Express Pyrzycki
FotogaleriePyrzyceRegionReligia

Rycerska rocznica (relacja i galeria)

Pyrzycka rada Rycerzy Kolumba obchodziła pierwszą rocznicę powołania. Obecnie tworzy ją prawie trzydziestu mężczyzn z trzech miejscowości. Działa ona przy parafii pw. NMP Bolesnej.

Po raz pierwszy o Rycerzach Kolumba – katolickiej organizacji wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych w Pyrzycach usłyszano dwa lata temu. W lipcu 2014 roku przy parafii pw. NMP Bolesnej powstał okrągły stół – najmniejsza jednostka organizacji. Wówczas liczył on czterech mężczyzn. Na dzień dzisiejszy pyrzycka rada, do założenia której potrzeba było trzydziestu chętnych liczy trzydziestu ośmiu rycerzy i jest jedną z trzech istniejących w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Rocznicowej koncelebrze sprawowanej w intencji wszystkich rycerzy, szczególnie tych z pyrzyckiej rady oraz ich rodzin przewodniczył kapelan rady ks. kan. dr Grzegorz Harasimiak. Na jego ręce przed rozpoczęciem liturgii został przekazany ufundowany przez członków ornat z symbolami organizacji. – Dziękuję za tę radość, którą wy stwarzacie dla wielu osób, za wasze inicjatywy, myślę, że także i przykład dla waszych rodzin. – mówił w czasie Mszy Świętej do zebranych ksiądz kapelan.

Po liturgii w refektarzu domu parafialnego odbyło się okolicznościowe spotkanie, które rozpoczęło się od modlitwy i odśpiewania hymnu państwowego.  W czasie spotkania wielki rycerz, czyli kierujący pracami rady Jan Kołoszycz przybliżył historię kształtowania się organizacji w Pyrzycach. Był również czas na wspomnienia i rozmowy w gronie znajomych. Na obchody przybyli także rycerze z Suchania i Morynia.

Dzisiaj pyrzyccy rycerze przede wszystkim służą pomocą przy parafii. Organizują też akcje charytatywne – wśród nich zbiórkę złomu i elektrośmieci, z której dochód przeznaczony został na mikołajkowe upominki dla dzieci ze szkoły podstawowej. Ich działalność staje się coraz bardziej widoczna nie tylko na poziomie parafialnym, ale również w całej lokalnej społeczności. – Rycerzom należałoby życzyć rycerskiego ducha i tego, aby w swoim działaniu wytrwali. – mówi Jan Kołoszycz pytany o to, czego życzyć organizacji z okazji pierwszej rocznicy założenia rady.

 

Remigiusz Pajor-Kubicki

Related posts

Dziękczynienie w cieniu problemów (WIDEO)

Admin

Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu (Fotogaleria)

Admin

Koniec rundy jesiennej

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.