Connect with us

Opinie

PiS: 60% na wioskach, 45% w Pyrzycach

Published

on

Piękna wręcz, jak na wybory do Parlamentu Europejskiego frekwencja, w skali naszego powiatu wyższa o prawie 240% w porównaniu z rokiem 2014, jest czymś z czego możemy być dumni i mieć nadzieję, że w tym roku pobity zostanie rekord frekwencji również w wyborach jesiennych. Warto jednak chociażby z czystej ciekawości przeanalizować wyniki głosowania.

Te wybory utwierdziły mnie w przekonaniu, że im dalsza siedziba wybieranego organu, tym bardziej głosujemy nie na danego człowieka, a na partię. Na listach natomiast wybieramy, albo tych, których znamy głównie z mediów, albo „jedynki”. Wynik Prawa i Sprawiedliwości w mieście i gminie Pyrzyce jest nieco wyższy, niż w skali ogólnokrajowej. Patria rządząca otrzymała poparcie ponad 49% wyborców. Na drugiej pozycji uplasowała się Koalicja Europejska, na którą w gminie zagłosowało 38,12% głosujących, natomiast daleko w tyle zostały inne komitety: Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 5,34%, Konfederacja – 3,7%, ruch Kukiz’15 – 2,39% i Lewica Razem – 0,87%.

JAK GŁOSOWANO POZA PYRZYCAMI?

Nieco zmienia się perspektywa, patrząc osobno na wyniki w samych Pyrzycach i w komisjach wiejskich. W oczy rzuca się przede wszystkim 58-procentowy, czyli prawie 10% wyższy niż w skali ogólnej, fenomenalny wręcz wynik PiS. Na wsiach na kandydatów z list Koalicji Europejskiej zagłosowało niespełna 25% wyborców. Mniejszy jest również dystans między Wiosną, a Konfederacją. Partia Roberta Biedronia 6,09% wyborców, natomiast Konfederacja 5,35% głosów. Również ruch Pawła Kukiza miał tu wyższe, bo sięgające 3,64% poparcie. Na Lewicę Razem zagłosowało 1,41% uprawnionych.

Jeśli spojrzymy na poszczególne komisje, to Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło najwyższe wyniki we wszystkich pięciu komisjach wiejskich. Jedyne różnice wystąpiły w Brzesku, gdzie Konfederacja zdobyła więcej głosów od Wiosny oraz w Okunicy, gdzie Kukiz’15 przegonił Konfederację.

W PYRZYCACH WYNIKI WYRÓWNANE

Zobaczmy na wyniki w samych Pyrzycach. Tutaj dystans między dwoma głównymi graczami nie jest już tak wielki. Wprawdzie Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,4% głosów mieszkańców miasta, ale Koalicja Europejska zdobyła ich 42,18%. Sprawiło to, że z pozostałych ugrupowań powyżej 5% otrzymała jedynie lista Roberta Biedronia (5,7%). Konfederacja zdobyła 3,62% głosów, Kukiz’15 – 2,28%, a Lewica Razem – 0,82%.

Jeśli chodzi o miasto, to tutaj najwięcej głosów Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w czterech komisjach na siedem. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chętniej głosowali wyborcy z komisji w przedszkolach przy ul. Zabytkowej i przy ul. Narutowicza oraz spółdzielni mieszkaniowych przy ul. Dąbrowskiego i przy ul. Słonecznej. Koalicja Europejska pierwsze miejsce zajęła w komisjach w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Lipiańskiej, Szkołach Podstawowych przy ul. Rejtana i przy ul. Poznańskiej.

DWA BLOKI POWALCZĄ NA JESIENI

Warto zwrócić uwagę na to, że dwa największe bloki polityczne wystawiły kandydatów powszechnie znanych. W naszym okręgu Prawo i Sprawiedliwość postawiło na dwóch ministrów, zaś Koalicja Europejska na byłego ministra i wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Na listach Wiosny jedyną kandydatką, która mogłaby być nieco bardziej znana w Pyrzycach (jeszcze z czasów Ruchu Palikota) była Małgorzata Prokop-Paczkowska. Na listach Konfederacji nie było żadnych znanych nazwisk. Krzysztof Tuduj, będący jedynką był „spadochroniarzem” z Wrocławia. Podobnie zresztą, jak Julia Zimmermann z Lewicy Razem – import z Warszawy. Ruch Pawła Kukiza ze względu na rozpad struktur w regionie (m.in. przejście posła Sylwestra Chruszcza do PiS i szefa szczecińskich struktur Jakuba Kozieła do Partii KORWiN) postawił prawie wyłącznie na kandydatów z województwa lubuskiego.

