Express Pyrzycki
Opinie

Liczydło od wicestarosty – rozmowa z Ewą Gąsiorowską-Nawój

Rozmowa z Ewą Gąsiorowską-Nawój – wicestarostą pyrzyckim, przewodniczącą klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego i Inicjatywy Ziemia Pyrzycka w Radzie Powiatu Pyrzyckiego.

Nowy Zarząd Powiatu Pyrzyckiego funkcjonuje od miesiąca. Koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego z Prawem i Sprawiedliwością jest szeroko komentowana. Pojawiła się nawet sugestia, że przy innym układzie, bez PiS to Pani byłaby starostą. Dlaczego w tej sprawie zapadła taka, a nie inna decyzja?

Do wyboru starosty niezbędne jest osiem głosów. Nie sześć, nie siedem, ale osiem głosów w Radzie Powiatu. Niech ta prosta informacja wystarczy za odpowiedź w zakresie możliwości innego uformowania zarządu powiatu. Wszystkim, którzy twierdzą inaczej, osobiście sprezentuję liczydło (śmiech).

A teraz zupełnie serio: dla nas najważniejsze są oczekiwania naszych mieszkańców. Nasi wyborcy oczekiwali koalicji stabilnej, sprawdzonej – koalicji, która przez kolejne pięć lat nie będzie drżała  w posadach, nie będzie zajęta własnym przetrwaniem, ale będzie w pełni skupiona na sprawach powiatu. Taką więc koalicję opartą na kilkunastu radnych zbudowaliśmy. I nie jest to tylko koalicja PSL i radnych wybranych z list PiS. Jest to szeroka współpraca, którą na pierwszej sesji utworzyli radni wybrani z list PSL, PiS, Niezależnych dla Ziemi Pyrzyckiej, Skutecznego Samorządu a także radny z list Platformy Obywatelskiej. Wierzymy, że zarząd będzie się w bliskiej przyszłości cieszył poparciem także pozostałych radnych. To zapowiada zgodną i dynamiczną pracę dla dobra naszego powiatu. Właśnie tego oczekują mieszkańcy Powiatu Pyrzyckiego.

Polskie Stronnictwo Ludowe wprowadziło do Rady Powiatu troje przedstawicieli, co starczyłoby do założenia samodzielnego klubu, ale w radzie funkcjonujecie w klubie koalicyjnym. Czyżby duży mógł więcej?

To prawda. W pierwszych dniach po wyborach do naszej grupy przyłączył się radny Jan Prokop jako radny z listy Niezależni dla Ziemi Pyrzyckiej.Powiększenie naszego klubu to znak, że młode, pyrzyckie PSL wzbudza zaufanie i chęć do współpracy. Chcemy ten wizerunek budować w dalszym ciągu i dać naszemu koledze Janowi Prokopowi większą możliwość działania.O sile i skuteczności klubu decyduje program klubu oraz aktywność radnych go tworzących. Ogromnie cieszę, że z list PSL poza mną radnym został Marcin Łapeciński oraz Przemysław Maciąg. Tworzymy grupę młodych samorządowców posiadających już pewne doświadczenie w działalności społecznej czy samorządowej. Jestem przekonana, że taki skład Klubu Radnych „Polskiego Stronnictwa Ludowego i Inicjatywy Ziemia Pyrzycka” gwarantuje zgraną drużynę – gwarantuje aktywność, kreatywność i ciężką pracę dla naszego powiatu i naszych gmin.

3. W przyszłorocznym budżecie powiatu zabezpieczone są środki na wkład własny do remontu ulicy Staromiejskiej w Pyrzycach. Czy jest realna szansa na to, że pod koniec roku 2019 pojedziemy tam równą drogą?

Stan ulicy Staromiejskiej to niewątpliwie jeden z większych problemów drogowych w Pyrzycach. Od wielu lat nie ustajemy w wysiłkach, aby ten problem rozwiązać. Drogi drożeją jednak w zastraszającym tempie! W zeszłym roku we wrześniu nasz kosztorys opiewał na kwotę 1,6 mln złotych , a w tym roku po aktualizacji koszt to już ponad 2,0 mln złotych. A warto wspomnieć, że wspomniana kwota dotyczy jednie przebudowy ok. 600 metrów tej drogi. Szansa na realizację tego projektu w 2019 roku oczywiście jest. Walczymy. Złożyliśmy wniosek o dotację do Wojewody Zachodniopomorskiego. Jesteśmy ostrożni, ale widzimy szansę na pozytywny finał też ważnej inwestycji. 

Zarządowi poprzedniej kadencji sen z powiek spędzał Szpital Powiatowy. Jak ostatnio słyszeliśmy – sytuacja placówki jest krytyczna, ale stabilna. Głos w jego sprawie zabierał także opozycyjny radny – Wiktor Tołoczko. Jakie zamierzacie podjąć kroki, aby poprawić funkcjonowanie szpitala?

Nasz szpital nie potrzebuje pikantnych słów i  podgrzewania atmosfery – potrzebuje za to mądrych i odpowiedzialnych działań. Takie też działania realizuje kierownictwo i cała kadra szpitala wspierane przez zarząd powiatu. Nie jest łatwo, ale nie każdy przedstawiciel powiatu w Polsce może powiedzieć, że na bieżąco udaje się rozwiązywać szpitalne problemy. My tak powiedzieć póki co możemy. Obecne czasy są bardzo trudne i niespokojne dla służby zdrowia. Przed nami wiele niezwykle trudnych wyzwań. Jestem przekonana, że wspólnie będziemy wypracowywać dobre dla naszej placówki rozwiązania.

Related posts

O które zabytki dbać, a o które nie dbać?

Admin

Pajor: Dla murów „Pomnik Historii” i wsparcie państwa

Admin

Rzeczpospolita Pyrzycka #1 Tomasz Szutkowski

Admin
Wczytywanie....