Connect with us

Pyrzyce

„Pyrzyczanie Powstańcom” – mieszkańcy uczcili pamięć

Published

on

Również Pyrzyce upamiętniły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowa uroczystość „Pyrzyczanie Powstańcom” zorganizowana przez poszczególnych radnych miasta i powiatu odbyła się na tamtejszym placu Wolności, zaś na rondzie inna grupa rozpaliła race.

– To była spontaniczna decyzja. Spotkaliśmy się w środę wraz z radnym miejskim Remigiuszem Pajorem-Kubickim i wspólnie stwierdziliśmy, że w mieście powiatowym powinna odbyć się nawet niewielka uroczystość. Postanowiliśmy skrzyknąć się w mediach społecznościowych. Do inicjatywy dołączył też radny Mariusz Szymkowicz, a organizacyjnie wspomogła nas wicestarosta Ewa Gąsiorowska. – mówi Jan Prokop, radny Rady Powiatu Pyrzyckiego.

Uroczystość rozpoczęła się chwilą zadumy w trakcie wycia syren alarmowych. Zebrani odśpiewali hymn państwowy, w krótkim wystąpieniu radny Remigiusz Pajor-Kubicki mówił o wolności w pojęciu młodego pokolenia. – Pamięć o bohaterach nie może wyrażać się tylko przez ustawienie patriotycznej profilówki na Facebooku. Dla wielu z nas jest to tylko jeden z elementów ich uczczenia, a zostawiony przez nich etos chcemy wcielać w codzienność. Jesteśmy bowiem młodym pokoleniem. Pokoleniem wolności. Pokoleniem, które ma swoją godność i nie pozwoli ich sobie odebrać. – mówił radny. Chociaż pogoda nie dopisała, to na placu pojawiło się wielu mieszkańców, którzy wspólnie chcieli oddać cześć Powstańcom.

Okolicznościowy wiersz wyrecytowała lokalna poetka Krystyna Nawój, zaś później chętne osoby mogły złożyć kwiaty przed pomnikiem poległych oraz uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele księży chrystusowców, w czasie której również wspominano powstańców.

– Myślę, że w przyszłym roku, z odpowiednim wyprzedzeniem warto będzie zorganizować nieco większe obchody. Musimy patrzeć w przyszłość, ale nie możemy zapominać o ważnych w historii naszego kraju rocznicach. – stwierdził po zakończeniu obchodów Remigiusz Pajor-Kubicki.

(ps)

Continue Reading
Advertisement

Pyrzyce

Anna Gliszczyńska i Roman Hołownia na „Festiwalu Żniw”

Published

on

By

Pierwsza edycja „Festiwalu Żniw” to między innymi spotkania autorskie. Na jednym z nich o swoich podróżniczych pasjach opowiedzą Pyrzyczanie: Anna Gliszczyńska oraz Roman Hołownia.

Spotkanie z pyrzyckimi pasjonatami podróży odbędzie się w piątek, 4 października o godz. 18:00 w Kaplicy św. Ducha. Do udziału zachęcają podróżnicy:

Anna Gliszczyńska: Mam szczęście do pasji. Od wielu lat udaje mi się realizować je w spokojny, dostępny dla mnie sposób. Jedna pasja to moja praca zawodowa, a druga to zamiłowanie do podróży. Byłam na 6 kontynentach, w 45 krajach, na 54 lotniskach, w 25 stolicach. Byłam na dnie najgłębszego kanionu świata, na wielu najwyższych szczytach różnych krajów, w najwyżej położonych miastach, w najstarszych na świecie świątyniach, na najbardziej pozbawionych wody pustyniach, w dżunglach, obszarach bogactwa i skrajnej biedy. Mogłabym tak wyliczać w nieskończoność. Opowiem wam o tym, jeżeli będziecie chcieli posłuchać.

Roman Hołownia: Opowiem o zwykłych rzeczach. O czymś , na co nie trzeba mieć dużo pieniędzy i dużo czasu . Choć jedno i drugie by się przydało. Opowiem o tym ,że  na rower wsiadam nawet po 12 godzinnej pracy i jadę przed siebie. Czasem kilkadziesiąt kilometrów , a czasem kilkaset. Opowiem  o rowerowych trasach Ziemi Pyrzyckiej i  o trasach w Polsce. Opowiem o spotkaniach i marzeniach. Opowiem o zwykłym człowieku, który pokochał rower i drogę.. .ponieważ  często to  droga jest celem wypraw.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/506696710151810/

PROGRAM FESTIWALU:

3 października – czwartek
17:00 „Światowy Dzień Turystyki” – spotkanie galowe „Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej”, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Lipiany, ul. Okrzei 5

