Connect with us

Opinie

Segregatory naszych spraw wiozę do Szczecina – rozmowa z Olgierdem Kustoszem

Published

on

Rozmowa z Olgierdem Kustoszem – radnym Sejmiku Zachodniopomorskiego i prezesem zarządu powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Po raz drugi został Pan wybrany radnym wojewódzkim. Końcowy etap wyborów do sejmiku był bardzo dynamiczny. Do ostatnich chwil nie było pewne jak będzie wyglądała koalicja rządząca w województwie. Ponoć głosy oddane na Pana były decydujące o ostatecznym kształcie koalicyjnym.

Powtarzam często: „Nasz powiat przeważył, nasz powiat ma znaczenie!” Tak, mój mandat był piętnastym (na trzydzieści) mandatem Koalicji Obywatelskiej i PSL.W poniedziałkowy wieczór, tuż po wyborach, otrzymałem najpierw informację, że jeszcze głosy są liczone i do mojego mandatu brakuje mi jakieś 400 głosów. Wtedy okazało się też, że właśnie z dwóch naszych gmin – Lipian i Przelewic nie spłynęły jeszcze do komisji wojewódzkiej wyniki. Wzbudziło to szczególne zainteresowanie, bo ważyło się wówczas jaka koalicja będzie dalej rządzić naszym regionem. Nie dawało to nam oczywiście większości, ale dawało większe szanse na utrzymanie przedwyborczej koalicji. Nawet w regionalnych mediach pojawiły się informacje, że moje głosy będą decydowały o koalicji.

Zbudowaliście koalicję. Ciężko było?

Wykonaliśmy to zadanie. Chcę podziękować w tym miejscu wszystkim osobom, które oddały na mnie głos, a w szczególności mieszkańcom powiatu pyrzyckiego, bo zdecydowana większość moich głosów pochodziła stąd. Czas budowania koalicji był dla mnie bardzo dużym wyzwaniem.Nie ukrywam, że dwóch radnych z list PSL nie dawało nam dużych możliwości. Choć z drugiej strony nasze dwa mandaty były mocno pożądane zarówno przez KO jaki i przez PiS. Jedna i druga strona mocno przekonywała nas do siebie. Rozmowy toczyły się od rana do późnych godzin wieczornych przez prawie miesiąc czasu. Kosztowało mnie to wiele wysiłku. Pozostałem wierny swoim przekonaniom i nie straciłem poczucia swojej misji.

Większość głosów z naszego powiatu to te od mieszkańców Przelewic i Lipian, ale postawiło na Pana również ponad 600 wyborców z miasta i gminy Pyrzyce. Co w tej kadencji będzie mógł im Pan zaoferować?

W Lipianach i Przelewicach wspólnie udało nam się wiele dokonać, zapraszano mnie tam do pomocy. Chcę to kontynuować. Jednak podobnie jak w poprzedniej kadencji oferuję wszystkim gminom naszego powiatu pomoc. Jest w nas wielka siła by pracować jeszcze mocniej we wszystkich naszych gminach.Mam nadzieję, że będę zapraszany do aktywnego uczestnictwa w życiu poszczególnych gmin, abym mógł bliżej poznać problemy naszych mieszkańców oraz skuteczniej działać. Moje biurko ma wciąż sporo miejsca na segregatory z naszymi lokalnymi sprawami, zapraszam samorządowców, chętnie zawiozę je do Szczecina, deklaruję wsparcie. 

Jeśli chodzi o gminę Pyrzyce, to moją ambicją są  drogi – stara trójka (DW 119) przebiegająca przez serce gminy, drogi w kierunku Dolic, Bań i Stargardu. Drogi i chodniki!Na pewno będę zachęcał powiatowe stowarzyszenia i sołectwa do aktywnego uczestniczenia w programach województwa skierowanych do społeczników i mieszkańców wsi. Chciałbym aktywnie wspierać dalsze działania przy zabytkowych murach oraz w zabytkowych kościołach wszystkich naszych gmin. Mam nadzieję, że już niebawem rozpocznie się termomodernizacja budynku naszego liceum (ZS nr 1) w Pyrzycach z wykorzystaniem unijnej dotacji z WFOŚiGW.

