Express Pyrzycki
OpiniePyrzyce

Decydujmy o naszych pieniądzach!

Coraz częściej mówi się i coraz więcej miast w Polsce wprowadza środki przeznaczone na tzw. budżet obywatelski. Jest to wydzielona część budżetu gminy, na wydanie której wpływ mają mieszkańcy. Sami proponują co może zostać zrealizowane, a ze zgłoszonych projektów w głosowaniu wybierane są te, na których realizację przypadną gminne środki. Jest to świetny pomysł na udział społeczeństwa w rządzeniu miastem, bo przecież środki znajdujące się w budżecie pochodzą z naszych kieszeni. Wydaje się to być najważniejszym uzasadnieniem dla wprowadzenia takich środków również w budżecie Pyrzyc.

Co na to burmistrz i Rada Miejska? Odpowiedzi od burmistrza do czasu zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy. Temat był jednak podejmowany już w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej. O wprowadzeniu środków na budżet obywatelski zabiegali m.in. Miłosz Łuszczyk i Mariusz Majak. Dzisiejsza sytuacja finansowa Pyrzyc w prawdzie nie jest kolorowa, ale dla chcącego nic trudnego – w ciągu roku budżetowego władze potrafią wielokrotnie przesuwać środki przeznaczone na różne zadania, a podwalinami dla tego rodzaju inicjatywy w Pyrzycach mogłyby być środki przeznaczone na pyrzycki fundusz sołecki. W tym roku wynoszą one niespełna 28 tysięcy złotych. Wielokrotnie podejmowany był temat likwidacji miejskiego sołectwa. Ostatnie zebranie sołeckie zgromadziło jedynie kilkudziesięciu mieszkańców, którzy z łatwością zmieścili się w sali obrad Rady Miejskiej. Po co o przeznaczeniu publicznych środków ma decydować Rada Sołecka 13-tysięcznego miasta, skoro o wybór przeznaczenia tych środków można poprosić wszystkich mieszkańców.

Likwidacja sołectwa, a przeznaczenie środków funduszu sołeckiego na budżet obywatelski byłoby krokiem naprzód, jeśli chodzi o zarządzanie miastem, a przy okazji i burmistrz i radni udowodniliby, że liczą się ze zdaniem mieszkańców. Nie sztuką jest bowiem władza dla władzy, ale umiejętność wsłuchiwania się w głos mieszkańców i zarządzanie gminą w taki sposób, aby przy posiadanych możliwościach finansowych realizować jak najwięcej ich potrzeb. Trzeba też zaznaczyć, że wprowadzenie budżetu obywatelskiego wzmacnia wiedzę mieszkańców o samorządzie i buduje świadome społeczeństwo obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za własną okolicę. Dla niektórych jednak, co nie jest tajemnicą, lepsze jest społeczeństwo nieświadome wagi swojego głosu i nie chodzące na wybory, albo głosujące za przysłowiową „flaszkę”.

Jakie pomysły są zgłaszane przez mieszkańców lub nawet już realizowane w ramach budżetu obywatelskiego w gminach podobnych rozmiarami do Pyrzyc? W Miechowie kosztem 38 tysięcy złotych powstanie centrum inicjatyw twórczych, w którym prowadzone będą różnego rodzaju warsztaty, kursy czy spotkania z ciekawymi ludźmi. Będzie to też miejsce przeznaczone do kreatywnego spędzania wolnego czasu. W nieco bliższym Darłowie dopiero zakończono głosowanie, ale wśród propozycji była chociażby samoobsługowa stacja naprawy rowerów, budowa pomostu wędkarskiego dla osób niepełnosprawnych, czy też zakup sprzętu do ratowania życia i edukacji dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy dla ratownictwa wodnego. Wśród propozycji w Olsztynku pojawiła się budowa parkingu przy Warsztatach Terapii Zajęciowej o wartości prawie 37 tysięcy złotych, a nawet budowa profesjonalnego parku do uprawiania parkour’u i streetworkout’u za 110 tysięcy złotych. Jest też propozycja rozbudowy oświetlenia ulicznego przy jednej z ulic warta 39,5 tysiąca złotych. W Międzyrzeczu można głosować m.in. na montaż ławek przy jednej z ulic (2 tysiące złotych), budowę siłowni zewnętrznej (15 tysięcy złotych), a z dużych projektów mieszkańcy mogą wybrać m.in. rozbudowę placu zabaw i wymianę chodnika.
A jak realizacja budżetu obywatelskiego wygląda w innych miejscowościach w naszym regionie? W Szczecinie do 26 września trwało zgłaszanie projektów. W ostatnich latach z jego środków miasto realizuje chociażby budowę II etapu Szczecińskiego Roweru Miejskiego. Na Prawobrzeżu z kolei wygrał projekt przebudowy jednego ze skrzyżowań. W Stargardzie wśród wybranych projektów są centralny plac rekreacyjno-sportowy dla dzieci i młodzieży warty 300 tysięcy złotych, kompleksowa przebudowa jednej z ulic wraz z przebudową chodników i miejsc parkingowych (230 tysięcy złotych) czy też stworzenie ogrodu różanego (150 tysięcy złotych). W Gorzowie natomiast są to głównie projekty związane z przebudową dróg.

Jak więc widać – idea budżetu obywatelskiego potrafi pobudzić do działania mieszkańców, którzy wiedzą, co jest potrzebne w ich najbliższej okolicy, a wielu z nich ma kreatywne pomysły, które poprawią jakość życia mieszkańców. W końcu na budżet gminy składają się też fundusze z naszych podatków, więc jako mieszkańcy powinniśmy mieć prawo do decydowania o przeznaczeniu gminnych środków.

Remigiusz PAJOR-KUBICKI

Related posts

Z OSTATNIEJ CHWILI: Kolizja na ul. 1-go Maja. Jeden pas ruchu zablokowany.

Admin

Po konsultacjach w sprawie Pileckiego

Admin

Brzesko częścią Pyrzyc?

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.