4 października – piątek
18:00 „Na podróżniczym szlaku” – panel dyskusyjny z pyrzyckimi podróżnikami: Panią Anną Gliszczyńską oraz Panem Romanem Hołownią, Kaplica św. Ducha, Pyrzyce, ul. Zabytkowa 34

19:30 „PercussionistAS” – koncert studentów i absolwentów klasy perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie, sala widowiskowo-kinowa PDK, Pyrzyce, pl. Wolności 3

5 października – sobota
10:00 – 14:00 Dzień otwarty Bramy Pyrzyckiej, Lipiany, ul. Jedności Narodowej

15:00 „Otwarci na przybyszów” – panel dyskusyjny na temat rozwoju turystyki w powiecie pyrzyckim, Kaplica św. Ducha, Pyrzyce, ul. Zabytkowa 34

19:00 „Autumn Sounds” – akustyczny koncert lokalnych muzyków, Kaplica św. Ducha, Pyrzyce, ul. Zabytkowa 34

6 października – niedziela
17:00 „Bądź egoistą! Czyli 7 rzeczy o tym, jak nie zawalić swojego życia” – spotkanie autorskie z Klaudią Pajor, blogerką i absolwentką psychologii, Kaplica św. Ducha, Pyrzyce, ul. Zabytkowa 34

Continue Reading

Pyrzyce

Radni zawnioskowali o konsultacje w sprawie fontanny

Published

on

By

Radni Rady Miejskiej Mariusz Majak, Mariusz Szymkowicz i Remigiusz Pajor-Kubicki złożyli do burmistrz Pyrzyc wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie ustalenia kierunków do przygotowania projektu fontanny. Burmistrz ma teraz miesiąc na przeanalizowanie wniosku i podjęcie decyzji o przeprowadzeniu lub nieprzeprowadzaniu konsultacji.

Wnioskodawcy uzasadniają, że temat fontanny oraz obecnego zagospodarowania placu Wolności wywołują wśród mieszkańców liczne kontrowersje, zaś usadowiony w tym miejscu prototyp mini-tężni jest przez znaczną część społeczeństwa niepraktyczny pod względem rekreacyjnym. Sam temat zbudowania nowej fontanny jest obecny w dyskusji publicznej od wielu lat.

Konsultacje o których przeprowadzenie zawnioskowali radni mają wskazać kierunki dla przyszłego projektu fontanny oraz przynajmniej częściowo zobrazować jak zdaniem mieszkańców nowe zagospodarowanie placu powinno wyglądać. Jak czytamy we wniosku „Przeprowadzenie konsultacji w tym zakresie jest zasadne również w przypadku braku możliwości finansowych zmiany wyglądu tego miejsca, ponieważ w ciągu roku są szanse na pojawienie się potrzebnych środków. Wówczas, po przeprowadzonych konsultacjach będzie można od razu przystąpić do prac projektowych, co zapewne skróci czas prowadzenia inwestycji.”

Konsultacje miałyby obejmować swoim zasięgiem miasto Pyrzyc i odbyć się między grudniem bieżącego roku, a styczniem przyszłego roku. Osobą upoważnioną przez radnych wnioskodawców do kontaktów w sprawie złożonego wniosku jest radny Remigiusz Pajor-Kubicki.

(ps), fot. arch.

Continue Reading

Reklama

Partnerzy

Advertisement
loading...

Reklama

loading...

#Pyrzyce na Instagramie

 • Imprezkowozabawowo 50tka mojego chrzestnego sukienkawieczorowazabawaimprezaimprezaurodzinowa50tkarodzinamionadzieckosiostrachrzestnypyrzycesukienkachicacamakeupweekendpolskakobietablondehairszpilkiblackdress Sukienka chicacapl szpilki rpolanskiofficial
 • Milena makeup glow glowmakeup violetmakeup weddingmakeup makijaz makijaznawesele makijazokolicznosciowy smokyeyes
 • jesie zlotapolskajesien pyrzyce sunday
 • XIVwieczny koci mariacki w Pyrzycach Obecnie parafii pw w Ottona
 • Weselny klimat! wesele wedding weddingday aniaikacper couple happy love dance
 • Weselny klimat! anna kacper lub dagmara anna kacper
 • szczecin styl stylizacje stylizacja spodnica nogi szpilki rajstopy dugiewosy kobieta
 • Martyna makeupartist makeup makijazwieczorowy mua makijazokolicznosciowy makijaznawesele weddingmakeup evningmakeup
 • Klaudia Maa metamorfoza Klasyczne brzy i czerwie na ustach
 • P Ewa i jej nieziemsko niebieskie oczy makeupartist makeup makijazwieczorowy
 • Ktre zdjcie najbardziej Wam odpowiada? Pozowaa Olaaaleksandrael szczecin stargard
 • Koci pw NMP Bolesnej na Wzgrzu Chramowym w Pyrzycach Wybudowany

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.