Connect with us

Lipiany

Sezon grzewczy w pełni

Published

on

W ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszcza,mrozy dają się we znaki i to nie tylko na drodze. Sezon grzewczy w pełni, kazdy mieszkaniec musi mocniej podkręcić kaloryfery i wtedy zaczynają się problemy.

Przejście w godzinach popołudniowych przez centrum naszego miasta, bez zakrytego szalikiem nosa, graniczy z cudem. Niestety w większości lipiańskich domów pali się węglem(w najlepszym razie). Szansą na polepszenie takiego stanu rzeczy w przyszłości jest zmiana sposobu ogrzewania. Przyczyni się to nie tylko do poprawy jakości powietrza,którym oddychamy,ale także do oszczędności pieniędzy. Obecnie w naszej gminie prowadzona jest ankieta,która ma zbadać ilosc osób chętnych do podłączenia gazu ziemnego w swoim gospodarstwie domowym lub lokalu użytkowym. Ankietę należy pobrać ze strony urzędu miasta, wypełnić i niezwłocznie złożyć w ratuszu. Kolejna sprawa,która w okresie grzewczym spędza sen z powiek np. strażakom to czad. Co roku prowadzona jest akcja społeczna na temat obowiązku kontroli kominów i ciągów wentylacyjnych przez kominiarzy. Akcja ta ma na celu uchronić ludzi przed zaczadzeniem lub nie kontrolowanym pożarem sadzy w kominie. Ostatnie wydarzenia z Lipian wskazuja,ze mało kto wywiązuje się z tego obowiązku. Tylko w tym tygodniu straż interweniowała w obu przypadkach. W czwartek miał miejsce pożar sadzy w kominie, zaś dzień później zatrucie tlenkiem węgla. Obie sytuacje są śmiertelnie niebezpieczne,w tym względzie nikogo nie trzeba przekonywać. Temperatura palącej się sadzy to ponad 1000stopni celsjusza,czad natomiast jest bezwonny. Obu sytuacjom można jednak łatwo zapobiec-wzywając kominiarza przed sezonem grzewczym oraz zaopatrujac się w czujnik czadu. Pieniądze wydane na prewencję zamkną się w kwocie 100 złotych, natomiast skutki nierozwagi trudno szacować. Warto zastanowić się jak chronić nasze zdrowie i poprawić jakość naszego życia podczas kolejnego sezonu grzewczego. Miejmy nadzieję,że w przyszłości ani szaliki na nosie, ani straż nie będą potrzebne.

(ps)

Continue Reading
Advertisement

Lipiany

Egzamin gimnazjalny w Lipianach

Published

on

Dzisiaj tj.10.04.19r. w szkole w Lipianach, mimo trwającego strajku nauczycieli, rozpoczął się egzamin gimnazjalny.

Przez trzy dni uczniowie trzecich klas gimnazjum będą sprawdzać swoją wiedzę i zdawać pierwszy ważny egzamin. Testy potrwają do piątku. Dzisiaj uczniowie napiszą część humanistyczną, jutro matematyczno-przyrodniczą, a w piątek język obcy. Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki za to żeby dostali się do wymarzonej szkoły.

(P.S)

Continue Reading

Lipiany

Konfrontacje taneczne w Lipianach

Published

on

31 marca odbyły się Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne w Lipianach. Honorowy Patronat nad konfrontacjami objął burmistrz Lipian.

W Lipianach zjawiło się mnóstwo zespołów tanecznych zarówno z województwa jak i z całej Polski. Na turniej przyjechały grupy z Opola czy z Wrocławia. Ulice Lipian wypełniły samochody tłumnie zgromadzonych na hali widzów. Zespoły walczyły o główną nagrodę Grand Prix – puchar oraz nagrodę rzeczową.

Najlepszą Grupą Taneczną okazał się zespół Feeling Barlinek. Gratulujemy.

(M.H.)

Continue Reading

Reklama

loading…

Partnerzy

Advertisement
loading...

Reklama

loading...

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.