Express Pyrzycki
LipianyRegion

Od 25 lat w eterze

Dwadzieścia pięć lat temu żyliśmy w całkiem innej rzeczywistości. W obliczu dopiero odzyskanej po kilkudziesięciu latach demokracji pojawił się wysyp firm, przedsiębiorstw, inicjatyw, które nie były zależne od państwowego kapitału. Barwne lata 90. charakteryzowały się seledynowymi marynarkami, grami na „Pegasusa” i muzyką disco-polo. W takim warunkach rodziła się polska demokracja, a wraz z nią Radio Plus Lipiany.

Wielu ludzi wiedząc, że nadchodzą czasy kapitalizmu upatrywało w nim szansę, żeby zarobić pierwszy miliard, bo przecież inflacja szalała tak, że miliony już zarabiano. Powstawało więc wiele różnego rodzaju przedsiębiorstw. Nie inaczej było w mediach. Trudno dzisiaj uwierzyć, że w pierwszej połowie lat 90. na Pomorzu Zachodnim ukazywały się cztery regionalne gazety codzienne. Powstała nawet prywatna stacja telewizyjna „Morze”, która swój program nadawała przez trzy lata. W samym Szczecinie, w co też może trudno teraz uwierzyć nadawało pięć lokalnych rozgłośni radiowych.

Szansę na dotarcie do wiernych za pośrednictwem mediów pojawiły się też dla kościoła katolickiego. Największy związek religijny w kraju do tamtej pory posiadał jedynie kilka czasopism, na które zresztą otrzymywał szczątkowe racje papieru. Na podstawie porozumienia z władzami kościół otrzymał kilkadziesiąt częstotliwości w całym kraju. Dzisiaj na wielu z nich możemy usłyszeć Radio Maryja, jednak część z nich wciąż gra pod innymi nazwami. Tak jak w Lipianach. Lipiany były jedną z trzech miejscowości w ówczesnej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, w których kuria postanowiła powołać stacje radiowe. Zapewne nie bez znaczenia dla tej lokalizacji było położenie między Pyrzycami, Myśliborzem i Barlinkiem – trzema większymi miastami. Dzięki temu radio objęło swoim zasięgiem południową część diecezji. Część środkowa była obejmowana przez szczecińskie Radio AS, natomiast północna przez Katolickie Radio Fala nadające z Gryfic. Dzisiaj wszystkie trzy rozgłośnie stanowią część ogólnopolskiej sieci Plus.

Katolickie Radio Lipiany wystartowało jako pierwsze. Pierwsza audycja w eterze pojawiła się 18 sierpnia 1991 roku. W Szczecinie rozgłośnia katolicka wystartowała niespełna trzy miesiące później, natomiast w Gryficach czekano na nią jeszcze sześć lat. Charakterystyczny logotyp z zarysem lipiańskiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP towarzyszył przez prawie całe lata 90. wielu imprezom, uroczystościom czy wydarzeniom. W 1998 roku podobnie jak kilkanaście innych stacji katolickich w całym kraju radio postanowiono włączyć do sieci „Plus”. Od połowy tego roku rozgłośnia nadawała pod nazwą Radio Plus Lipiany. Kolejna duża zmiana miała miejsce na przełomie października i listopada 2005, gdy powstała sieć VOX FM. Pod tą marką audycji z Lipian słuchać można było do września 2010, gdy radio powróciło do sieci Plus i pod tą marką nadaje do dzisiaj.

Pierwotnie radiostacja mieściła się w budynku Domu Kultury przy ul. Okrzei, by następnie przenieść się do budynku starej plebanii przy ul. T. Kościuszki w Lipianach. Pewne kłopoty dla stacji pojawiły się jakiś czas temu w związku ze zburzeniem komina przedsiębiorstwa „Lipkon”. To właśnie na tym kominie znajdował się nadajnik radiowy. Rozwiązaniem tego problemu było usytuowanie nadajnika na wieży lipiańskiego kościoła. Dzięki temu rozgłośnia w dalszym ciągu może służyć chrześcijańskim i lokalnym przekazem mieszkańcom Lipian, Pyrzyc, Myśliborza i okolicznych miejscowości.

Nie zawsze jednak można było je usłyszeć na 104,3 FM. Pierwszą częstotliwością Lipian była 72,65 FM, znajdująca się w tzw. dolnym zakresie, który Polska zobowiązana była wyłączyć do roku 2000. Tak też się stało w Lipianach, jednak już na przełomie wieków można było słuchać stacji na obydwu częstotliwościach. Dzisiaj na lokalnej antenie możemy usłyszeć przede wszystkim lokalne wiadomości.

Related posts

34. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem – ostatni dzień festiwalu (GALERIA FOTO)

Admin

Wejście w święte Triduum (GALERIA)

Admin

Od kiedy prawo jazdy w Barlinku? POSŁUCHAJ

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.