Connect with us

Lipiany

Stop pożarom traw!

Opublikowano

dnia


Przełom zimy i wiosny to okres,w którym szczególnie często dochodzi do wypalania traw, łąk czy nieużytków. Dalej pokutuje myślenie, że poprawi to np. żyzność gleby, w praktyce jest jednak zupełnie inaczej.

Ziemia po takim „zabiegu” przez wiele lat jest w gorszym stanie niż była pierwotnie. Najgorsze jest jednak to, że ludzka bezmyślność doprowadza do tragedii zwierząt ,a nawet ludzi. Pożar,który wzniecamy bardzo szybko potrafi wymknąć się spod kontroli i zająć rozległe tereny,niszcząc przy tym wszystko co napotka na swej drodze. Ogień zabija zwierzęta żyjące w trawie jak również w każdym momencie może przenieść się na budynki, które będą w sąsiedztwie. Jego niszczycielska siła jest naprawdę ogromna, pamiętajmy, że mamy do czynienia z groźnym żywiołem. Lipiańska jednostka OSP w tym sezonie juz kilkakrotnie odebrała wezwanie do pożarów traw. Straż pożarna przypomina: Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone! Zastanówmy się dwa razy zanim zapalimy zapałkę.

(P.S)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Lipiany

Lipiany starają się o remont Studzienki Piwowarów

Opublikowano

dnia

Autor

Do 28 kwietnia można oddać głos w konkursie „Bosman wspiera region”. W tym roku o grant w wysokości 50 000 złotych ubiegają się Lipiany, które chcą go przeznaczyć na renowację przylegającej do ściany ratusza studzienki nawiązującej do piwowarskiej historii miasta.

Jak czytamy w opisie na stronie organizatora akcji główne zadania projektu to: odrestaurowanie studzienki (m.in. mikropiaskowanie, oczyszczenie powierzchni i uzupełnienie ubytków), przywrócenie postumentu Waldemara i ulepszenie systemu hydraulicznego, który ma funkcjonować w obiegu zamkniętym.

Realizacja projektu ma być kolejnym przyczynkiem do przywrócenia zapomnianej historii Lipian, jako miasta piwowarskiego. Na lipiański projekt można zagłosować pod adresem https://bosmanwspieraregion.pl/glosowanie/42/przywrocmy-lipianskiej-studzience-dawny-blask

(ps), fot. Facebook.pl/bkrolikowski

Kontynuuj czytanie

Lipiany

Lipiany zadbają o drogi powiatowe?

Opublikowano

dnia

Autor

Na najbliższej sesji Rady Powiatu Pyrzyckiego stanie projekt uchwały o zawarciu z gminą Lipiany porozumienia dotyczącego bieżącego utrzymania dróg. Zadanie na barkach Lipian spoczywałoby do końca 2023 roku.

Zgodnie z zaproponowaną treścią porozumienia, gmina Lipiany miałaby zająć się utrzymaniem czystości jezdni i chodników, terenów zielonych znajdujących się w pasach dróg oraz opróżniania i utrzymania ulicznych śmietników, a także utrzymania zimowego. Wszystko to na drogach znajdujących się w Lipianach, ale należących do powiatu pyrzyckiego (m.in. pl. Wolności czy ul. Okrzei).

W zamian gmina otrzyma dotację celową. Prowadzenie bieżącego, w tym zimowego utrzymania dróg jest znacznie prostsze logistycznie, gdy prowadzi je jeden samorząd. Według projektu, po podjęciu uchwały przez radę, porozumienie będzie mogło obejmować daty od 1 maja 2021 do 31 grudnia 2023. Zaś sama dotacja dla gminy miałaby być przekazywana w transzach cztery razy do roku.

(ps), fot. archiwum

Kontynuuj czytanie
Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Najnowszy numer

Popularne