Dzisiaj, patrząc na wyniki jestem przekonany jedynie o tym, że do jesiennych wyborów parlamentarnych czeka nas jeszcze ostrzejsza walka, niż teraz. Zostaje jeszcze kwestia Wiosny – czy jesienią nie pospadają jej liście oraz Konfederacji – czy znów „przywali” głową o próg wyborczy, czy raczej tworzące ją środowiska wykonają pracę, która pozwoli uzyskać reprezentację w Sejmie.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Continue Reading
Advertisement

Opinie

Pajor: O wyglądzie nowej fontanny powinni zadecydować mieszkańcy

Published

on

By

Czekamy nadal na rozstrzygnięcie związane ze złożonym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wnioskiem na dofinansowanie prac na terenie dawnej fontanny, jednak już dziś warto zadać sobie pytanie jak ewentualna nowa fontanna miałaby wyglądać?

Liczę na to, że w tym zakresie przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje z mieszkańcami. Taka, zważywszy na wzbudzane przez temat kontrowersje, jest powinność władz samorządowych, które przecież swój mandat wykonują w imieniu mieszkańców. Ktoś może powiedzieć, że jest to „głupota”, że są ważniejsze tematy. Oczywiście, że są. Trzeba na poważnie wziąć się za kilka kwestii związanych między innymi z tematyką gospodarczą, otworzyć nasz region na turystów. Tylko, że w tym wszystkim najważniejsi zawsze są mieszkańcy i to, aby Pyrzyce rzeczywiście były miejscem, w którym dobrze im się żyje, a do tego potrzebne są między innymi publiczne miejsca wypoczynku.

Pojawia się w tym miejscu pytanie, jakiej chcielibyśmy fontanny? Jeżdżąc w czasie wakacyjnym po Polsce podpatrzyłem kilka rozwiązań, które myślę, że sprawdziłyby się również u nas. Najbardziej przypadła mi do gustu fontanna przed ratuszem w Skwierzynie. Prosta konstrukcja oparta na wystających z ziemi dyszach, obok nich podświetlające strumień lampy. Brak obudowy sprawia, że nie ma problemu z (jak pamiętamy naszą starą fontannę) „taplającymi” się w niej dzieciakami. Poza tym mam wrażenie, że taka fontanna korzystniej prezentuje się w całościowym obrazie przestrzennym, niż forma w obudowie. Takowa jest zapewne prostsza w czyszczeniu.

Fontanna w Skwierzynie
Ratusz i fontanna w Skwierzynie

Drugi ciekawy pomysł to połączenie fontanny ze sceną w Ustroniu. Forma ze względu na ograniczoną ilość miejsca może i na Placu Wolności by się nie sprawdziła, ale myślę, że warto się z nią zapoznać, chociaż sama forma „schodkowa” jest dość ciekawa. Zostaje również kwestia stojącego opodal pomnika i wcale nie chodzi o fakt jego kontrowersyjności. Jego stan z roku na rok jest po prostu coraz gorszy, więc może warto by było w spójnej koncepcji ująć także zagospodarowanie tamtego miejsca nieco inną pomnikową formą?

Fontanna w Ustroniu

Właśnie w takich sprawach przydałby się „eVoting”, czyli możliwość zagłosowania przez internet. Nasze prawodawstwo takiej formy jeszcze niestety nie przewiduje, ale w niedalekiej przyszłości może ona okazać się dobrym pomysłem dla demokracji bezpośredniej i budowania wspólnoty w naszym lokalnym społeczeństwie. Na razie jednak zostają nam konsultacje w tej sprawie i mam nadzieję, że ich forma będzie możliwie szeroka, tak aby jak najwięcej mieszkańców wypowiedziało się na ten temat.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Continue Reading

Opinie

„Potrzeba informacji, a nie tylko laurki. Sprawozdania mnie nie przekonały”

Published

on

By

Majowa sesja Rady Miejskiej była również sesją na której podejmowaliśmy tematy sprawozdań z działalności Pyrzyckiego Domu Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, współpracy z organizacjami pozarządowymi, a na Komisji Budżetu również z działalności Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej. Niestety – forma sprawozdań kompletnie mnie nie przekonuje, ale naturalną wręcz konsekwencją dyskusji byłby zmiany w budżecie.

Najpierw na tapetę wypada wziąć sprawozdanie z programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Obowiązek przedstawienia takowego radzie wynika już z ustawy. W ubiegłym roku z 281 500 złotych przeznaczonych na realizację zadań w ramach konkursów ofert 239 500 złotych otrzymały organizacje prowadzące działalność typowo sportową. Natomiast z 64 024,36 złotych przyznawanych w trybie pozakonkursowym na działania organizacji sportowych przeznaczone zostało 30 700 złotych.

