Express Lokalny
FotogaleriePyrzyceRegionReligia

Rozpoczęliśmy świętowanie. Ks. M. Grygiel: Człowiek XXI wieku klęka i wyznaje wiarę w Boga żywego. (BARDZO DUŻO ZDJĘĆ)

– My dzisiaj przychodzimy, aby klęknąć i wyznać wiarę w Boga żywego, prawdziwego, który przyszedł na ten świat, aby nas odkupić. – mówił ks. dr Marek Grygiel SChr w homilii wygłoszonej w czasie mszy rezurekcyjnej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Wieczorną liturgią w Wielką Sobotę katolicy rozpoczęli obchody świąt Zmartwychwstania Pańskiego, jednak wiele osób przyszło do kościoła dopiero w niedzielny poranek, aby wziąć udział w świątecznej mszy połączonej z procesją wokół kościoła.

Już w Wielką Sobotę wieczorem radosnym śpiewem exultetu zaczynającym się od słów „Weselcie się już zastępy aniołów w niebie!” katolicy rozpoczęli obchody najważniejszych w całym roku świąt – uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Wieczorna liturgia wigilijna to najważniejsza msza w ciągu całego roku. W jej trakcie wierni wysłuchują większej liczy czytań biblijnych, a także odnawiają przyrzeczenia złożone przy chrzcie.

W Polsce najwięcej wiernych przychodzi jednak na sprawowaną zwykle o godzinie 6:00 mszę połączoną z procesją rezurekcyjną. Jako ciekawostkę warto dodać, że procesja w Niedzielę Zmartwychwstania występuje wyłącznie w Polsce. Zgodnie z katolicką tradycją powinna się ona odbywać na zakończenie Liturgii Wigilii Paschalnej. Tak też dzieje się w coraz większej liczbie kościołów. W powiecie pyrzyckim w tym roku wieczorne procesje mieliśmy np. w Lipianach. Procesje poranne zaczęły odbywać się dopiero w okresie zaborów, gdy godzina policyjna nie pozwalała na organizację uroczystości w nocy.

Kazania zarówno w czasie wigilii paschalnej jak i rezurekcji mówił ks. dr Marek Grygiel, adiunkt na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Wiele praktyk religijnych, wiele wydarzeń w życiu religijnym da się wytłumaczyć racjonalnie. Przecież dzisiaj nawet ludzie niewierzący od czasu do czasu zaglądają do kościoła. Ludzie niewierzący korzystają dzisiaj z różnych technik medytacji. Zastanówmy się ilu ludzi z taką małą, słabą wiarą już prawie taką wątlącą się przychodzi tylko dwa, trzy razy do roku do kościoła. Dzisiaj wielu ludzi chce racjonalizować i tłumaczyć często racjonalnie lub tylko tradycją swoją wiarę. A my dzisiaj przychodzimy, aby klęknąć i wyznać wiarę w Boga żywego, prawdziwego, który przyszedł na ten świat, aby nas odkupić. Ale przede wszystkim w Boga Zmartwychwstałego. To On dzisiaj staje naprzeciw nas i mówi: pokój wam! – mówił w czasie porannej mszy niedzielnej. – Dzisiaj człowiek XXI wieku klęka i z wiarą wyznaje wiarę w Boga żywego i prawdziwego. Wiara rodzi się przy pustym grobie. Wiara kościoła zaczyna się od pustego grobu. Jeżeli ktoś dzisiaj tę prawdę odrzuca, to odrzuca także Chrystusa. – powiedział ks. Marek Grygiel.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego trwa w kościele katolickim osiem dni. W ciągu oktawy liturgia sprawowana jest według formularzy świątecznych, a w piątek nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych. Zarówno wigilijnej jak i niedzielnej liturgii oprawę muzyczną zapewnił zespół „Cantus Delicium” pod kierunkiem Tomasza Szutkowskiego – organisty parafii pw. św. Ottona.

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

MSZA REZUREKCYJNA

Related posts

Pijany przeprowadzał dzieci

Admin

Nowa kamera na pyrzyckich ulicach

Admin

Finał WOŚP 2015 – fotorelacja

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.