Connect with us

Fotogalerie

„Wszyscy wielcy tego świata, możecie mówić o swojej wielkości, ale nigdy nie zaistniejecie na dłużej w historii” – Misterium u Chrystusowców (FOTO, WIDEO)

Published

on

Piękne, chwytające za serce, pobudzające do przemyśleń – takie było Misterium Męki Pańskiej, które wystawiono w Niedzielę Palmową u pyrzyckich księży Chrystusowców. Wspólnej drodze kierunek wyznaczała myśl ks. Jana Kaczkowskiego.

Wielki Tydzień rozpoczął się tradycyjnym poświęceniem palm – symbolu życia i zwycięstwa, zaś w czasie liturgii odczytywano opis Męki Pańskiej. W tym roku młodzież pod kierunkiem ks. Damiana Jędrzejaka SChr podjęła się trudnego zadania – przedstawienia ostatnich chwil Jezusa przed śmiercią i Jego cierpienia dla naszego zbawienia. W ramach nabożeństwa Gorzkich Żali odprawiono drogę krzyżową, podczas której członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży odegrali kolejne etapy wędrówki na Golgotę. Autentyczność scen, a chwilami także ich drastyczność, miały na celu jak najwierniej oddać wydarzenia, których pamiątkę obchodzi się w najbliższym czasie.

Rozważania towarzyszące każdej stacji przygotował ks. Damian na podstawie słów ks. Jana Kaczkowskiego. – Wszyscy wielcy tego świata, możecie mówić o swojej wielkości, ale nigdy nie zaistniejecie na dłużej w historii. Tylko bliskość z Jezusem daje wieczne istnienie. – mogli usłyszeć przybyli. Nie brakowało także innych odniesień do współczesności. – A moje uczucia? Czy je mam? Ile razy chowam je na rzecz tych gwoździ (które przybiły Chrystusa do krzyża – dop. red.) dla świętego spokoju? Dla poczucia bezpieczeństwa wolę nic nie mówić, nie protestuję. Stoję w protestującym tłumie jak kolejny żołnierz kohorty i patrzę co dalej. Jezu, wyciągnij mnie z tego bezsensownego tłumu, abym choć raz w swoim życiu odezwał się w odpowiednim momencie. – można było usłyszeć w czasie XI stacji – przybicia do krzyża.

Każdy, kto przybył, by wspólnie z aktorami przejść tę drogę, skonfrontował się z trudnymi pytaniami, do których odpowiedzi może znaleźć jedynie on sam. Emocje i refleksje towarzyszyły zgromadzonym także w czasie śpiewania ostatniej części Gorzkich Żali.

tekst i foto: Agnieszka Gajewska

Zapis wideo transmisji Misterium

Continue Reading
Advertisement

Fotogalerie

Koncert wiosenny Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej

Published

on

By

Kilka ujęć z piątkowego koncertu Pyrzyckiej Szkoły Muzycznej, który odbył się w Pyrzyckim Domu Kultury.

Continue Reading

Fotogalerie

Uroczystości Święta Niepodległości – FOTO

Published

on

By

Galeria zdjęć z uroczystości przy pomniku, I Pyrzyckiego Marszu Niepodległości oraz Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Fot. Agnieszka Gajewska.

(więcej…)

Continue Reading

Reklama

loading…

Partnerzy

Advertisement
loading...

Reklama

loading...

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.