Connect with us

Przelewice

Nie żyje proboszcz parafii w Rosinach

Opublikowano

dnia

18 lutego br do mieszkańców naszego powiatu dotarła bardzo smutna wiadomość o nagłej śmierci Ks. Ryszarda Krauze Proboszcza Parafii p.w. Świętego Michała Archanioła w Rosinach.  Ksiądz Proboszcz Krauze służył posługą kapłańską w Rosinach od 2011 roku.

Był niezwykle dobrym duszpasterzem. Z wielkim zaangażowaniem dbał o życie katolickie mieszkańców Rosin, Płońska, Kłodzina, Gardźca i Wołdowa dając żywe świadectwo miłości do Boga i drugiego człowieka.  Aktywnie uczestniczył w pracach Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, współorganizował spotkania integracyjne dzieci i młodzieży ze świetlic środowiskowych w Gminie Przelewice.

Wprowadził w swej parafii różne formy praktykowania tradycji chrześcijańskiej. W swojej modlitwie zawsze pamiętał o rolnikach ciężko pracujących na roli, wprowadził zwyczaj święcenia jesienią zbóż oraz wiosną pól. Zawsze dla każdego miał ciepłe i życzliwe słowo. Z wielką troską dbał o obecność w życiu parafii dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Nie wstydził się prowadzić z nimi otwarty dialog w czasie mszy czy innych obrzędów religijnych, zapraszając młode pokolenie do bliższego poznania Pana Boga. Z wielkim zaangażowaniem przez cały rok przygotowywał dzieci do przyjęcia pierwszej komunii świętej, czyniąc z tego wydarzenia święto całej parafii.  Corocznie organizował w swojej parafii nabożeństwo ekumeniczne wraz z współbraćmi z kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz pielgrzymki do sanktuariów w Polsce.

Przez te kilka lat swojej obecności w parafii wykonał wiele bardzo potrzebnych remontów w kościołach w Rosinie, Kłodzinie i Gardźcu pozyskując zewnętrzne środki finansowe. Aktywizował parafian do prac w otoczeniu kościołów oraz krzyżów wiejskich.

Nagła i niespodziewana śmierć Ks. Ryszarda Krauze bardzo poruszyła parafian z Rosin. Parę godzin po ogłoszeniu śmieciu proboszcza została w poniedziałkowe przedpołudnie zorganizowana pierwsza msza żałobna przy udziale księży z sąsiednich parafii.

Dalsze uroczystości pogrzebowe będą miały następujący przebieg:

20 lutego 2019 r.

godz. 12.00 -15.00 – czuwanie parafian przy trumnie zmarłego Proboszcza w Kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła w Rosinach

godz. 15:00  – w kościele parafialnym pw. Świętego Michała Archanioła w Rosinach Msza Święta Żałobna celebrowana przez Arcybiskupa-  pożegnanie z Parafią;

21 lutego 2019 r.

godz. 11:00 – w kościele pw. Św. Krzyża w Stargardzie-Kluczewie Msza Święta pogrzebowa oraz odprowadzenie ciała na cmentarz i złożenie do grobowca rodzinnego.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Powiat

Rosiny świętowały

Opublikowano

dnia

Autor

Piątkowe popołudnie w Rosinach w gminie Przelewice upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze. Mieszkańcy Rosin, Płońska, Kłodzina, Gardźca i Wołdowa wspólnie ze swoim  nie tak dawno przybyłym do parafii proboszczem ks. Sebastianem Kubińskim zorganizowali piękne uroczystości dożynkowe.

A potem był czas na wspólne spotkanie rekreacyjne, które odbyło się z inicjatywy Ewy Gąsiorowskiej-Nawój – wicestarosty pyrzyckiej oraz Krystyny Nawój – prezes Stowarzyszenia Otwarte Okno. Dzięki dofinansowaniu w ramach Programu marszałkowskiego „Społecznik” na gości czekało wiele atrakcji, zarówno tych kulinarnych, sportowych jak i artystycznych.

-Już dawno w naszej parafii nie było tak fajnego spotkania integrującego parafian, które dostarczyło tak wiele radości dzieciom, rodzicom, seniorom. Tu słowa podziękowania należą się wszystkim naszym sołtysom i radom sołeckim za ich wielkie zaangażowanie. Podziękowania należą się także naszemu radnemu wojewódzkiemu Olgierdowi Kustoszowi, który cały czas walczy o wsparcie dla naszych małych, czasami zapomnianych przez Szczecin wiosek czy miasteczek. Nasi społecznicy mają wiele pomysłów, które warto wspierać i nasz radny to dostrzega. Musimy mocno pracować, aby więzi społeczne wśród nas były mocne. W pędzie codziennych obowiązków coraz mniej mamy czasu na lepsze poznanie się, zaprzyjaźnienie się i zwykłą ludzką życzliwość. Takie wiejskie, parafialne spotkania budują w nas poczucie przynależności do naszego społeczeństwa. – mówi wicestarosta.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Powiat

Dożynki z jubileuszem „Wichra”

Opublikowano

dnia

Autor

Tegoroczne dożynki gminne w Przelewicach były również okazją do obchodów 70. rocznicy założenia zespołu piłkarskiego „Wicher Przelewice”. Uroczystości odbyły się w sobotę, 24 sierpnia.

Odbywające się na folwarku święto plonów rozpoczęło się liturgią dziękczynną. Po niej tradycyjny obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Pieśni i Tańca „Pyrzyce”. Dożynki w Przelewicach to również liczne stoiska sołectw i stowarzyszeń prowadzonych przez aktywnych mieszkańców gminy. Na scenie wystąpiły lokalne zespoły, a wieczorem zagrał zespół „Cierchaj”.

Odbywające się tego dnia obchody były także okazją do uroczystości 70-lecia „Wichra Przelewice”. Rozegrane zostały okolicznościowe mecze, przekazano również pamiątkowe nagrody.

(ps), fot. Remigiusz Pajor

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

 • Rakieta gotowa amd ryzen5 2600 gigabyte B450m DS3H goodram irdmax
 • Przedstawiam Wam makija konkursowy na konkurs u clareblanc x doktormakeup
 • Latynoska pikno ze zdjcia to nasza polishgirl magdamakarewicz Na
 • I had a dream  Magda magdamakarewicz bya pierwsza
 • Ju jutro Dzie Dziecka wito naszych pociech Z tej okazji
 • Tym klasycznym makijaem Justyna zachwycia wszystkich podczas Walentynkowej imprezy firmowej
 • poland polen polska spring glinna ogrddendrologicznyglinna nature naturephotography rododendron ogrddendrologiczny
 • bridetobe cake cakeart cakewithflowers bluecake faultlinecake tort wieczrpanieski tortartystyczny tortzkwiatami
 • kolizja wypadek awaria ten samochd czeka jako samochd zastpczy z
 • softsmokeyeye w kolorach zota i brzu to najczciej wybierany przez
 • redlips pigments makijazystka clareblanc clareblancqueens esteelauder esteelauderdoublewear glowmakeup softsmokeyeye highlighter
 • Kamienwogrodzie gardeninspiration kamiendlaciebie garden skaly pyrzyce stargard
Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.