Connect with us

Przelewice

Nie żyje proboszcz parafii w Rosinach

Published

on

18 lutego br do mieszkańców naszego powiatu dotarła bardzo smutna wiadomość o nagłej śmierci Ks. Ryszarda Krauze Proboszcza Parafii p.w. Świętego Michała Archanioła w Rosinach.  Ksiądz Proboszcz Krauze służył posługą kapłańską w Rosinach od 2011 roku.

Był niezwykle dobrym duszpasterzem. Z wielkim zaangażowaniem dbał o życie katolickie mieszkańców Rosin, Płońska, Kłodzina, Gardźca i Wołdowa dając żywe świadectwo miłości do Boga i drugiego człowieka.  Aktywnie uczestniczył w pracach Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, współorganizował spotkania integracyjne dzieci i młodzieży ze świetlic środowiskowych w Gminie Przelewice.

Wprowadził w swej parafii różne formy praktykowania tradycji chrześcijańskiej. W swojej modlitwie zawsze pamiętał o rolnikach ciężko pracujących na roli, wprowadził zwyczaj święcenia jesienią zbóż oraz wiosną pól. Zawsze dla każdego miał ciepłe i życzliwe słowo. Z wielką troską dbał o obecność w życiu parafii dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Nie wstydził się prowadzić z nimi otwarty dialog w czasie mszy czy innych obrzędów religijnych, zapraszając młode pokolenie do bliższego poznania Pana Boga. Z wielkim zaangażowaniem przez cały rok przygotowywał dzieci do przyjęcia pierwszej komunii świętej, czyniąc z tego wydarzenia święto całej parafii.  Corocznie organizował w swojej parafii nabożeństwo ekumeniczne wraz z współbraćmi z kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz pielgrzymki do sanktuariów w Polsce.

Przez te kilka lat swojej obecności w parafii wykonał wiele bardzo potrzebnych remontów w kościołach w Rosinie, Kłodzinie i Gardźcu pozyskując zewnętrzne środki finansowe. Aktywizował parafian do prac w otoczeniu kościołów oraz krzyżów wiejskich.

Nagła i niespodziewana śmierć Ks. Ryszarda Krauze bardzo poruszyła parafian z Rosin. Parę godzin po ogłoszeniu śmieciu proboszcza została w poniedziałkowe przedpołudnie zorganizowana pierwsza msza żałobna przy udziale księży z sąsiednich parafii.

Dalsze uroczystości pogrzebowe będą miały następujący przebieg:

20 lutego 2019 r.

godz. 12.00 -15.00 – czuwanie parafian przy trumnie zmarłego Proboszcza w Kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła w Rosinach

godz. 15:00  – w kościele parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Rosinach Msza Święta Żałobna celebrowana przez Arcybiskupa-  pożegnanie z Parafią;

21 lutego 2019 r.

godz. 11:00 – w kościele pw. Św. Krzyża w Stargardzie-Kluczewie Msza Święta pogrzebowa oraz odprowadzenie ciała na cmentarz i złożenie do grobowca rodzinnego.

Continue Reading
Advertisement

Przelewice

Akcja „Bocian” w Przelewicach

Published

on

By

Ten wiosenny weekend był bardzo pracujący dla strażaków, w szczególności ochotników. Niestety na terenie powiatu doszło do kilku pożarów użytków zielonych. Pożarny traw to główna przyczyna większości obecnych wyjazdów straży pożarnej do akcji. Ale poza pożarami strażacy wzywani też są do bardzo nietypowych zdarzeń…

W niedzielę (07.04) około godziny 15.30 Ochotnicza Straż Pożarna z Przelewic otrzymała wezwanie do nietypowej akcji. Jeden z przelewickich bocianów szybując nad przelewickim folwarkiem postanowił wylądować na kominie przelewickiej gorzelni. Niestety ten przystanek okazał się dla niego niezbyt przyjemny. Czerwonodzioby nieszczęśnik wpadł do kilkunastometrowego komina gorzelni, z którego nie mógł w żaden sposób się wydostać. Na pomocą bocianowi przybyli przelewiccy strażacy ochotnicy, którzy odblokowali jeden z dolnych otworów komina i wyciągnęli przestraszonego ptaka. Bocian chyba nie doznał większych kontuzji w tym wypadku, gdyż zaraz po uratowaniu wyrywając się z objęć druha Marcina Nawoja szybko odfrunął  z miejsca swojego niefortunnego lądowania.

