Connect with us

Sport

O szkolnym sporcie po raz piętnasty

Published

on

12 grudnia odbył się XV Sejmik Nauczycieli W – F Powiatu Pyrzyckiego. Na zaproszenie Starosty Pyrzyckiego Stanisława Stępnia na Sejmik przybyli włodarze  gmin naszego powiatu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele w–f, działacze sportowi. Kolejny Sejmik to czas na podsumowanie mijającego roku w sporcie szkolnym, młodzieżowym sporcie kwalifikowanym i stowarzyszenia „Sprawni Razem”.

Przybyłych gości przywitał starosta Stanisław Stępień, podkreślając ważną rolę sportu szkolnego i młodzieżowego. Podziękował włodarzom gmin  i dyrektorom szkół za współpracę na tej niwie, podkreślił , że sport w wydaniu dzieci i młodzieży to podstawa zdrowego stylu życia. Mówił też o prawidłowej i celowej działalności Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Życzył dalszych sukcesów i ścisłej współpracy wszystkim, którzy mogą dalej rozwijać sport na Ziemi Pyrzyckiej.

Kolejnym punktem XV Sejmiku było omówienie sportu szkolnego za rok 2017/2018 w wymiarze powiatowym i wojewódzkim. Wyniki przedstawił dyrektor PMOS Piotr Olech. Najlepsze szkoły to: SP Kozielice (szkoły podstawowe w ramach Igrzysk Dzieci), SP Pyrzyce(w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej), ZS nr 1 Pyrzyce (szkoły ponadpodstawowe w ramach Licealiady). Najlepsze szkoły otrzymały z rąk Starosty puchary i nagrody rzeczowe. Dyrektorzy szkół i nauczyciele w – f szkół, które wywalczyły medale odebrali sprzęt sportowy ufundowany przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Szkoły powiatu pyrzyckiego plasowały się bardzo wysoko we współzawodnictwie wojewódzkim. ZS Lipiany zajęły 19 miejsce na 305 szkół  podstawowych w ramach ID, SP Pyrzyce była na 10  miejscu na 305 szkół podstawowych w ramach IMS, ZS nr 1 Pyrzyce sklasyfikowana na 14 miejscu na 127  szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego.

Młodzieżowy sport kwalifikowany rozpoczęto omawiać od siatkówki. Głos zabrał Dariusz Jagiełło, który przedstawił najważniejsze osiągnięcia zawodników MLKS „Żak – Espadon” Pyrzyce. Niewątpliwie największym sukcesem siatkarzy było VIII miejsce w finałach Mistrzostw Polski w kategorii młodzika  i srebrny medal uczniów SP Pyrzyce w finale wojewódzkim WSZS w Szczecinie, który rozegrano w Pyrzycach. Pozostałe grupy młodzieżowe (kadeci i juniorzy) również należeli do czołówki województwa. Trener – koordynator Eugeniusz Klimczak przedstawił osiągnięcia zapaśników i sumitów LKS „Spartakus” Pyrzyce w 2018 roku. Sporty walki na Ziemi Pyrzyckiej to czołówka krajowa, zaś sumo to również medale mistrzostw świata i Europy. W Mistrzostwach Świata Juniorek w sumo zawodniczki Spartakusa zdobyły 2 brązowe medale, w Mistrzostwach Europy juniorek i kadetek 2 srebrne i 2 brązowe. Puchar Europy juniorów i seniorów w sumo przyniósł aż 7 medal (3 złote, 4 srebrne), a w |Mistrzostwach Polski kadetów, juniorów, młodzieżowców i seniorów sumici zdobyli 13 medali (1 złoty, 2 srebrne, 10 brązowych).

 Po raz kolejny sumici Spartakusa okazali się najlepszym klubem w Polsce.

Sukcesy na Mistrzostwach świata i  Europy docenił marszałek Olgierd Geblewicz, który  nagrodził sumitów w siedzibie województwa.

            „Sprawni Razem” również dostarczyli nam w mijającym roku wiele sukcesów na arenach krajowych i międzynarodowych. Podsumował je Arkadiusz Odachowski, nauczyciel SOSW w Pyrzycach. Uczniowie tej placówki wygrali rywalizację wojewódzką wśród szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zdobywali medale na MP w narciarstwie biegowym, tenisie stołowym, piłce nożnej, biegach przełajowych, kręglach, bowlingu i badmintonie w sumie 25 (5 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych). Agata Pitura uczestniczyła w Halowych Mistrzostwach Świata we Francji w biegu na 800 metrów zajmując 3 miejsce, a w Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych we Włoszech ta sama zawodniczka zajęła 4 miejsce na 5000 m, 5 miejsce na 2000 m.  

