Express Pyrzycki
OpiniePowiatRegion

Nie ulegajmy znieczulicy społecznej!

Między innymi w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi stowarzyszenie Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o nieskrępowaną pomoc w różnych sytuacjach i nieuleganie znieczulicy społecznej.

W dzisiejszych czasach możemy coraz częściej zaobserwować zjawisko zwane ,,znieczulicą społeczną”. Ludzie często odwracają głowę od krzywdy ludzkiej, ponieważ jak tłumaczą nie chcą później mieć problemów np. w postaci wezwań na przesłuchania. Część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności jaka na nas ciąży. Nasza obojętność i brak reakcji często może skutkować poważnymi konsekwencjami takich działań, w najgorszym przypadku może to być śmierć osoby, której mogliśmy pomóc.

Można wskazać wiele przykładów znieczulicy. Jedną z nich jest brak reakcji kierowców, którzy obojętnie przejeżdżają obok zdarzeń drogowych, gdzie na miejscu nie ma jeszcze służb ratunkowych. Takie zachowanie może doprowadzić do tragicznych skutków. Stowarzyszenie Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego zawsze potępiało takie zachowania i zawsze potępiać będzie. Wymagamy jako obywatele bardzo dużo od służb takich jak Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne czy Straż Miejska, ale to my jesteśmy na pierwszym miejscu łańcucha ratującego życie. Tylko szybka reakcja ludzi może pomóc drugiemu człowiekowi. Proszę się zastanowić ile razy narzekaliśmy na brak szybkiej reakcji służb na zdarzenie, a jak szybko my zadziałaliśmy, żeby służby o takim zdarzeniu się dowiedziały?

Jeśli chodzi o przykłady z doświadczenia możemy podać kilka. Nie sięgając daleko zdarzenie drogowe z dnia 04.02.2018 r. Samochód znajduje się w przydrożnym rowie. Nikt z ponad 10 kierowców nie zatrzymuje się i nie pyta czy nic poważnego się nie stało, czy nie potrzebna jest pomoc. Drugi przykład kolizja pojazdu osobowego z pojazdem ciężarowym w Pyrzycach na ul. Mickiewicza. Pojazd ciężarowy zaparkowany na boku nie utrudnia przejazdu, natomiast samochód osobowy blokuje jeden pas ruchu z powodu uszkodzenia. Nie zatrzymał się nikt poza członkiem Stowarzyszenia RPP. Podczas spychania samochodu na pobocze jeden z kierowców zatrzymuje się ale nie po to aby pomóc, zapytać czy wszystko jest w porządku tylko z pretensjami i podniosłym głosem karze posprzątać z jezdni elementy pojazdu, bo można sobie opony poprzebijać. I trzeci przykład. Główna ulica miasta (ul. Bogusława) spory ruch pojazdów oraz pieszych. Na chodniku mężczyzna szarpie kobietę próbując wyrwać torebkę. Ludzie przechodzą, popatrzą, skomentują i idą dalej. Samochody przejeżdżają, bo przecież każdy z nas się gdzieś śpieszy i nie ma czasu, żeby pomóc. Później pojawia się informacja w internecie i zaraz komentarze ,,A gdzie była Policja?”. A ja mam pytanie, a gdzie byli wszyscy ci kierowcy i przechodnie. Dlaczego nikt nie wezwał tej policji? Często spotykaną sytuacją jest brak reakcji w przypadku osoby leżącej np. na chodniku. Ludzie często z góry zakładają, że taka osoba jest pijana. Ale teraz pytanie. Czy pijany to nie człowiek? Czy nie zasługuje na pomoc? Zawsze jeśli widzimy, że ktoś leży na ziemi, podejdźmy i sprawdźmy czy nie wymaga pomocy służb.

Boimy się późniejszych przesłuchań. Prawda jest taka, że większość spraw kończy się na ulicy np. mandatem. Zgłoszenia anonimowe też są przyjmowane i sprawdzane. Wystarczy tylko pomyśleć o drugim człowieku i pomóc.

Jako Stowarzyszenie Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego prosimy Państwa, żeby traktować innych tak jak sami chcemy być traktowani. Jeśli widzimy, że coś się dzieje REAGUJMY I POMAGAJMY! Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy nigdy nie przeszli obojętnie obok drugie człowieka. 

Stowarzyszenie Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego

 

Related posts

…BO IMPREZA SKOŃCZYŁA SIĘ ZA WCZEŚNIE

Techniczny

CBA zatrzymało działaczy Platformy

Admin

Służba Celna w obiektach OSiRu

Admin
Wczytywanie....