Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Wszyscy możemy pomóc! Przeczytaj jak

Już 3 lipca w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach oraz na Rynku w Barlinku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Joanny i innych pacjentów. Rodzina, przyjaciele oraz lokalne władze liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Pyrzyc, Barlinka i okolic.  

Wiedząc, że jedyną szansą na pokonanie białaczki, nie tylko dla niej, ale dla wszystkich pacjentów, jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych, Asia pełna nadziei apeluje o pomoc:

Marzyłam o tym, żeby znaleźć chwilę dla siebie, dla rodziny i gdzieś wyjechać na wakacje. Oczywiście nie udało się tego zrobić przez moją chorobę. Teraz robimy wszystko, aby udało się zwalczyć chorobę i abym wróciła zdrowa do swojej kochanej rodziny. Dlatego tak ważna jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku w Pyrzycach i w Barlinku. A to dzięki Wam kochani mieszkańcy, niemożliwe może stać się możliwym. Podzielcie się z innymi tym, co najpiękniejsze – darem życia. Następnie cytuje: „Gdy słyszymy złe wieści o czyjejś chorobie szepczemy: Teraz może pomóc tylko cud. I czekamy jak ktoś inny zajmie się tym cudem. Ale cudem nie jest to, co robią inni. Cudem może być to, że zwykli ludzie mogą zrobić coś niezwykłego.”

– Moja lekarz prowadząca przyszła do mnie z uśmiechem na twarzy i w najdelikatniejszy sposób przekazała mi informację, że to ostra białaczka szpikowa. A jej uśmiech zaraził mnie i natchnął by pokonać chorobę. – opowiada Joanna Rojek, która od wiosny zmaga się z nowotworem krwi.  Joanna chyba dla nikogo z Pyrzyc nie jest osobą anonimową, gdyż właśnie stąd pochodzi, od lat związana jest z oświatą, jako nauczycielka niemieckiego oraz z kościołem, jako organistka. Jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci.

Rodzina, przyjaciele, mieszkańcy Pyrzyc i Barlinka nie potrafią czekać bezczynnie. Planowaną akcję wspiera Urząd Miasta i Gminy z Panią Burmistrz Marzeną Podzińską na czele. Wstawiennictwa udzieliło również Starostwo, okoliczne stowarzyszenia oraz organizacje, miejscowa młodzież, a także osoby prywatne. Natomiast w Barlinku akcję wspiera Burmistrz Dariusz Zieliński. Akcję bardzo silnie wspiera Pani Iwona Rudnicka. Wszyscy bez wyjątku włączyli się w organizacje akcji dla Asi i innych chorych. Krótko mówiąc przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Joannie i Innym” ruszyły pełną parą. Warto również zaznaczyć, iż Inicjatorem akcji w Barlinku jest siostra Asi – Izabela Ziobrowska. W Pyrzycach jest to Pani Aneta Sekutowicz – przyjaciółka Joanny.

Gdy dowiedziałam się, że Asia jest chora nie mogłam w to uwierzyć. Jeszcze wczoraj z nią rozmawiałam i nic nie wskazywało na to, że jest tak ciężko chora. Bije od niej bardzo pozytywna energia. Zawsze uśmiechnięta, ciepła i życzliwa osoba. Zrobiło mi się bardzo przykro i smutno. Pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to „… jak mogę jej pomóc…”  I Wtedy pomyślałam o dawcach szpiku, którzy ratują życie takim osobom jak Asia – bo są ich bliźniakami genetycznymi. Wówczas postanowiłam odszukać Fundację, która pomogłaby nam przeprowadzić akcję dla Asi. Zadzwoniłam do fundacji DKMS i już następnego dnia rozmawiałam o konkretach. Ucieszyłam się, że jest ktoś kto pomoże nam przeprowadzić akcję bo jest to duże przedsięwzięcie. Korzystamy z doświadczenia i pomocy Fundacji DKMS.  – opowiada Pani Aneta.

Rejestracja podczas tego wyjątkowego Dnia Dawcy Szpiku odbędzie się w dwóch lokalizacjach. Będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi oraz wymazu z wewnętrznej strony policzka, z błony śluzowej.  W akcji weźmie udział ponad kilkudziesięciu wolontariuszy, pielęgniarki i lekarz. Dla każdego z nas sama rejestracja to bardzo niewiele – być może dla Joanny jest to szansa na znalezienie Dawcy. – tłumaczy Ewa Nawrot, pracownik Fundacji DKMS. –  Zachęcam by przyjść i zarejestrować się jako potencjalni Dawcy szpiku. Liczy się każdy!

 

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

 

Data:         3 lipca 2016

Godzina:   10:00 – 16:00

Miejsce:    Urząd Miejski w Pyrzycach

Adres:       Plac ratuszowy 1, Pyrzyce

 

Data:         3 lipca 2016

Godzina:   10:00 – 16:00

Miejsce:    Rynek w Barlinku

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi bądź wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 z dopiskiem ASP005. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

 

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 921 000 (czerwiec 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 127 (czerwiec 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Related posts

Trwają „Misje u stóp Krzyża”

Admin

Kto chce kierować kulturą?

Admin

Radny Majak: Dla mnie nie ma alternatywy

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.