Connect with us

Opinie

Biało-czerwona radość

Published

on

Po raz piętnasty obchodzimy w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. I z nieukrywaną radością muszę stwierdzić, że towarzyszące nam od setek lat barwy coraz chętniej eksponujemy nie tylko na urzędowych gmachach, ale też na naszych domach.

Pamiętam, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu biało-czerwone flagi z okazji świąt państwowych wywieszane były głównie na urzędach i ulicznych latarniach. Nieliczni mieszkańcy decydowali się wówczas na eksponowanie flagi na ścianach swoich domów. Sytuacja ta zaczęła się jednak powoli zmieniać i dzisiaj serce rośnie, gdy idąc przez Pyrzyce widzi się domy i balkony mieszkań na których dumnie powiewają nasze barwy. Nie wstydzimy się polskości, nie wstydzimy się, że jesteśmy Polakami. I chociaż na co dzień wiele potrafi nas różnić i toczymy między sobą mniejsze, bądź większe wojenki, to biało-czerwone kolory zawsze będą nas łączyć. Warto też zwrócić uwagę, że coraz częściej inwestujemy we flagi nie posiadające jakichkolwiek zbędnych dodatków, jak napisy czy różne rysunki.

Świetna inicjatywa pojawiła się w Lipianach. Wjeżdżających do centrum miasta przez bramy Pyrzycką i Myśliborską witają duże wywieszone na ich frontowych ścianach flagi. Inicjatywa godna pochwalenia i inspirująca. Wszak pięknie wyglądałaby na przykład nasza pyrzycka Brama Bańska z takową, albo Baszta Sowia z powiewającą na jej szczycie flagą. Mam nadzieję, że i w Pyrzycach doczekamy się takiego uczczenia naszych narodowych świąt.

Przy okazji tematów „flagowych” pojawia się też flaga Pyrzyc. Ta, powiewająca na maszcie przed Urzędem Miejskim jest niewątpliwie symbolem jednoczącym nas, jako Pyrzyczan. W czasie ostatniego posiedzenia Komisji Statutowej Rady Miejskiej zaczęliśmy nawet dyskusję o możliwościach upowszechnienia jej wśród mieszkańców i myślę, że są na to duże szanse. Warto bowiem, byśmy okazywali swoją przynależność do społeczności pyrzyckiej i również promowali patriotyzm w tej mniejszej, lokalnej formie.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Continue Reading
Advertisement

Opinie

Dlaczego zagłosowałem przeciw podwyżce?

Published

on

By

Za nami nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej na której rada nie podjęła uchwały o podwyższeniu opłat za wywóz odpadów. Dlaczego zagłosowałem przeciw?

Nie obligują mnie do głosowania populistyczne komentarze działaczy partyjnych w stylu „nie podnoście opłat lokalnych”. Uważam natomiast, że proponowane stawki są za wysokie i nie byłem co do nich przekonany. Dlatego właśnie zagłosowałem przeciw. Trzeba także zwrócić uwagę na poprawność ściągalności tzw. opłaty śmieciowej, bo stanowi ona dzisiaj problem i zachęcić tych mieszkańców, którzy jeszcze nie segregują odpadów, aby zmienili swoje przyzwyczajenia. Planeta jest naszym wspólnym dobrem, o które powinniśmy dbać i dużą wagę przywiązują do tego moi rozmówcy, z którymi podejmuję ten temat.

Remigiusz Pajor-Kubicki

fot. archiwum

Continue Reading

Opinie

Uchwała o stawce opłaty za wywóz śmieci nie przeszła

Published

on

By

Rada Miejska odrzuciła dzisiaj propozycję burmistrz Marzeny Podzińskiej dotyczącą podniesienia stawek za wywóz odpadów. Jednak na horyzoncie już jest kolejna nadzwyczajna sesja rady.

Marzena Podzińska zaproponowała, aby stawki za wywóz odpadów podwyższyć z 13 do 21 złotych od mieszkańca za śmieci zbierane selektywnie i z 23 do 36 złotych za mieszkańca za śmieci zbierane w sposób nieselektywny. Po dwóch wspólnych komisjach zawnioskowała o nadzwyczajną sesję rady, która odbyła się 9 maja. Spośród 12 obecnych zarówno 6 zagłosowało za przyjęciem projektu, jak i 6 przeciw, co spowodowało niepodjęcie przez radę uchwały. Po zakończeniu obrad burmistrz złożyła kolejny wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej z tym samym projektem uchwały.

OPINIE

Radny Damian Błażejewski „Trzeba jasno powiedzieć, że problem jest złożony, a zaproponowane przez panią burmistrz stawki mocno dałyby się odczuć w budżetach domowych. W tej chwili wygląda to tak, jakbyśmy mieli karać rzetelnie płacących mieszkańców za tych, którzy nie płacą. Przygotujemy i przedstawimy mieszkańcom własne propozycje związane z naliczaniem i wysokością opłat za wywóz odpadów.”

Radny Mariusz Szymkowicz na Facebooku: „Według mnie przedłożony projekt uchwały był po prostu zły. A konkretnie nie przekonało mnie (jak i pięciu radnych, za co im serdecznie dziękuję!) uzasadnienie tak dużej podwyżki (która niestety jest nieunikniona). Temat jest trudny, ale każdy problem da się rozwiązać. „

Kolejna sesja zgodnie z przepisami musi zostać zwołana w ciągu 7 dni.

fot. archiwum

Continue Reading

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.