Express Pyrzycki
OpiniePyrzyce

Dzikie wysypiska śmieci wciąż modne

Piękne sobotnie południe. Świetny moment, żeby wybrać się na wycieczkę rowerową i przy okazji podziwiać lokalne widoki. No i właśnie tutaj pojawia się problem. Nijak można zająć się kontemplacją przyrody, jeśli na swojej drodze napotykamy dzikie wysypiska śmieci.

Dzisiaj nie jest problemem utylizacja zużytego sprzętu elektronicznego. Nie nadające się do eksploatacji odpady większych gabarytów też można spokojnie oddać. A jednak nie brakuje miejsc, w których możemy natknąć się na kolejne dzikie wysypiska, jak choćby to przy polnej drodze między Nowielinem, a Kozielicami.

Co tam znajdziemy? Do wyboru, do koloru. Od lodówki, przez pozostałości kineskopowych telewizorów, opony, stół ogrodowy, aż po plastikowy samochód-zabawkę. Widok wprost „cudowny”… Czy właściciel tych przybytków myślał, że przyroda w kilka miesięcy się z nimi upora? W to możemy powątpiewać. Raczej było to pozbycie się śmieciowego problemu po najprostszej linii oporu. Rupiecie zostały wyrzucone i hulaj dusza, piekła nie ma. Nikt nikogo za rękę nie złapał. Chociaż znane są przypadki nieopatrznych amatorów dzikich wysypisk, którzy potrafili wyrzucić także dokumenty wraz ze swoimi nazwiskami i adresami.

Czy można tutaj mówić o braku świadomości ekologicznej? W czasach, gdy o dbaniu o środowisko pisze nawet papież w encyklice, coraz trudniej jest przyjąć taki argument. Szkoda tylko, że dla własnej wygody nie dość, że niszczymy środowisko naturalne, to jeszcze psujemy innym ludziom radość z korzystania z jego uroków.

Może na przyszłość zanim postanowimy uraczyć jakiś zagajnik czy inne miejsce swoimi śmieciami zastanówmy się dwa razy czy nie lepiej pozbyć się ich w bardziej cywilizowany sposób. Skoro potrafiliśmy pofatygować się do sklepu, żeby kupić lodówkę, to pofatygujmy się też, aby ją zgodnie z prawem zutylizować.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Related posts

Pyrzyce adorowały Chrystusa – święto Bożego Ciała (FOTOGALERIA)

Admin

Parafia czeka na działkę

Admin

Burmistrz złożyła ślubowanie, a rada powołała komisje

Admin
Wczytywanie....