Connect with us

Przelewice

Samochód dachował pod Przelewicami

Published

on

W sobotę (02.02) rano pod Przelewicami doszło do dachowania pojazdu osobowego. Poszkodowana została jedna osoba.

W sobotni poranek około godz. 7:15 służby otrzymały informację o zdarzeniu drogowym na drodze Przelewice – Ślazowo. Na miejsce zadysponowany został zastęp z OSP Przelewice, JRG Pyrzyce, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz patrol policji.

Jak informuje nas Oficer Prasowy KPP Pyrzyce – mł. asp. Marcelina Pałaszewska, 22 letni kierujący VW nie dostosował prędkości do warunków drogowych w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i zjechał na prawe pobocze, następnie pole uprawne i dachował. 

Mężczyzna został zabrany przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala gdzie po badaniach został zwolniony do domu.

Pamiętajmy, że zmienne warunki atmosferyczne sprzyjają powstawaniu zdarzeń drogowych. Rano często mamy do czynienia z oblodzeniem dróg co w połączeniu z nadmierną prędkością skutkować może poważnymi zdarzeniami w ruchu drogowym.

Stowarzyszenie Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego

Continue Reading
Advertisement

Opinie

Szybka podwyżka i równie szybka obniżka wynagrodzenia przelewickiego wójta

Published

on

By

Dość nietypowy przebieg miała ostatnia sesja Rady Gminy w Przelewicach. Najpierw skarbnik gminy wyprowadziła z porządku obrad dwie najważniejsze uchwały: w sprawie budżetu gminy na 2019 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zaproponowane w listopadzie przez wójta gminy projekty uchwał w tej sprawie nie uzyskały pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Czyżby coś wzbudziło niepokój kontrolujących? Wiele emocji i wpadek było podczas ustalania wynagrodzenia dla wójta. Najpierw radni przegłosowali (8 radnych za, a 6 przeciw) zaproponowaną przez przewodniczącego rady podwyżkę wynagrodzenia dla wójta, co dawało w sumie 9 992 zł, pomijając głosowania nad zgłoszonym w czasie dyskusji wnioskiem radnego Skwarka o pozostawieniu wynagrodzenia wójta na aktualnym poziomie (9 392 zł). Przewodniczący mocno bronił swego projektu, nie słuchając zaniepokojonych o budżet radnych. 11 milionów złotych długu gminy dla niektórych nowych radnych jest stanem bardzo niepokojącym, ale chyba nie dla przewodniczącego, bo jak stwierdził na oświatę w budżecie też brak pieniędzy, a muszą być, to na podwyżkę wójta też się znajdą. Jednak zdrowy rozsądek wygrał, bo po analizie prawnej radni uchylili podjętą wcześniej uchwałę o podwyższonym wynagrodzeniu dla wójta i w ponownym głosowaniu przyjęli już 9 głosami za (6 przeciw) propozycję radnego Skwarka – dość szybko niektórzy radni zmienili zdanie w tej kwestii. 

Na sesji mowa była o ponownej potrzebie zatrudnienia sekretarza gminy. Jak wiadomo w 2015 roku z długoletnim sekretarzem rozwiązano umowę, a jego miejsce zajął zastępca wójta.Jednak przepisy prawa są nieubłagane. Każda gmina ma ustawowy obowiązek posiadania sekretarza, zaś zastępcę wójta czy burmistrza powołuje włodarz gminy według swojego uznania. Niepokojące także były wypowiedzi wójta o braku środków finansowych na realizację inwestycji. Dalekim marzeniem dla mieszkańców gminy czy  powiatu staje się m. in. ścieżka rowerowo – piesza łącząca gminy Pyrzyce i Przelewice. Były plany pozyskania dotacji  dla tej inwestycji przy współpracy z niemiecką gminą Woldegk, ale jak powiedział wójt gminy, nie przywiduje szybkiej realizacji tych planów, bo koszty inwestycji wzrosły, a gminy Przelewice nie stać nawet na wniesienie wkładu własnego.

Nowa kadencja władz gminy Przelewice nie rozpoczęła się optymistycznie. Budżet na nowy rok nie został uchwalony, mieszkańcy gminy mają wiele potrzeb, a kasa gminna zaczyna świecić pustkami … Pewnie to nie koniec kłopotów, bo jak wiadomo problemów w każdym samorządzie przybywa z dnia na dzień, tylko coraz mniej instrumentów i pieniędzy do ich rozwiązywania.

(es)

Continue Reading

Przelewice

Świątecznie w Przelewicach

Published

on

By

W minioną środę w Sali Widowiskowo – Sportowej w Przelewicach uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w  Przelewicach odbyły się jasełka wraz ze spotkaniem opłatkowym.

Występ młodych artystów aktywnie wsparli  nauczyciele, rodzice, Stowarzyszenie  „Bo Jak Nie My To Kto”, strażacy z OSP Przelewice oraz Sołtys wraz z Radą Sołecką z Przelewic. Na to sympatyczne spotkanie przybyli mieszkańcy gminy Przelewice, przyjaciele szkół, stowarzyszeń.

Nie zbrakło samorządowców. Przybyli: radny wojewódzki Olgierd Kustosz, wicestarosta Ewa Gąsiorowska-Nawój wraz z członkiem zarządu Markiem Kibała, wójt Mieczysław Mularczyk, przewodniczący Rady Gminy Marian Świderski wraz z Radnymi Gminy Przelewice. Szczególnymi gośćmi byli przyjaciele z niemieckiej szkoły z Woldegk. Całość spotkania przebiegała w miłej i świątecznej atmosferze przy wspólnym łamaniu się opłatkiem, pięknych życzeniach  świątecznych oraz wspólnym śpiewaniu kolęd.

(ps)

Continue Reading

Reklama

loading…

Partnerzy

Advertisement
loading...

Reklama

loading...

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.