Connect with us

Pyrzyce

Zamiast na samochód straży miejskiej, środki na dom kultury, OSiR i utrzymanie zieleni. Opozycja zmieniła projekt burmistrz.

Published

on

Zamiast 80 tysięcy złotych na nowy samochód dla straży miejskiej, pieniądze przekazane zostaną na rozpoczęcie prac dostosowujących Pyrzycki Dom Kultury do istniejących wymagań, opiekę nad boiskiem na stadionie OSiR oraz prace w zakresie przycinki drzew na cmentarzu w Pyrzycach. Radni dokonali własnych zmian w przedstawionym przez burmistrz projekcie zmian w budżecie.

W przedstawionym przez burmistrz Marzenę Podzińską projekcie znalazło się między innymi 900 tysięcy złotych na II etap przebudowy ul. Słowackiego, 240 tysięcy złotych na zabezpieczenie wkładu własnego do przebudowy ul. Mickiewicza (na co złożono wniosek o dofinansowanie) i 640 tysięcy złotych na prace zabezpieczające Basztę Sowią. Jednak to 80 tysięcy złotych, które miało zostać przeznaczone na zakup samochodu elektrycznego dla straży miejskiej wzbudziło wśród radnych najwięcej kontrowersji.

W trakcie dyskusji radny Mariusz Szymkowicz zgłosił wniosek o zmianę przeznaczenia środków, które pierwotnie miały być przeznaczone na nowe auto. Zgodnie z propozycją 30 tysięcy złotych miał otrzymać Pyrzycki Dom Kultury na wydatki statutowe w zakresie prac dostosowujących budynek do obecnych wymagań, drugie 30 tysięcy złotych Ośrodek Sportu i Rekreacji na utrzymanie płyty głównej boiska na pyrzyckim stadionie i 20 tysięcy złotych miało zostać przeznaczone na utrzymanie zieleni miejskiej. W głosowaniu wniosek uzyskał poparcie 8 radnych (Damian Błażejewski, Przemysław Golczyk, Mariusz Majak, Mariusz Ogrodnik, Remigiusz Pajor-Kubicki, Tomasz Posyniak, Mirosław Stasiak, Mariusz Szymkowicz). Przeciw głosowało 5 radnych (Iwona Ksel, Małgorzata Piotrowska, Paweł Retecki, Grażyna Słodkowska, Jerzy Wroński). Od głosu wstrzymał się Artur Kurowski. Sama uchwała po zmianach otrzymała poparcie wszystkich obecnych radnych, z wyjątkiem Artura Kurowskiego, który wstrzymał się od głosu.

(ps)

Continue Reading
Advertisement

Opinie

Pajor: O wyglądzie nowej fontanny powinni zadecydować mieszkańcy

Published

on

By

Czekamy nadal na rozstrzygnięcie związane ze złożonym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wnioskiem na dofinansowanie prac na terenie dawnej fontanny, jednak już dziś warto zadać sobie pytanie jak ewentualna nowa fontanna miałaby wyglądać?

Liczę na to, że w tym zakresie przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje z mieszkańcami. Taka, zważywszy na wzbudzane przez temat kontrowersje, jest powinność władz samorządowych, które przecież swój mandat wykonują w imieniu mieszkańców. Ktoś może powiedzieć, że jest to „głupota”, że są ważniejsze tematy. Oczywiście, że są. Trzeba na poważnie wziąć się za kilka kwestii związanych między innymi z tematyką gospodarczą, otworzyć nasz region na turystów. Tylko, że w tym wszystkim najważniejsi zawsze są mieszkańcy i to, aby Pyrzyce rzeczywiście były miejscem, w którym dobrze im się żyje, a do tego potrzebne są między innymi publiczne miejsca wypoczynku.

Pojawia się w tym miejscu pytanie, jakiej chcielibyśmy fontanny? Jeżdżąc w czasie wakacyjnym po Polsce podpatrzyłem kilka rozwiązań, które myślę, że sprawdziłyby się również u nas. Najbardziej przypadła mi do gustu fontanna przed ratuszem w Skwierzynie. Prosta konstrukcja oparta na wystających z ziemi dyszach, obok nich podświetlające strumień lampy. Brak obudowy sprawia, że nie ma problemu z (jak pamiętamy naszą starą fontannę) „taplającymi” się w niej dzieciakami. Poza tym mam wrażenie, że taka fontanna korzystniej prezentuje się w całościowym obrazie przestrzennym, niż forma w obudowie. Takowa jest zapewne prostsza w czyszczeniu.

