Remigiusz Pajor-Kubicki z „Inicjatywy Ziemia Pyrzycka”. „Festiwal Żniw” odbędzie się w dniach 3-6 października.

DLA MIŁOŚNIKÓW MUZYKI

Na festiwalowych gości czekają dwa koncerty. W piątkowy wieczór w sali Pyrzyckiego Domu Kultury wystąpią studenci i absolwenci klasy perkusji szczecińskiej Akademii Sztuki. W sobotę z kameralnym, akustycznym koncertem „Autumn Sounds” zaprezentują się młodzi lokalni muzycy. Jesienne dźwięki będziemy mogli usłyszeć w kaplicy św. Ducha.

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI

W programie zaplanowane zostały także dwa spotkania. Pierwsze, piątkowe, pod tytułem „Na podróżniczym szlaku”, w czasie którego Pyrzyczanie – Anna Gliszczyńska i Roman Hołownia opowiedzą o swoich podróżniczych pasjach i związanych z nimi historiach. Z kolei w niedzielne popołudnie o kształtowaniu własnej samooceny oraz pracy w sferze internetu opowie Pyrzyczanka, blogerka i absolwentka psychologii Klaudia Pajor.

POD TURYSTYCZNYM ZNAKIEM

Pomysł organizacji „Festiwalu Żniw” zbiegł się ze Światowym Dniem Turystyki, którego obchody „Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna” postanowiła zorganizować w naszym powiecie. Z tej okazji okolicznościowa gala ZROT odbędzie się w czwartek w lipiańskim Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Temat rozwoju turystyki podjęty zostanie w czasie panelu dyskusyjnego „Otwarci na przybyszów”, który odbędzie się w sobotę w Pyrzycach. Przed nim dla chętnych otwarta będzie Brama Pyrzycka w Lipianach, natomiast obok niej okolicznościowe dodatkowe atrakcje przygotuje tamtejszy MGOK.

-Trzeba przyznać, że sam pomysł jak i organizacja wyszły trochę spontanicznie. Jest dość mało czasu, więc o patronat honorowy poprosiliśmy zaprzyjaźnionych samorządowców. Swoją pomoc w przygotowaniu materiałów promocyjnych zaoferowali również sponsorzy. Tak naprawdę, oprócz ich druku, cały festiwal organizujemy przy minimalnym, prywatnym zapleczu finansowym. Cieszymy się jednak, bo warto mieszkańcom zaproponować coś nowego. – mówi R. Pajor-Kubicki. – Również życzliwość partnerów: dyrekcji biblioteki, domów kultury czy szkoły pokazuje, że dla takich przedsięwzięć warto działać razem, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. – dodaje.

(ps)

PROGRAM FESTIWALU:

3 października – czwartek
17:00 „Światowy Dzień Turystyki” – spotkanie galowe „Zachodniopomorskiej Organizacji Turystycznej”, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Lipiany, ul. Okrzei 5

4 października – piątek
18:00 „Na podróżniczym szlaku” – panel dyskusyjny z pyrzyckimi podróżnikami: Panią Anną Gliszczyńską oraz Panem Romanem Hołownią, Kaplica św. Ducha, Pyrzyce, ul. Zabytkowa 34

19:30 „PercussionistAS” – koncert studentów i absolwentów klasy perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie, sala widowiskowo-kinowa PDK, Pyrzyce, pl. Wolności 3

5 października – sobota
10:00 – 14:00 Dzień otwarty Bramy Pyrzyckiej, Lipiany, ul. Jedności Narodowej

15:00 „Otwarci na przybyszów” – panel dyskusyjny na temat rozwoju turystyki w powiecie pyrzyckim, Kaplica św. Ducha, Pyrzyce, ul. Zabytkowa 34

19:00 „Autumn Sounds” – akustyczny koncert lokalnych muzyków, Kaplica św. Ducha, Pyrzyce, ul. Zabytkowa 34

6 października – niedziela
17:00 „Bądź egoistą! Czyli 7 rzeczy o tym, jak nie zawalić swojego życia” – spotkanie autorskie z Klaudią Pajor, blogerką i absolwentką psychologii, Kaplica św. Ducha, Pyrzyce, ul. Zabytkowa 34

ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka”
Powiat Pyrzycki

PARTNERZY:
Pyrzycka Biblioteka Publiczna
Zespół Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipianach
Pyrzycki Dom Kultury

PATRONAT HONOROWY:
Ewa Gąsiorowska-Nawój – Wicestarosta Pyrzycka
Bartłomiej Królikowski – Burmistrz Lipian
Olgierd Kustosz – Przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku Zachodniopomorskiego
Mariusz Majak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pyrzycach
Jan Prokop – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pyrzyckiego

SPONSORZY:
„Certus” – meble na wymiar
„Miody Przelewickie”

PATRONAT MEDIALNY:
Express Lokalny
Radio Plus Lipiany

Kontynuuj czytanie
Reklama

Pyrzyce

Gmina nie przejmie torów. Rząd chce odtworzyć linię, ale nie wiadomo kiedy

Opublikowano

dnia

Autor

O plany związane z przyszłością pyrzyckiej linii kolejowej, która oficjalnie nadal jest w użytkowaniu pyta ministra infrastruktury poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Rzepa w swojej interpelacji. Ma to związek z przymiarkami do budowy po trasie nieużywanej od wielu lat linii obwodnicy miasta.

