Express Pyrzycki
Polityka, biznes & gospodarkaRegion

PiS zagłosował przeciw obniżce podatków

Głosami partii rządzącej Sejm na ostatnim posiedzeniu odrzucił w pierwszym czytaniu projekt poselski o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodziło między innymi o zmniejszenie stawki podatku PIT, co sprawiłoby, że w naszych portfelach zostałoby więcej pieniędzy.

Projekt zmian w podatkach dochodowych, czyli płaconych na przykład od umów o pracę zaproponowany został przez klub Nowoczesnej. Obejmował on m.in. obniżkę podatku z 19 do 15 procent. Oznaczałoby to, że w naszych portfelach zostawałoby więcej pieniędzy. Dwa pozostałe filary projektu to zwiększenie stawki amortyzacyjnej z 3,5 tysięcy do 10 tysięcy złotych oraz możliwość rozliczenia straty podatkowej przez kolejne 15 lat. Zgodnie z decyzją Sejmu, od tego roku zgodnie obniżony został podatek CIT dla małych przedsiębiorców, chodziło więc też o to, by stawki były takie same.

– Teraz lepsze ksero, komputer kosztuje więcej niż 3,5 tys. zł, a musimy to amortyzować według stawek amortyzacyjnych. Wydaje się, że to jest zupełnie niezasadne. – mówił w wystąpieniu przedstawiciel zgłaszającego projekt klubu Paweł Kobyliński. – Obecnie mamy 5-letni okres rozliczania straty podatkowej, a np. w Stanach Zjednoczonych jest on na poziomie 20 lat, w Wielkiej Brytanii jest to bezterminowe. – mówił poseł.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu skierował klub Prawa i Sprawiedliwości. – Wnioskodawcy proponują 15 lat, nie uzasadniając tej daty. Ten okres 5 lat rozliczenia straty jest skorelowany z przepisami art. 70 Ordynacji podatkowej dotyczącymi przedawnienia zobowiązania podatkowego, które przedawnia się właśnie po 5 latach. – twierdził poseł Zbigniew Biernat z PiS. – Też trudno odnieść się do tej proponowanej przez państwa kwoty 10 tys. zł. (…) Te kwoty powinny być dostosowane do dzisiejszych zamówień, których dokonują pracodawcy. – mówił przedstawiciel partii rządzącej. Odnosząc się do propozycji obniżenia podatku PIT stwierdził, że osoby fizyczne mogą wybrać formę opodatkowania, a wprowadzenie zmian przyniosłoby straty dla budżetu państwa. – Łączne straty szacowane dla dochodów jednostek sektora finansów publicznych tylko w 2018 r. wyniosłyby ponad 4,6 mld zł. – powiedział poseł Z. Biernat.

– Konieczne wydaje się właśnie podniesienie tej kwoty, zresztą przedsiębiorcy rzeczywiście też o to wielokrotnie apelowali. – mówił o zwiększeniu limitu amortyzacyjnego poseł Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej. Poseł odniósł się również do propozycji obniżki podatku. – Wydaje się to uzasadnione szczególnie w kontekście niedawnego obniżenia CIT dla małych przedsiębiorców, który obowiązuje od tego roku, i była to wtedy propozycja rządowa. – stwierdził. Dodał także, że trzeba by się zastanowić jak zrekompensować tą obniżkę samorządom.

– Może rzeczywiście warto się zastanowić nad tym, czy w ogóle jest potrzebny okres limitowania, bo tak naprawdę jakie to ma uzasadnienie? (…) Po prostu kiedyś ktoś – ustawodawca – tak wymyślił, żeby przedsiębiorcy mogli mniej odliczyć podatku. Dlatego zmiana idąca w kierunku wydłużenia tego okresu jest jak najbardziej pozytywna. – mówił z kolei poseł Błażej Parda z Kukiz’15. – Musimy pamiętać, w odniesieniu do strat dla budżetu, że też nie możemy się posługiwać tylko tymi kategoriami, bo przecież z drugiej strony to są zyski dla obywateli i te pieniądze również napędzają gospodarkę. A więc to nie jest takie zero-jedynkowe, że straty i zyski, bo to również wróci w pewnym momencie do nas. – mówił poseł z ugrupowania Pawła Kukiza i przypomniał, że straty rządów Prawa i Sprawiedliwości są na poziomie 60 miliardów złotych rocznie.

– Najbardziej poważną zmianę budżetową niesie propozycja, w przypadku której nie znajdujemy racjonalnych przesłanek. (…)Uzasadnieniem tej propozycji nie może być wprowadzana od 1 stycznia 2017 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych stawka 15% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. – powiedział Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zarówno PO jak i Nowoczesna chciały przekazać projekt do dalszych prac w komisji, Kukiz’15 zadeklarowało swoje poparcie dla projektu. W wyniku głosowania, głosami Prawa i Sprawiedliwości, Wolnych i Solidarnych oraz posła niezrzeszonego przeszedł jednak wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Wyniki głosowania posłów z okręgu szczecińskiego:

Prawo i Sprawiedliwość:

Joachim Brudziński – za odrzuceniem

Leszek Dobrzyński – za odrzuceniem

Artur Szałabawka – za odrzuceniem

Michał Jach – za odrzuceniem

Krzysztof Zaręba – za odrzuceniem

Platforma Obywatelska:

Norbert Obrycki – przeciw odrzuceniu

Sławomir Nitras – przeciw odrzuceniu

Magdalena Kochan – przeciw odrzuceniu

Arkadiusz Marchewka – przeciw odrzuceniu

Bartosz Arłukowicz – przeciw odrzuceniu

Kukiz’15:

Sylwester Chruszcz – przeciw odrzuceniu

Nowoczesna:

Piotr Misiło – przeciw odrzuceniu

 

Related posts

Policjanci uratowali 34-latka, który chciał popełnić samobójstwo

Admin

Sukces młodych sportowców

Admin

Sukces ludowców. Znamy skład nowej Rady Powiatu

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.