Ta wyjątkowa akcja to kolejny przykład jak bardzo ważni są w naszym społeczeństwie strażacy ochotnicy, którzy każdego dnia i nocy czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

Wielkie słowa podziękowania dla wszystkich strażaków ochotników, którzy uczestniczą w akacjach ratowniczo – gaśniczych na terenie powiatu pyrzyckiego.

(ps)

Continue Reading

Przelewice

Liga bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Published

on

By

 W dniach 1-2 marca 2019 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jesionowie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Żukowie były gospodarzami XII Edycji Ogólnopolskiej Ligi Mistrzów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Gmina stała się stolicą BRD.

            Liga Mistrzów BRD to cykl zawodów rozgrywanych w okresie ferii. Skupia najlepsze drużyny w kraju (zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach – dla szkół podstawowych młodszych  i starszych oraz  gimnazjów). W każdym roku odbywa się kilka eliminacji, każda w innym województwie. W tym roku rozegrane zostały dwie eliminacje  w Jesionowie i Żukowie (sala sportowa w Przelewicach). Na turnieju zameldowało się aż 21 drużyn z kraju reprezentacje siedmiu województw tj.: łódzkie, podkarpackie, lubelskie, małopolskie, opolskie, warmińsko – mazurskie i zachodniopomorskie. Nasze województwo oczywiście reprezentowali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z gminy Przelewice.

Patronat honorowy nad zawodami objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Pani Magdalena Zarębska Kulesza, Wiceprezes Polskiego Związku Motorowego Zarządu Okręgowego w Szczecinie Pan Józef Liszczak, Starosta Pyrzycki Pan Stanisław Stępień oraz Wójt Gminy Przelewice Pan Mieczysław Mularczyk. Komitet organizacyjny: PSP w Pyrzycach, Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach, ZORD Koszalin, PZM Szczecin, OSP w Jesionowie, PSP w Jesionowie, PSP w Żukowie oraz UKS-M w Przelewicach.

Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Oprawę techniczną zapewnili prawdziwi profesjonaliści policjanci z Komisariatu Policji w Lipianach oraz Z KPP w Pyrzycach. Pierwszą pomoc sędziowali ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oddział w Myśliborzu oraz strażacy z PSP w Pyrzycach.

 Zawody zakończyły się  sukcesem organizacyjnym o czym poświadczyli uczestnicy turnieju jak i zaproszeni goście.

            Zawody ligowe są okazją nie tylko do skonfrontowania umiejętności na tle swoich rówieśników z innych województw, z którymi rywalizujemy podczas zawodów krajowych. To także okazja do zabawy, integracji, wymiany doświadczeń, czy to w gronie dzieci czy też pomiędzy trenerami i organizatorami.

Zadanie otrzymało wsparcie finansowe m. in. z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Pyrzyckiego, Gminy Przelewice oraz od licznych przedsiębiorców i sympatyków BRD.

W imieniu władz samorządowych na zakończenie ligi podziękowania dla organizatorów oraz wszystkich przybyłych gości za profesjonalne przygotowanie wydarzenia złożyła Pani Ewa Gąsiorowska-Nawój Wicestarosta Pyrzycki oraz Pan Józef Radny Gminy Przelewice.

Continue Reading

Reklama

loading…

Partnerzy

Advertisement
loading...

Reklama

loading...

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.