Express Lokalny
PyrzyceRegion

Odszedł wybitny działacz samorządowy

Odszedł do Pana prezydent Stargardu Sławomir Pajor. Z pochodzenia Pyrzyczanin. Urodził się w roku 1959, z wykształcenia był ekonomistą. W czasach PRLu był aktywnym działaczem podziemnej „Solidarności” w Pyrzycach.

W pierwszych wyborach samorządowych w maju 1990 roku kandydował do Rady Miejskiej z ramienia Komitetu Obywatelskiego Ziemi Pyrzyckiej. W swoim okręgu obejmującym ulice Dworcową, Żwirki i Wigury, Równą, Szczecińską i Rzepnowo zdeklasował rywali zdobywając 165 głosów (pozostałych trzech kandydatów otrzymało ich w sumie 75). W Radzie Miejskiej został jej pierwszym przewodniczącym.

Był też jednym z organizatorów życia społeczno-politycznego po okresie socjalizmu. Później pełnił między innymi funkcję kierownika Urzędu Rejonowego w Pyrzycach i prezesa zarządu Energetyki Szczecińskiej. W 1998 roku z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność został wybrany na radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Przez 15 lat, nieprzerwanie od roku 2002 piastował stanowisko prezydenta Stargardu. Za jego kadencji miasto przeżyło rozkwit, szczególnie pod względem gospodarczym. Powstał park przemysłowy, wyremontowano wiele kilometrów dróg. Dzięki staraniom jego i jak zawsze podkreślał jego zespołu udało się sprowadzić do miasta światowych inwestorów, co dało wiele miejsc pracy dla mieszkańców całego regionu. Obecna kadencja była jego czwartą. W ostatnich wyborach kandydował z komitetu wyborczego kierowanego przez siebie stowarzyszenia „Stargard XXI”. W 2015 roku został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Był, jest i będzie wzorem otwartego samorządowca, zawsze działającego dla lokalnej społeczności i na rzecz wspólnego dobra.

Jego pasją był sport, przede wszystkim jazda motocyklem, której poświęcał dużo wolnego czasu. Był osobą niezwykle sympatyczną, w swoim działaniu zawsze merytoryczną. Zmarł nagle, 18 stycznia wieczorem. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek o godzinie 11:00 w Kolegiacie pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie. O godz. 12:00 Mszy Świętej przewodniczył będzie abp Andrzej Dzięga. Po liturgii kondukt pogrzebowy przejdzie z kościoła na stary cmentarz przy ul. Kościuszki. W Starostwie Powiatowym w Pyrzycach zostanie wyłożona księga kondolencyjna.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Related posts

19-latek posiadał 300 gramów marihuany

Admin

Konkrety – 17 października 2014

Admin

Nowe stawki podatków od nowego roku

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.