Na koniec omówiono system rozgrywek szkolnych w perspektywie trwającej reformy oświatowej.

Piotr Olech

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lipiany

Turniej Brydża Sportowego

Published

on

W Dniu 16 marca w Hali Sportowo Rekreacyjnej w Lipianach odbył się Turniej Par Brydża Sportowego w ramach ,,Czterech Pór Roku z Brydżem w Lipianach –Zima 2019”.

Punktualnie o godzinie 10 uroczystego otwarcia turnieju dokonała Zastępca Burmistrza Anna Hackiewicz –Gębska. W turnieju uczestniczyło 27 par. Rozegrano 28 rozdań które wyłoniły zwycięzców naszego turnieju. Najlepszą parą reprezentującą Lipiany został : Lubomir Lach, Ireneusz Rajkiewicz.

Uroczystego zamknięcia Turnieju i wręczenia uczestnikom statuetek dokonała Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Marta Ciszewska.

Marcin HippmannContinue Reading

Sport

Siatkarskie ćwierćfinały

Published

on

By

Przez 2 dni z rzędu 5 i 6 marca 2019 r. Pyrzyce były gospodarzami ćwierćfinałów mistrzostw województwa w siatkówce w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Są to rozgrywki objęte kalendarzem imprez WSZS w Szczecinie.

Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Pyrzycach otrzymał prawo organizacji obu tych imprez, w których o awans do półfinałów biorą udział mistrzostwie pięciu ościennych powiatów. Cieszy fakt, że władze SZS po raz kolejny wskazują PMOS jako organizatora szkolnych imprez sportowych rangi wojewódzkiej. Chociaż o organizację tych zawodów ubiegali się również inni.

  5 marca walczyli chłopcy, wśród nich siatkarze z SP Pyrzyce z ul. Rejtana. Chociaż faworytami do wygrania turnieju  byli zawodnicy ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Policach to nasi uczniowie wyszli z tej potyczki zwycięsko, wygrywając wszystkie 4 mecze. Pozwoliło to awansować do wojewódzkich półfinałów. Liczymy na kolejne dobre występy podopiecznych Andrzeja Kępki i po cichu liczymy na medal w finale. Skład zwycięskiej drużyny: Grzegorz Kaźmierczak, Kacper Dzięgielewski, Adrian Marek, Marcel Pszczoła, Jakub Pietrzak, Kacper Kacprzak, Michał Świercz, Wiktor Siwek, Bartek Stawiarski.

Dzień później 6 marca na parkiecie pojawiły się siatkarki. Powiat pyrzycki reprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach, wygrywając wcześniej finał powiatowy. Drużynę stanowiły uczennice klas VII – VIII, a sam awans do ćwierćfinałów był już dla nich sukcesem. Nasze siatkarki ambitnie stawiały czoła zdecydowanie lepszym rywalkom. Pierwsze 3 mecze z Policami, Szczecinem i Baniami przegrały, ale to je nie złamało i w ostatnim   meczu pokonały siatkarki z Dębna. Dzięki temu turniejowi pyrzyckie siatkarki zdobyły cenne doświadczenie, które – mamy nadzieję – będzie procentować w przyszłości. A trenerzy z Polic zainteresowali się Martyną Jacheć  i zapisali jej nazwisko w swoim notatniku. Naszą drużynę prowadzili: Krzysztof Kędziora i Justyna Pawłowska, wspomagał ich Józef Czaboćko, u którego dziewczyny trenują w „Piaście” Pyrzyce.  Skład drużyny: Martyna Jacheć, Aurelia Matyńka, Blanka Łakatosz, Syntia Bryk, Wanessa Bulak, Weronika Dyszkiewicz, Amelia Anczewska, Julia Bajor, Nikola Kadubek, Inez Piątkowska, Amelia Weszka. 

Piotr Olech

Continue Reading

Reklama

loading…

Partnerzy

Advertisement
loading...

Reklama

loading...

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.