Connect with us

Pyrzyce

Zmiany w budżecie przyczyną przerwania sesji

Published

on

Po raz pierwszy od jedenastu lat sesja pyrzyckiej Rady Miejskiej została przerwana. W ciągu prawie czterech godzin sesji, która rozpoczęła się w ubiegły czwartek radni zdążyli omówić jeden punkt merytoryczny i rozpocząć dyskusję na temat drugiego. Temat zmian w budżecie gminy wzbudził kontrowersje do tego stopnia, że konieczne było przerwanie obrad.

Po trwającej niemal dwie i pół godziny dyskusji na temat sprawozdania ze stanu dróg radni przeszli do kolejnego punktu, jakim były propozycje zmian w tegorocznym budżecie. Radni klubów „Bezpartyjne Pyrzyce” i „Prawo i Sprawiedliwość” wnieśli o przedstawienie przez skarbnika gminy informacji o kwocie wolnych środków z 2018 r., czy inaczej mówiąc o kwocie niewydatkowanych przez gminę pieniędzy z budżetu 2018 r., które stanowić będą przychód w 2019 r. Ta informacja potrzebna była radnym do podjęcia decyzji, co dalej w sprawie budowy drogi przy ul. Słowackiego.  

Możliwa byłaby realizacja tej inwestycji  jeśli kwota wolnych środków na to by pozwalała. Oczywiście rada musiałaby wprowadzić stosowne zmiany do budżetu. Do tego zaś niezbędna była wiedza co do ilości wolnych środków z roku 2018. Tego radni się nie dowiedzieli, zatem obrady zostały przerwane, a ich kontynuację zaplanowany na następny tydzień. – mówi przewodniczący rady Mariusz Majak (BP).

Wcześniej wiceprzewodniczący Mariusz Szymkowicz (PiS) wniósł o wyprowadzenie punktu o zmianach w budżecie z porządku obrad do czasu uzyskania informacji o wolnych środkach. Ostatecznie po dyskusji radny wniosek wycofał, a obrady zostały przerwane.

– Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, to organy uchwałodawczy i wykonawczy powinny być równorzędnymi partnerami na wszystkich płaszczyznach. Bardzo chcemy, żeby radni byli traktowani przez Panią Burmistrz podmiotowo. – mówi Mariusz Szymkowicz. W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący klubu „Bezpartyjne Pyrzyce”. – Chcemy jasnej i transparentnej współpracy, dlatego liczymy na przedstawienie pełnej informacji. – stwierdza Damian Błażejewski.

Sesja zostanie wznowiona jutro (czwartek) o godzinie 8:00.

(ps, fot. arch.)

Continue Reading
Advertisement

Pyrzyce

Technikum współpracuje ze „Scanią”

Published

on

By

19 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, odbył się Zachodniopomorski Kongres Zawodowy, którego organizatorami byli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Podczas części pierwszej omawiano m. in. zmiany związane z reformą oświaty, przedstawiono rozwiązania zwiększające wpływ pracodawców na funkcjonowanie kształcenia zawodowego, zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy oraz zaprezentowano potencjał szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie.

Najważniejszym punktem Kongresu dla Zespołu Szkół Nr 2 CKU w Pyrzycach było uroczyste podpisanie umowy patronackiej z firmą SCANIA Polska S.A.Umowę podpisał Starosta Pyrzycki Stanisław Stępień wraz z dyrektorem szkoły Pawłem Palczyńskim, firmę SCANIA reprezentował dyrektor Łukasz Pokropek.

Zawarta umowa patronacka zobowiązuje obie strony m.in. do współpracy
i współdziałania w zakresie podnoszenia jakości kształcenia zawodowego, uaktualnianiu programów nauczania i dostosowaniu ich do potrzeb pracodawców. Firma zobowiązała się m.in. do umożliwienia odbycia szkolenia branżowego dla nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu, urządzenia pracowni patronackiej w szkole służącej podniesieniu poziomu kształcenia uczniów, czy ponoszenia kosztów odbywania zajęć praktycznych, praktyk zawodowych lub staży dla uczniów.

W Kongresie i  panelach dyskusyjnych nt. „Dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy” oraz „Ucznia w centrum zmian w kształceniu zawodowym” udział wzięli również p. Ewa Cywińska – wicedyrektor ds. szkolenia zawodowego i ustawicznegooraz
p. Sebastian Nowik – kierownik serwisu SCANIA.

(ZS nr 2)

Continue Reading

Fotogalerie

Koncert wiosenny Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej

Published

on

By

Kilka ujęć z piątkowego koncertu Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej, który odbył się w Pyrzyckim Domu Kultury.

Continue Reading

Reklama

loading…

Partnerzy

Advertisement
loading...

Reklama

loading...

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.