Jakie działania na rzecz całego powiatu województwo podejmie w tej kadencji?

Ponownie zostałem wybrany przewodniczącym komisji ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, stąd też będę zabiegał o to, aby województwo kontynuowało wszystkie programy dla naszych pięknych wsi. Będę walczył o bardzo popularne u nas granty sołeckie, o dotacje do przebudowy dróg wiejskich.Remont baszt i kościoła w Lipianach pokazały, że skutecznie walczymy o remonty zabytków – będziemy to kontynuować. Będę wspierał starania o dotację na obiekty sportowe oraz mikrodotacje dla społeczników. W swoich działaniach nie zapominamy również o strażakach ochotnikach, mniejszościach narodowych, pszczelarzach, lokalnych grupach działania. Jako wiceprzewodniczący rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie zachęcam naszych samorządowców do korzystania z dotacji na termomodernizację obiektów. Również dla bliskich mi pszczelarzy województwo będzie miało ofertę.

W sejmiku jako radni z list PSL jesteście w koalicji z Platformą Obywatelską, Nowoczesną i Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W powiecie główny trzon koalicji rządzącej stanowią radni z list PiS oraz PSL. Czy możliwa jest produktywna współpraca na rzecz naszej okolicy jest przy takich układach w sejmiku i powiecie?

Oczywiście, że jest możliwa. Co te obie koalicje mają wspólnego?… Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego(Śmiech). Ludowcy to ludzie, którzy dążą do współpracy w społeczeństwie, a nie do podziałów. W radzie powiatu znalazło się wielu wartościowych samorządowców, którzy chcą aktywnie działać dla naszego powiatu .Sama Pani Wicestarosta Ewa Gąsiorowska – Nawój od kilku lat aktywnie współpracuje zarówno z mną, wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą jaki i pracownikami Urzędu Marszałkowskiego, zyskała wśród nas autorytet i duże zaufanie. Jest to mocny fundament do dobrych relacji powiat – województwo. Zarówno zarząd województwa jak i radni zawsze wspieramy regiony województwa, gdzie widzimy aktywność lokalną. A u nas bez wątpienia ona jest.

 W ostatnich wyborach kandydatka na burmistrza rekomendowana przez PSL uzyskała wysoki wynik, ale partia po raz pierwszy nie wprowadziła żadnego reprezentanta do Rady Miejskiej. Zatem co dalej z Polskim Stronnictwem Ludowym w gminie Pyrzyce? Czy jest jakiś pomysł ze strony powiatowych władz partii na funkcjonowanie struktur gminnych?

W ostatnich wyborach samorządowych zauważyłem, że coraz mniej osób jest chętnych do pracy samorządowej jako radni.  To się niestety może się pogłębiać. Moda na aktywność samorządową podupadła.  Pyrzyckie PSL zrobiło już analizę wyników wyborczych i dostrzegliśmy słabe punkty ostatniej kampanii wyborczej. Wnioski są i  wprowadzamy je w życie. Pomysł jest prosty: niech PSL tworzą osoby, które gotowe są do ciężkiej społecznej pracy i które potrafią pracować w zespole.

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu. Jakie plany ma na nie PSL? Wystawicie kandydatów z powiatu pyrzyckiego?

Cały czas toczą się rozmowy na szczeblu krajowym i wojewódzkim. Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji  w kwestii budowania list. Nie wykluczam, że mogą pojawić się kandydaci z ziemi pyrzyckiej w wyborach parlamentarnych. Wierzę głęboko, że wybierzemy godnych przedstawicieli naszego powiatu.

Continue Reading
Advertisement

Opinie

Liczydło od wicestarosty – rozmowa z Ewą Gąsiorowską-Nawój

Published

on

By

Rozmowa z Ewą Gąsiorowską-Nawój – wicestarostą pyrzyckim, przewodniczącą klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego i Inicjatywy Ziemia Pyrzycka w Radzie Powiatu Pyrzyckiego.

Nowy Zarząd Powiatu Pyrzyckiego funkcjonuje od miesiąca. Koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego z Prawem i Sprawiedliwością jest szeroko komentowana. Pojawiła się nawet sugestia, że przy innym układzie, bez PiS to Pani byłaby starostą. Dlaczego w tej sprawie zapadła taka, a nie inna decyzja?

