Connect with us

Lipiany

Wywiad z lipiańskim Mistrzem

Published

on


W dniach 23-24.02 w lipiańskiej Hali Sportowo Rekreacyjnej odbyła się IV Gala Badmintona. W sobotę swoje mecze rozgrywali seniorzy, w tym wielu znakomitych zawodników, m.in. Dorota Grzejdak, Dominika Guzik-Płuchowska czy Tomasz Matoga. A w niedzielę swoje umiejętności zaprezentowali juniorzy. Mecze stały na bardzo wysokim poziomie, a akcje i zagrywki zapierały dech w piersi oraz wzbudzały gromkie brawa licznie zgromadzonej publiczności.


Specjalnym gościem gali był kolarski mistrz Pan Lech Piasecki, polski kolarz szosowy i torowy, mistrz świata amatorów i torowy mistrz świata zawodowców, zwycięzca Wyścigu Pokoju w roku 1985, pięciu etapów w Giro d’Italia, lider Tour de France. Korzystając z okazji naszej redakcji udało przeprowadzić się krótki wywiad ze znanym sportowcem ziemi lipiańskiej.

Redakcja: Witamy Pana w rodzinnych Lipianach…
Lech Piasecki: Dziękuję Organizatorowi imprezy Prezesowi Klubu Olimpionik za zaproszenie. Cieszę się ,że w Lipianach dzieje się pod względem sportu coraz więcej. Kilka dni temu odbyłem spotkanie z Burmistrzem Lipian podczas którego przedstawił mi wiele ciekawych propozycji na rozwój gminy. Cieszę się ,ze od dwóch lat na nowo powrócił Triathlon, który najbardziej popularyzuje Lipiany na arenie krajowej. Mam nadzięję ,że turniej Badmintona na stałe zagości w kalendarzu Lipiańskich imprez sportowych.

R : A jak wyglądał pierwszy rower, który zapoczątkował u Pana pasję do kolarstwa?
LP: Pierwszy rower kupił mi tata. Była to kolarzówka z trzema przełożeniami,marki Kobuz-spełnienie moich marzeń. Było to dla mnie wielkie przeżycie.

R: Jak wyglądały pierwsze treningi w Lipianach?
LP: Treningi zacząłem w klubie ”Orlęta Myślibórz”,filii gorzowskich Orląt. Trenowałem pod okiem trenera Kazimierza Frańczuka. Z klubu dostałem rower marki Jaguar ,który był wtedy szczytem marzeń każdego adepta kolarstwa. Był to rower używany ,którego do stanu ideału doprowadził mój tata.
Na treningi dojeżdżałem rowerem do Myśliborza. Po treningu również rowerem wracałem do domu. Zawsze więc miałem przewagę nad innymi w przejechanych kilometrach.

R: Jak podoba się Panu Gala Badmintona oraz jakie wskazówki mógłby Pan przekazać młodym początkującym sportowcom?
LP: Badminton to widowiskowa dyscyplina, sam również kiedyś grywałem dla przyjemności. Bardzo spodobał mi się mecz finałowy z udziałem mistrzyń, który stał na wysokim poziomie…ich dynamiki i poruszania na korcie można pozazdrościć. Młodym sportowcom mogę powiedzieć że najważniejsze to dążyć do postawionego sobie celu. Zaczynając swoją karierę podziwiałem Ryszarda Szurkowskiego, chciałem być taki jak on i dążyłem do tego aby wygrywać wyścigi co dawało dalszą przepustkę do kadry, do lepszego klubu….

