Connect with us

Opinie

Kto zadba o Pyrzyce?

Published

on

Tytułowe pytanie stawiane jest często w kontekście zbliżających się wyborów kolejnych kadencji samorządu. Dyskusje o tym czy miasto nie jest zaniedbywane przez kolejnych samorządowców trwają już od wielu lat.

Od lat słyszymy w Pyrzycach, że burmistrz jest wybierany w zasadzie przez wiejską część gminy, że to właśnie na wioskach robi się najwięcej, bo to tam jest elektorat decydujący o wyborze burmistrza. Podczas, gdy w Nowielinie wspólnymi siłami gminy i powiatu budowany jest nowy chodnik, mieszkańcy poszczególnych pyrzyckich ulic nie mogą doprosić się wymiany chociażby kilku metrów chodnika. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu padały pomysły utworzenia w mieście świetlicy wiejskiej. Zresztą nie ma się co dziwić, skoro w Pyrzycach funkcjonuje taka jednostka jak sołectwo. Nikt absolutnie nie neguje konieczności remontów dróg czy innych inwestycji, ale od wielu już lat miasto po prostu cierpi. Pyrzyce, przypomnijmy, że stolica powiatu są zaniedbane. Po zapowiadanej strefie gospodarczej nie ma nawet śladu, a klimat do mieszkania jest taki, że coraz więcej młodych ludzi myśli o tym, by Pyrzyce opuścić nie tylko na czas studiów, ale po prostu nie chce tutaj wracać.

O tym, że Pyrzycom brakuje jedności mówi się nie od dziś. Jednak wspólna sprawa, jaką jest dobro i rozwój miasta powinna przyświecać wszystkim jego mieszkańcom. Niestety brakuje u nas ruchu miejskiego, który skupiałby osoby chcące działać na rzecz wspólnej przyszłości. Przecież jeżeli Pyrzyce będą się rozwijały, to będzie to tylko z korzyścią dla wszystkich pozostałych miejscowości w powiecie. Tutaj jest centrum i tutaj bije serce Ziemi Pyrzyckiej.

Z drugiej strony, czy stolica nie powinna być miejscem reprezentacyjnym? Jak to świadczy o całym powiecie, skoro jego główne miasto jest zaniedbane, a swoim ponurym wyglądem wręcz zniechęca do zatrzymania się? Nie da się ukryć, że wszystkie miejscowości w okolicy to system naczyń połączonych. O tym, że może on naprawdę dobrze funkcjonować i wypływa z tego korzyść dla całego regionu może świadczyć przykład, a jakże, Stargardu. Miasto Stargard oraz gminy wiejskie Stargard i Kobylanka to trzy inne jednostki samorządowe, ale ich działania promieniują na cały region. W Pyrzycach niestety tak nie ma. Przez lata zaniedbań i straconych szans jesteśmy daleko w tyle, chociaż powiat jest położony wręcz w idealnym miejscu.

Może powinniśmy zacząć dyskusję o podzieleniu miasta i gminy Pyrzyce na dwie osobne jednostki? W województwie wielkopolskim istnieją gminy mniejsze od naszej, w których funkcjonuje takie rozwiązanie. Dzisiaj nie opowiadam się za tym, że takie rozwiązanie koniecznie trzeba wprowadzić, ale dyskusja na ten temat byłaby przydatna. Warto zastanowić się, czy nie lepiej, aby Pyrzyce miały swojego burmistrza i radę wybieraną w piętnastu miejskich okręgach, a miejscowości takie jak Żabów, Brzesko czy Stróżewo swojego wójta, swoją radę wybieraną w piętnastu okręgach wiejskich. Jednostki miałyby osobne budżety, dzięki czemu nie byłoby konfliktów interesów. Czy na dłuższą metę takie rozwiązanie by się sprawdziło? Nie wiem. Wiem jednak, że warto rozmawiać.

Muszą być jednak ludzie, którzy zechcą poświęcić się pracy u podstaw dla przyszłości. Przyszłości wspólnej i przyszłości nie tylko własnej starości, ale też dzisiejszego młodego pokolenia. Prawda jest taka, że na rozwoju i rozbudowie Pyrzyc skorzystają nie tylko mieszkańcy miasta, ale też mieszkańcy wiosek. To będzie korzyść dla wszystkich. Pytanie jednak, czy podejmiemy rękawicę i zaczniemy działać. Uwierzmy, że Pyrzyce są wspaniałym miejscem, a nasza ciężka praca może to uwidocznić.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Continue Reading
Advertisement

Lipiany

„Dla Lipian, wszystkie ręce na pokład!”

Published

on

Rozmowa z nowym burmistrzem Lipian, byłym wicestarostą Bartłomiejem Królikowskim.

(więcej…)

Continue Reading

Opinie

„Młodzi czują, że nie są gorsi od doświadczonych polityków”

Published

on

Rozmowa z Hanną Kołoszycz, kandydatką do Rady Miejskiej w Pyrzycach z okręgu 10 w ostatnich wyborach, jedną z najmłodszych kandydatek w ostatnich wyborach.

(więcej…)

Continue Reading

Reklama
Partnerzy

Advertisement

Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.