Do wyboru starosty niezbędne jest osiem głosów. Nie sześć, nie siedem, ale osiem głosów w Radzie Powiatu. Niech ta prosta informacja wystarczy za odpowiedź w zakresie możliwości innego uformowania zarządu powiatu. Wszystkim, którzy twierdzą inaczej, osobiście sprezentuję liczydło (śmiech).

A teraz zupełnie serio: dla nas najważniejsze są oczekiwania naszych mieszkańców. Nasi wyborcy oczekiwali koalicji stabilnej, sprawdzonej – koalicji, która przez kolejne pięć lat nie będzie drżała  w posadach, nie będzie zajęta własnym przetrwaniem, ale będzie w pełni skupiona na sprawach powiatu. Taką więc koalicję opartą na kilkunastu radnych zbudowaliśmy. I nie jest to tylko koalicja PSL i radnych wybranych z list PiS. Jest to szeroka współpraca, którą na pierwszej sesji utworzyli radni wybrani z list PSL, PiS, Niezależnych dla Ziemi Pyrzyckiej, Skutecznego Samorządu a także radny z list Platformy Obywatelskiej. Wierzymy, że zarząd będzie się w bliskiej przyszłości cieszył poparciem także pozostałych radnych. To zapowiada zgodną i dynamiczną pracę dla dobra naszego powiatu. Właśnie tego oczekują mieszkańcy Powiatu Pyrzyckiego.

Polskie Stronnictwo Ludowe wprowadziło do Rady Powiatu troje przedstawicieli, co starczyłoby do założenia samodzielnego klubu, ale w radzie funkcjonujecie w klubie koalicyjnym. Czyżby duży mógł więcej?

To prawda. W pierwszych dniach po wyborach do naszej grupy przyłączył się radny Jan Prokop jako radny z listy Niezależni dla Ziemi Pyrzyckiej.Powiększenie naszego klubu to znak, że młode, pyrzyckie PSL wzbudza zaufanie i chęć do współpracy. Chcemy ten wizerunek budować w dalszym ciągu i dać naszemu koledze Janowi Prokopowi większą możliwość działania.O sile i skuteczności klubu decyduje program klubu oraz aktywność radnych go tworzących. Ogromnie cieszę, że z list PSL poza mną radnym został Marcin Łapeciński oraz Przemysław Maciąg. Tworzymy grupę młodych samorządowców posiadających już pewne doświadczenie w działalności społecznej czy samorządowej. Jestem przekonana, że taki skład Klubu Radnych „Polskiego Stronnictwa Ludowego i Inicjatywy Ziemia Pyrzycka” gwarantuje zgraną drużynę – gwarantuje aktywność, kreatywność i ciężką pracę dla naszego powiatu i naszych gmin.

3. W przyszłorocznym budżecie powiatu zabezpieczone są środki na wkład własny do remontu ulicy Staromiejskiej w Pyrzycach. Czy jest realna szansa na to, że pod koniec roku 2019 pojedziemy tam równą drogą?

Stan ulicy Staromiejskiej to niewątpliwie jeden z większych problemów drogowych w Pyrzycach. Od wielu lat nie ustajemy w wysiłkach, aby ten problem rozwiązać. Drogi drożeją jednak w zastraszającym tempie! W zeszłym roku we wrześniu nasz kosztorys opiewał na kwotę 1,6 mln złotych , a w tym roku po aktualizacji koszt to już ponad 2,0 mln złotych. A warto wspomnieć, że wspomniana kwota dotyczy jednie przebudowy ok. 600 metrów tej drogi. Szansa na realizację tego projektu w 2019 roku oczywiście jest. Walczymy. Złożyliśmy wniosek o dotację do Wojewody Zachodniopomorskiego. Jesteśmy ostrożni, ale widzimy szansę na pozytywny finał też ważnej inwestycji. 

Zarządowi poprzedniej kadencji sen z powiek spędzał Szpital Powiatowy. Jak ostatnio słyszeliśmy – sytuacja placówki jest krytyczna, ale stabilna. Głos w jego sprawie zabierał także opozycyjny radny – Wiktor Tołoczko. Jakie zamierzacie podjąć kroki, aby poprawić funkcjonowanie szpitala?

