Connect with us

Kultura

Od małego zespołu do kameralnego chóru

Opublikowano

dnia

Dzień 27 kwietnia 2019 roku bez wątpienia zapisze się na kartach historii kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, gdyż w tym dniu odbył Jubileusz 10-lecia zespołu wokalnego ,,Cantus Delicium’’.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Św. w intencji zespołu, sprawowaną przez ks. Michała Ogrodnika TChr., ks. Proboszcza Tadeusza Kłapkowskiego TChr., ks. Damiana Jędrzejaka TChr., ks. kan. Leszka Koniecznego, Proboszcza Kolegiaty w Wolinie, ks. dr Jana Wilka, wieloletniego Kapelana Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach (diecezja sandomierska) oraz ks. Marcina Stefanika Tchr., Dyrektora Referatu Powołań TChr. Następnie odbył się galowy koncert, prowadzony przez ks. Damiana Jędrzejaka, składający się z pięciu części.

Repertuar był bardzo zróżnicowany, zespół pod dyr. Tomasza Szutkowskiego w pierwszych czterech częściach zaprezentował liczne utwory a capella (m.in. ,,Rozkwitały pąki białych róż’’, ,,Ubi caritas’’, ,,Blagoslovi, dusze moja, Gospoda’’). Wisienką na torcie okazała się być ostatnia część wydarzenia, w trakcie której chór z udziałem stworzonej specjalnie na tę okazję orkiestry wykonał ,,Messe breve no. 7 in C’’ Charles’a Gounod’a.

Uroczystość zwieńczyły podziękowania ,,Cantusa’’ skierowane do wszystkich osób, które na przestrzeni lat wspierały ową działalność. Wdzięczność za trud i pracę zespołu okazali również włodarze miasta oraz parafianie. ,,Cantus Delicium’’ Już od dziesięciu lat wspiera muzycznie okoliczne uroczystości, ale też reprezentuje Pyrzyce zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. W trakcie koncertu kościół ,,pękał w szwach’’, co świadczy o tym, iż zajmuje specjalne miejsce w sercu niejednego pyrzyczanina i nie tylko.

red. Martyna Prajzendanc, fot. Remigiusz Pajor

Kontynuuj czytanie
Reklama

Kultura

„Zeszyty Pyrzyckie” inspiracją dla „Magazynu Brama”

Opublikowano

dnia

Autor

Już w tym roku po raz pierwszy ukaże się czasopismo dla miłośników Ziemi Pyrzyckiej. „Magazyn Brama”, bo o nim mowa zostanie wydany w połowie roku przez stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka”, zaś prace przygotowawcze pełną parą ruszą już w lutym.

– Inspiracją do przygotowania „Magazynu Brama” były dla nas wydawane na przełomie lat 60. i 70. „Zeszyty Pyrzyckie”, które wciąż są ważnym źródłem materiałów o historii naszego regionu, a także magazyny „Sedina.pl” i „Szczeciner” wydawane w ostatnich latach przez miłośników Szczecina. – mówi Remigiusz Pajor-Kubicki z „Inicjatywy Ziemia Pyrzycka”. – To właśnie w podobnej, magazynowej i przystępnej dla czytelnika formie wydamy „Magazyn Brama”. – dodaje.

Trudno na razie szczegółowo powiedzieć, jakie tematy będą przedstawione w pierwszym wydaniu. Na pewno pojawi się dużo zdjęć, szczególnie z życia Pyrzyczan po roku 1945, które zbierane są w ramach akcji „Niezapomniana Ziemia Pyrzycka”. Prawdopodobnie zamieszczone zostaną również kroniki polityczna i społeczno-kulturalna za ubiegły rok.

Wydanie „Magazynu Brama” będzie możliwe dzięki środkom zewnętrznym o które aplikuje stowarzyszenie. Już wiadomo, że przyznana zostanie dotacja w ramach programu „Społecznik”, realizowanego przez zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Dzięki temu magazyn nie będzie płatny.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Kolęda przybyła do Świętego Ducha

Opublikowano

dnia

Autor

Po raz pierwszy w Kaplicy św. Ducha odbył się wieczór kolędowy. Do wspólnego śpiewania zachęcał zespół dziecięcy „OttoNutki”.

Organizatorami spotkania, które odbyło się 4 stycznia była parafia pw. św. Ottona oraz stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka”, zaś dzięki uprzejmości dyrekcji Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej mogło się ono odbyć w Kaplicy św. Ducha.

Przybyli wspólnie zaśpiewali najpopularniejsze polskie kolędy oraz wysłuchali nowych utworów bożonarodzeniowych w wykonaniu zespołu.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

 • Rakieta gotowa amd ryzen5 2600 gigabyte B450m DS3H goodram irdmax
 • Przedstawiam Wam makija konkursowy na konkurs u clareblanc x doktormakeup
 • Latynoska pikno ze zdjcia to nasza polishgirl magdamakarewicz Na
 • I had a dream  Magda magdamakarewicz bya pierwsza
 • Ju jutro Dzie Dziecka wito naszych pociech Z tej okazji
 • Tym klasycznym makijaem Justyna zachwycia wszystkich podczas Walentynkowej imprezy firmowej
 • poland polen polska spring glinna ogrddendrologicznyglinna nature naturephotography rododendron ogrddendrologiczny
 • bridetobe cake cakeart cakewithflowers bluecake faultlinecake tort wieczrpanieski tortartystyczny tortzkwiatami
 • kolizja wypadek awaria ten samochd czeka jako samochd zastpczy z
 • softsmokeyeye w kolorach zota i brzu to najczciej wybierany przez
 • redlips pigments makijazystka clareblanc clareblancqueens esteelauder esteelauderdoublewear glowmakeup softsmokeyeye highlighter
 • Kamienwogrodzie gardeninspiration kamiendlaciebie garden skaly pyrzyce stargard
Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.