Express Lokalny
Pyrzyce

KOLUMNA HISTORYCZNA: Przedwojenna reklama po pyrzycku

Dźwignią handlu reklama była także przed wojną i także w Pyrzycach. Czy zastanawialiśmy się kiedyś jak działali przedwojenni pyrzyccy przedsiębiorcy i jak oferowali swoje usługi?

Reklamy takie możemy odnaleźć choćby w dostępnych w internecie materiałach historycznych. Jednym z nich jest publikacja „Pyritz in Pommeren” z roku 1929. Oprócz informacji na temat miasteczka, znajdziemy w niej także ogłoszenia lokalnych firm.

I tak na przykład reklamuje się spółdzielnia mleczarska. Z ogłoszenia dowiadujemy się, że powstała ona w roku 1890. Roczne dostawy mleka wahały się od 6 do 7 milionów kilogramów. Spółdzielnia sprzedawała mleko spożywcze, masło i sery. Specjalnością pyrzyckiej mleczarni były zaś pełnotłuste camemberty i lokalna odmiana sera brie. Siedziba mieściła się przy ulicy Studzienkowej (tak chyba najlepiej przetłumaczyć nazwę), czyli dzisiejszej Warszawskiej. Zresztą podobnie, jak obecna mleczarnia.

 

 

 

 

 

 

Na cudowne zakupy zapraszał dom towarowy Gustawa Rammelowa. Oferuje odzież, jedwab, len i bawełnę zarówno dla mężczyzn, kobiet jak i dzieci. Można też było nabyć obuwie, bieliznę damską, pościel, bieliznę stołową (zapewne obrusy, serwety etc.), produkty ręcznie robione, pończochy, koszulki, artykuły dla mężczyzn, materiały dekoracyjne, zasłony czy też dywany. Nie ma podanego adresu, ale zaznaczono, że jest to największy dom towarowy na placu (można domyślać się, że chodzi o rynek miejski). Ze starych planów miasta wynika, że do Rammelowa należała jedna z kamienic przy dzisiejszej ulicy Kilińskiego.

 

 

 

 

 

Potrzebujesz kwiatów najwyższej klasy z własnej produkcji? Udaj się do ogrodnictwa państwa Wachlinów! Gdzie? A gdzie jeszcze kilkanaście było w Pyrzycach ogrodnictwo? Oczywiście przy ulicy Kwiatowej, która przed wojną nazywała się Saarweg. Warto tylko zaznaczyć, że przedsiębiorstwo powstało w roku 1857, a część jego zabudowań przetrwała wojnę i to właśnie na ich gruzach powstał kombinat ogrodniczy PGR.

 

 

 

 

Wszystkie roboty budowlane wykonuje firma Gottfrieda Falkenberga. Ceny są stałe, a prace wykonywane jak najszybciej. Do tego pan Falkenberg zaprasza także do swojego sklepu z produktami kolonialnymi. Wszystko to przy ówczesnej ulicy Stargardzkiej 35, czyli dokładnie tam, gdzie obecnie siedzibę ma PSS Społem.

 

 

 

 

 

 

 

Musisz zreperować samochód, motocykl lub traktor? Do swojej firmy zaprasza K. Heinze – tutejszy przedstawiciel Opla oraz Ardie. Naprawi, zatankuje, a jak będzie trzeba to i poholuje. No i do tego oferuje niskie ceny. Zakład mieścił się przy ulicy Bańskiej, czyli dzisiejszej 1-go Maja.

Related posts

Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu (Fotogaleria)

Admin

Młodzież u Henryka Sawki

Admin

Biegacze i rowerzyści ramię w ramię w „Lokomotywie Uśmiechu”

Admin
Wczytywanie....