Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Gimnazjaliści na wymianie

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pyrzycach udali się w dniach 08 -15.05.2017 z rewizytą do swoich kolegów z Alte Landesschule w Korbach – partnerskiego miasta Pyrzyc.

Dwudziestotrzyosobowa grupa wraz z opiekunami p.Jolantą Michalkiewicz, p. Aleksandrą Rakowską i p.Janem Adamskim dzielnie pokonała 630 km. Partnerzy z Niemiec powitali nas w progach swojej szkoły wraz z opiekunami p. Agnieszka Śliwińską i p. Łucją Folter.

Wymiana młodzieży w Publicznym Gimnazjum trwa nieprzerwanie od 2000 roku, a podpisanie umowy o wzajemnej współpracy obu gmin miało miejsce w roku 1992. Idea wspólnych spotkań zrodziła się dzięki zaangażowaniu władz obu miast, które miały jeden cel – dać młodzieży szansę poznania wzajemnych kultur oraz rozwijania umiejętności językowych.

Rozwijanie współpracy na poziomie szkół możliwe jest dzięki zaangażowaniu wielu osób: są to dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i instytucje, które wspierają nas finansowo.

Tegoroczna wymiana młodzieży została zorganizowana  przy ogromnym zaangażowaniu dyrektorów obu szkół p. Roberta Gassnera – dyrektora Alte Landesschule w Korbach i p. Renaty Bochan – Bochanowicz – dyrektora Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach. Wsparcia finansowego udzieliła p. Marzena Podzińska – Burmistrz Pyrzyc,  Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania oraz rodzice uczniów uczestniczących w wymianie. Dzięki uzyskanym dotacjom mogliśmy sfinansować naszym uczniom ośmiodniowy pobyt                 na terenie Niemiec.

Nasi partnerzy zaproponowali nam program pełen niespodzianek. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pyrzycach mieszkali w domach swoich partnerów – ten pomysł budził wiele obaw u naszych podopiecznych, ale już po dwóch dniach okazało się, że był to strzał                      w dziesiątkę! Atrakcje kolejnych dni pozwoliły zapomnieć o jakichkolwiek barierach językowych. Rodzinom, które przyjęły naszych uczniów dziękujemy za zorganizowane atrakcje i opiekę nad naszymi uczniami.

Przez osiem dni poznaliśmy nie tylko piękne okolice landu Hessen (województwo, w którym leży Korbach) – pobyt w Willingen ze skocznią narciarską, a na deser gra w mini golfa 3D, wyjazd do Kassel i spacer na słynne wzgórze Herkulesa z kaskadami oraz wizyta w muzeum braci Grimm, jezioro zaporowe (Edersee) i rejs statkiem, park dzikich zwierząt oraz zwiedzanie zamku Waldeck, ale także codzienne życie rodzin niemieckich i warunki szkolne w jakich uczą się nasi koledzy. Jest czego zazdrościć.

Zostaliśmy także oficjalnie powitani w ratuszu przez władze Korbach, a każdy z uczestników polsko – niemieckiej wymiany młodzieży wpisał się do księgi pamiątkowej.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie. Wierzymy, że tegoroczne spotkanie to dla wszystkich uczestników niezapomniane przeżycie i wielka przygoda, a nawiązane przyjaźnie przetrwają nie tylko próbę czasu, ale także zachęcą naszych uczniów do owocnej nauki języków obcych.

         Jolanta Michalkiewicz  

Related posts

Śmierć w Brzesku

Admin

Radny Majak: Dla mnie nie ma alternatywy

Admin

PiS zagłosował przeciw obniżce podatków

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.