Fontanna w Skwierzynie
Ratusz i fontanna w Skwierzynie

Drugi ciekawy pomysł to połączenie fontanny ze sceną w Ustroniu. Forma ze względu na ograniczoną ilość miejsca może i na Placu Wolności by się nie sprawdziła, ale myślę, że warto się z nią zapoznać, chociaż sama forma „schodkowa” jest dość ciekawa. Zostaje również kwestia stojącego opodal pomnika i wcale nie chodzi o fakt jego kontrowersyjności. Jego stan z roku na rok jest po prostu coraz gorszy, więc może warto by było w spójnej koncepcji ująć także zagospodarowanie tamtego miejsca nieco inną pomnikową formą?

Fontanna w Ustroniu

Właśnie w takich sprawach przydałby się „eVoting”, czyli możliwość zagłosowania przez internet. Nasze prawodawstwo takiej formy jeszcze niestety nie przewiduje, ale w niedalekiej przyszłości może ona okazać się dobrym pomysłem dla demokracji bezpośredniej i budowania wspólnoty w naszym lokalnym społeczeństwie. Na razie jednak zostają nam konsultacje w tej sprawie i mam nadzieję, że ich forma będzie możliwie szeroka, tak aby jak najwięcej mieszkańców wypowiedziało się na ten temat.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Continue Reading

Pyrzyce

„Pyrzyczanie Powstańcom” – mieszkańcy uczcili pamięć

Published

on

By

Również Pyrzyce upamiętniły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowa uroczystość „Pyrzyczanie Powstańcom” zorganizowana przez poszczególnych radnych miasta i powiatu odbyła się na tamtejszym placu Wolności, zaś na rondzie inna grupa rozpaliła race.

– To była spontaniczna decyzja. Spotkaliśmy się w środę wraz z radnym miejskim Remigiuszem Pajorem-Kubickim i wspólnie stwierdziliśmy, że w mieście powiatowym powinna odbyć się nawet niewielka uroczystość. Postanowiliśmy skrzyknąć się w mediach społecznościowych. Do inicjatywy dołączył też radny Mariusz Szymkowicz, a organizacyjnie wspomogła nas wicestarosta Ewa Gąsiorowska. – mówi Jan Prokop, radny Rady Powiatu Pyrzyckiego.

Uroczystość rozpoczęła się chwilą zadumy w trakcie wycia syren alarmowych. Zebrani odśpiewali hymn państwowy, w krótkim wystąpieniu radny Remigiusz Pajor-Kubicki mówił o wolności w pojęciu młodego pokolenia. – Pamięć o bohaterach nie może wyrażać się tylko przez ustawienie patriotycznej profilówki na Facebooku. Dla wielu z nas jest to tylko jeden z elementów ich uczczenia, a zostawiony przez nich etos chcemy wcielać w codzienność. Jesteśmy bowiem młodym pokoleniem. Pokoleniem wolności. Pokoleniem, które ma swoją godność i nie pozwoli ich sobie odebrać. – mówił radny. Chociaż pogoda nie dopisała, to na placu pojawiło się wielu mieszkańców, którzy wspólnie chcieli oddać cześć Powstańcom.

Okolicznościowy wiersz wyrecytowała lokalna poetka Krystyna Nawój, zaś później chętne osoby mogły złożyć kwiaty przed pomnikiem poległych oraz uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele księży chrystusowców, w czasie której również wspominano powstańców.

– Myślę, że w przyszłym roku, z odpowiednim wyprzedzeniem warto będzie zorganizować nieco większe obchody. Musimy patrzeć w przyszłość, ale nie możemy zapominać o ważnych w historii naszego kraju rocznicach. – stwierdził po zakończeniu obchodów Remigiusz Pajor-Kubicki.

(ps)

Continue Reading

Reklama

loading…

Partnerzy

Advertisement
loading...

Reklama

loading...

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.