Nie poddaję w wątpliwość zasadności działań sportowych, ale trochę dziwi rozstrzał między środkami przeznaczanymi na sport, a pozostałymi dziedzinami. Na przykład przy „LMKS Żak Espadon Pyrzyce”, który z budżetu otrzymał łącznie 31 000 złotych na działania związane z siatkówką (Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, dwa obozy sportowe i udział w mistrzostwach), albo „Pyrzyckim Klubie Olimpijczyka”, który na działanie zatytułowane „Krzewienie ruchu olimpijskiego, prezentacja osiągnięć olimpijczyków polskich, szczególnie zachodniopomorskich wśród dzieci i młodzieży Gminy Pyrzyce” dostał 2 500 złotych, mamy stowarzyszenie „Fabryka Dobrego Czasu”, które na warsztaty „Wiem. Czuję. Pomagam.” zostało zaopatrzone w kwotę 1 000 złotych, „Polski Komitet Pomocy Społecznej”, który na organizację zadań „Aktywny Senior”, „Dzień dziecka”, „Warsztaty plastyczne pt. seniorzy wzorem dla młodszego pokolenia” oraz „Święto Jesieni” dostał łącznie 2 000 złotych (po 500 złotych na każde wydarzenie) czy też „Polski Związek Niewidomych”, który na organizację Dnia Białej Laski i 45-lecia związku otrzymał 500 złotych. Po prostu w moim odczuciu trochę szkoda, że na pozasportowe działania przeznaczone zostało nieco ponad 75 000 złotych z ponad 300 000 złotych. Pełne sprawozdanie można pobrać na końcu tekstu.

Zarówno na komisji jak i na sesji zwróciłem uwagę na literówkę „uroczości” zamiast „uroczystości” w ostatniej części sprawozdania. Staram się nie czepiać szczegółów, ale powtarza się ona już trzeci rok (wcześniejszych sprawozdań nie widziałem). Więc przy kopiowaniu tego akapitu do przyszłorocznego sprawozdania warto by było zwrócić na to uwagę. Co do realizacji samego programu, po porównaniu go ze sprawozdaniem, też miałem kilka zastrzeżeń, dotyczących m.in. informacji przekazywanych w internecie, ale uzyskałem satysfakcjonującą i pełną odpowiedź od wiceburmistrza Roberta Betyny.

DOM KULTURY, OŚRODEK SPORTU I BIBLIOTEKA

Osobną kwestią są sprawozdania z działalności PDK, OSiR i PBP. Razem z radnymi Damianem Błażejewskim i Mariuszem Szymkowiczem zwracaliśmy uwagę na brak w nich informacji na temat tego, czego nie udało się w minionym roku zrobić oraz przede wszystkim jakie potrzeby ma dana jednostka. Oczywiście – można dopytywać się i drążyć, ale po to jest sprawozdanie merytoryczne i finansowe, żebyśmy jako mieszkańcy (bo przecież radny mieszkańców reprezentuje) otrzymali pełny obraz działalności, a nie wyłącznie laurkę o tym jakie wydarzenia miały miejsce.

Dzięki pytaniom, które zadawaliśmy na komisji o to, jakie problemy ma dom kultury czy ośrodek sportowy, zdecydowaliśmy się przekazać na te dwie jednostki po 30 000 złotych, aby zacząć te problemy rozwiązywać. Są to krople w morzu potrzeb, ale mam przekonanie, graniczące z pewnością, że nie zostaną one „przejedzone”. A jeżeli np. większość zaleceń Komisji Rewizyjnej z 2014 roku do tej pory nie została zrealizowana, to nie widzę innej możliwości, jak przekazać PDKowi narzędzia (w tym przypadku finansowe), aby wymogi dla osób niepełnosprawnych czy wymogi bezpieczeństwa p-poż mogły zacząć być spełniane.

Złożyłem też wniosek o przygotowanie szczegółowego sprawozdania z działalności „Gazety Ziemi Pyrzyckiej” oraz „Działu Tradycji” prowadzonych przez Pyrzycką Bibliotekę Publiczną. Nie ukrywam, że nieco zaskoczyły mnie bardzo niski nakład i niska liczba sprzedanych egzemplarzy samorządowego czasopisma. Natomiast tzw. muzeum znajduje się w pięknym, zabytkowym budynku kaplicy św. Ducha. Jest to miejsce o niesamowitym klimacie, będące spokojną oazą w centrum miasta. Dlatego zależy mi na tym, by poznać jakie są nie tylko potrzeby związane z tym miejscem, ale także koszty jego utrzymania.

Nasza reakcja na sprawozdania spotkała się z zaskoczeniem wiceburmistrza, który kilkukrotnie podkreślał, że w sprawie jednostek nie ma nic do ukrycia i zaproponował, byśmy wyszczególnili, jakich informacji oczekujemy w takich sprawozdaniach. Uważam, że będzie to dobre rozwiązanie i na pewno takie wyszczególnienie się pojawi.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Radny z okręgu nr 8, klub „Bezpartyjne Pyrzyce”

Sprawozdanie z programu współpracy z organizacjami pozarządowymi

Sprawozdanie z działalności Pyrzyckiego Domu Kultury

Sprawozdanie z działalności Ośrodka Sportu i Rekreacji

Continue Reading

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.