Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Dzisiaj Popielec – rozpoczęcie Wielkiego Postu

Kościół powszechny rozpoczął dzisiaj Wielki Post – czas bezpośredniego przygotowania do świąt Wielkiej Nocy, które w tym roku przypadają 1 kwietnia.

Środa Popielcowa jest jednym z dwóch (obok Wielkiego Piątku) dni w roku, w które obowiązuje post ścisły. Tego dnia tradycyjnie posypujemy głowy popiołem, zaś czytania mszalne mówią o konieczności przygotowania na najważniejsze święto w całym roku – Zmartwychwstanie Pańskie. W kościołach całej archidiecezji jest dzisiaj czytany list arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. – Pan Bóg chce nam na tej Drodze nawrócenia dopomagać swoją łaską, ale my musimy się nauczyć przyjmowania daru Łaski. Uczymy się tego przez rozważanie, jak Maryja, Bożego Słowa. Trzeba nam więc wydobyć z szuflady Księgi Pisma Świętego, szczególnie Księgi Nowego Testamentu, aby je czytać, by się nimi modlić, by się z nich uczyć Bożej drogi. Trzeba się też włączyć aktywnie we Wspólnotę uczniów Chrystusa. – pisze metropolita.

Arcybiskup zwraca też uwagę na spadającą liczbę powołań kapłańskich. – Podejmiemy dodatkowe wołanie do Boga, adorację i post w intencji uproszenia nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, z rodzin naszych parafii i z naszej archidiecezji. – czytamy w liście.

W pyrzyckim kościele chrystusowców sprawowane w Środę Popielcową było pięć mszy. Przez cały okres Wielkiego Postu będą też się odbywały tradycyjne nabożeństwa – Drogi Krzyżowej w każdy piątek o 9:30, 17:00 (dla dzieci), 17:30 oraz 18:30 (dla młodzieży). Z kolei w każdą niedzielę o 17:00 śpiewane będą Gorzkie Żale.

Related posts

Pyrzyczanie na Jasnej Górze

Admin

Od wtorku będą do odbioru książeczki opłat za wywóz śmieci

Admin

Warsztaty Aflatoun w Pyrzycach

Admin
Wczytywanie....