R: Czyli warto sobie stawiać wysokie cele czy lepiej dążyć do nich małymi krokami?
LP: Myślę, że STAWIAĆ WYSOKIE CELE i dążyć do nich małymi krokami… Zaczynając jeździć, moim pierwszym celem było wygranie wyścigu. Gdy go wygrałem, pragnąłem wygrać wyścig o większej randze, dostać się do kadry. Robiłem wszystko aby te cele się spełniały. Prowadziłem dzienniczek sportowca, w którym zapisywałem każdy swój trening, wyścig. Zdarzało się że jadąc na wyścig, już dzień wcześniej w dzienniczku wpisałem że wyścig wygrałem…więc robiłem wszystko aby ten wyścig wygrać żeby nie skreślać wpisu w dzienniczku. W każdym sporcie ważny jest talent ale również ciężka praca, która ten talent potwierdza.

R: Proszę mi powiedzieć czy utrzymuje Pan kontakt z mistrzami kolarstwa z dawnych lat.
LP: Tak, zdecydowanie tak. Trzymam kciuki za powrót do zdrowia mojego przyjaciela Ryszarda Szurkowskiego, który miał bardzo groźny wypadek i powoli wraca do zdrowia. Z Czesławem Langiem jeszcze do niedawna pracowałem przy organizacji Tour de Pologne i innych wyścigów.

R: Właśnie, czy ten rozdział organizowania dużych imprez już jest zamknięty?
LP: W formie w jakiej wykonywałem swoje obowiązki zapewne tak.
Obecnie jestem współorganizatorem Duathlonu Gorzowskiego oraz wyścigu Gorzów -Zielona Góra. Mam nadzieję,że oba te wyścigi będą coraz większym wydarzeniem. Może uda się stworzyć w niedalekiej przyszłości wyścig kolarski na ziemii Lipiańskiej?

R: Czy jest szansa aby przez Lipiany przejechał wyścig o podobnej randze jak Wyścig Pokoju?
LP: Wyścig Pokoju nie istnieje już od kilkunastu lat, to był najważniejszy amatorski wyścig na świecie. Jeśli w tym rejonie będzie przebiegała trasa dużego wyścigu napewno jest szansa aby przejechał przez Lipiany. Na spotkaniu z Burmistrzem Lipian rozmawialiśmy o możliwości organizacji imprezy kolarskiej w Lipianach. Taka impreza wymaga dużego wysiłku organizacyjnego… ale uważam, że nic nie jest niemożliwe…

R: Czyli jest szansa aby zagościł Pan w życiu Lipian na dłużej?..
LP: Chciałbym. Chociaż mieszkam w Gorzowie to często bywam w Lipianach. Lipiany są bliskie memu sercu…mam wiele wspomnień, które wiążą się z moim rodzinnym miastem.

Dziękujemy bardzo za możliwość przeprowadzenia wywiadu i mamy nadzieję że z Panem Lechem Piaseckim będziemy widywać się częściej...

(Marcin Hippmann)

Continue Reading
Advertisement

Lipiany

Egzamin gimnazjalny w Lipianach

Published

on

Dzisiaj tj.10.04.19r. w szkole w Lipianach, mimo trwającego strajku nauczycieli, rozpoczął się egzamin gimnazjalny.

Przez trzy dni uczniowie trzecich klas gimnazjum będą sprawdzać swoją wiedzę i zdawać pierwszy ważny egzamin. Testy potrwają do piątku. Dzisiaj uczniowie napiszą część humanistyczną, jutro matematyczno-przyrodniczą, a w piątek język obcy. Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki za to żeby dostali się do wymarzonej szkoły.

(P.S)

Continue Reading

Lipiany

Konfrontacje taneczne w Lipianach

Published

on

31 marca odbyły się Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne w Lipianach. Honorowy Patronat nad konfrontacjami objął burmistrz Lipian.

W Lipianach zjawiło się mnóstwo zespołów tanecznych zarówno z województwa jak i z całej Polski. Na turniej przyjechały grupy z Opola czy z Wrocławia. Ulice Lipian wypełniły samochody tłumnie zgromadzonych na hali widzów. Zespoły walczyły o główną nagrodę Grand Prix – puchar oraz nagrodę rzeczową.

Najlepszą Grupą Taneczną okazał się zespół Feeling Barlinek. Gratulujemy.

(M.H.)

Continue Reading

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.