-Inwestycja nie może być jednak zrealizowana ze względu na fakt, iż infrastruktura kolejowa w Pyrzycach na mocy decyzji nr 3 Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 marca 2014 roku została uznana za teren zamknięty. Zapis § 1 wskazanej decyzji stanowi, iż tereny nią objęte uznaje się za zamknięte, zastrzeżone ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. – czytamy w interpelacji. – Władze gminy zwracały się do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o wyłączenie terenów linii kolejowych w Pyrzycach z terenów zamkniętych, jednakże pisma te nie zostały rozpatrzone pozytywnie, choć w żadnej z odpowiedzi przedstawiciele władz centralnych nie wskazali, czy i jakie działania mają zamiar podjąć w celu rewitalizacji linii kolejowych, śladem których przebiegać miałaby obwodnica Pyrzyc. – dodaje poseł

Podsumowując kieruje do ministra trzy pytania: Czy planowane są prace mające na celu rewitalizację linii kolejowej, śladem której poprowadzona miałaby zostać obwodnica miasta Pyrzyce, oraz jaki byłby koszt takich prac?, . Jakie są warunki wyłączenia pyrzyckiej linii kolejowej z terenów zamkniętych?, Czy wobec braku planów rewitalizacji linii kolejowej, śladem której poprowadzona miałaby zostać obwodnica miasta Pyrzyce, Ministerstwo Infrastruktury gotowe byłoby rozważyć projekt budowy obwodnicy?

W odpowiedzi na interpelację posła Rafał Weber – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury stwierdził, że w obecnej sytuacji nie ma możliwości rewitalizacji linii kolejowej do Stargardu i do Głazowa, chociaż ta znajduje się w planach do 2023 roku. – uwagi na brak dostępnej alokacji środków, w obecnej perspektywie finansowej nie ma możliwości przeprowadzenia rewitalizacji. – czytamy w odpowiedzi.

Dowiadujemy się również, że trwają prace nad perspektywą finansową 2021-2027, które mają objąć projekty realizowane do roku 2030. Wśród proponowanych projektów jest odtworzenie linii kolejowej ze Stargardu do Myśliborza. – Obecnie nie można określić potencjalnego przebiegu tej linii kolejowej. Ponadto, nie jest jeszcze znana kwota dostępnej alokacji środków UE na projekty kolejowe oraz nie są znane zasady przygotowania, oceny i wyboru projektów w ramach kolejnej perspektywy finansowej. – zaznacza sekretarz stanu

Odpowiedź zawiera również odniesienie do rządowego programu kolejowego, który zakłada „uzupełnianie” tras łączących miasta wojewódzkie z miastami powyżej 10 tysięcy mieszkańców. R. Weber zaznacza, że odstąpiono od dalszej likwidacji linii kolejowych. – Zmiana kategorii odcinka, jak również decyzje o jego modernizacji lub odtworzeniu będą podejmowane z uwzględnieniem prognozowanego popytu i obejmować będą ewentualne podwyższenie parametrów. Ewentualny popyt decydujący o zmianie kategorii będzie prognozowany przy założeniu zapewnienia parametrów linii kolejowych odpowiadających określonym przez przewoźników kolejowych potrzebom transportowym. – pisze.

Po wywodzie na temat infrastruktury kolejowej sekretarz stanu informuje: Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz możliwość realizacji zadań wprowadzających usprawnienie komunikacji pasażerskiej, na chwilę obecną nie identyfikuje się inicjatywy związanej z przeniesieniem na rzecz miasta praw do gruntu usytuowanego w pasie utrzymywanych odcinków linii kolejowych. Należy zauważyć, że przeniesienie praw do gruntów i zmiana sposobu ich użytkowania w praktyce powoduje, że korytarz drogi kolejowej ulega naruszeniu i ewentualna modernizacja, czy przywrócenie linii kolejowej staje się znacznie utrudnione, droższe lub wręcz niemożliwe.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Pyrzyce

Zmiany w pyrzyckim szpitalu

Opublikowano

dnia

Autor

W związku z zagrożeniem koronawirusem do dotychczasowego zakazu odwiedzin w pyrzyckim szpitalu dołączyły nowe obostrzenia.

Do 27 marca ogranicza do minimum udzielanie świadczeń planowych we wszystkich poradniach specjalistycznych oraz pracowniach: fizjoterapii, endoskopii, USG oraz RTG. Ponadto wprowadza rejestrację tylko telefoniczną 91 579 32 26 od 8.00 do 15.30.

Do szpitalnych poradni chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej i położniczo-ginekologicznej pacjenci mogą się zgłosić w wyjątkowych sytuacjach po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.

(rpk)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

 • Rakieta gotowa amd ryzen5 2600 gigabyte B450m DS3H goodram irdmax
 • Przedstawiam Wam makija konkursowy na konkurs u clareblanc x doktormakeup
 • Latynoska pikno ze zdjcia to nasza polishgirl magdamakarewicz Na
 • I had a dream  Magda magdamakarewicz bya pierwsza
 • Ju jutro Dzie Dziecka wito naszych pociech Z tej okazji
 • Tym klasycznym makijaem Justyna zachwycia wszystkich podczas Walentynkowej imprezy firmowej
 • poland polen polska spring glinna ogrddendrologicznyglinna nature naturephotography rododendron ogrddendrologiczny
 • bridetobe cake cakeart cakewithflowers bluecake faultlinecake tort wieczrpanieski tortartystyczny tortzkwiatami
 • kolizja wypadek awaria ten samochd czeka jako samochd zastpczy z
 • softsmokeyeye w kolorach zota i brzu to najczciej wybierany przez
 • redlips pigments makijazystka clareblanc clareblancqueens esteelauder esteelauderdoublewear glowmakeup softsmokeyeye highlighter
 • Kamienwogrodzie gardeninspiration kamiendlaciebie garden skaly pyrzyce stargard
Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.