Nasz szpital nie potrzebuje pikantnych słów i  podgrzewania atmosfery – potrzebuje za to mądrych i odpowiedzialnych działań. Takie też działania realizuje kierownictwo i cała kadra szpitala wspierane przez zarząd powiatu. Nie jest łatwo, ale nie każdy przedstawiciel powiatu w Polsce może powiedzieć, że na bieżąco udaje się rozwiązywać szpitalne problemy. My tak powiedzieć póki co możemy. Obecne czasy są bardzo trudne i niespokojne dla służby zdrowia. Przed nami wiele niezwykle trudnych wyzwań. Jestem przekonana, że wspólnie będziemy wypracowywać dobre dla naszej placówki rozwiązania.

Continue Reading

Opinie

Szybka podwyżka i równie szybka obniżka wynagrodzenia przelewickiego wójta

Published

on

By

Dość nietypowy przebieg miała ostatnia sesja Rady Gminy w Przelewicach. Najpierw skarbnik gminy wyprowadziła z porządku obrad dwie najważniejsze uchwały: w sprawie budżetu gminy na 2019 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zaproponowane w listopadzie przez wójta gminy projekty uchwał w tej sprawie nie uzyskały pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Czyżby coś wzbudziło niepokój kontrolujących? Wiele emocji i wpadek było podczas ustalania wynagrodzenia dla wójta. Najpierw radni przegłosowali (8 radnych za, a 6 przeciw) zaproponowaną przez przewodniczącego rady podwyżkę wynagrodzenia dla wójta, co dawało w sumie 9 992 zł, pomijając głosowania nad zgłoszonym w czasie dyskusji wnioskiem radnego Skwarka o pozostawieniu wynagrodzenia wójta na aktualnym poziomie (9 392 zł). Przewodniczący mocno bronił swego projektu, nie słuchając zaniepokojonych o budżet radnych. 11 milionów złotych długu gminy dla niektórych nowych radnych jest stanem bardzo niepokojącym, ale chyba nie dla przewodniczącego, bo jak stwierdził na oświatę w budżecie też brak pieniędzy, a muszą być, to na podwyżkę wójta też się znajdą. Jednak zdrowy rozsądek wygrał, bo po analizie prawnej radni uchylili podjętą wcześniej uchwałę o podwyższonym wynagrodzeniu dla wójta i w ponownym głosowaniu przyjęli już 9 głosami za (6 przeciw) propozycję radnego Skwarka – dość szybko niektórzy radni zmienili zdanie w tej kwestii. 

Na sesji mowa była o ponownej potrzebie zatrudnienia sekretarza gminy. Jak wiadomo w 2015 roku z długoletnim sekretarzem rozwiązano umowę, a jego miejsce zajął zastępca wójta.Jednak przepisy prawa są nieubłagane. Każda gmina ma ustawowy obowiązek posiadania sekretarza, zaś zastępcę wójta czy burmistrza powołuje włodarz gminy według swojego uznania. Niepokojące także były wypowiedzi wójta o braku środków finansowych na realizację inwestycji. Dalekim marzeniem dla mieszkańców gminy czy  powiatu staje się m. in. ścieżka rowerowo – piesza łącząca gminy Pyrzyce i Przelewice. Były plany pozyskania dotacji  dla tej inwestycji przy współpracy z niemiecką gminą Woldegk, ale jak powiedział wójt gminy, nie przywiduje szybkiej realizacji tych planów, bo koszty inwestycji wzrosły, a gminy Przelewice nie stać nawet na wniesienie wkładu własnego.

Nowa kadencja władz gminy Przelewice nie rozpoczęła się optymistycznie. Budżet na nowy rok nie został uchwalony, mieszkańcy gminy mają wiele potrzeb, a kasa gminna zaczyna świecić pustkami … Pewnie to nie koniec kłopotów, bo jak wiadomo problemów w każdym samorządzie przybywa z dnia na dzień, tylko coraz mniej instrumentów i pieniędzy do ich rozwiązywania.

(es)

Continue Reading

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.