Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Parafia czeka na działkę

Pojawiła się szansa na przekazanie części działki, na której znajdują się wykopaliska między kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, a ratuszem na rzecz parafii. Burmistrz Marzena Podzińska na ostatniej konferencji prasowej zapowiedziała, że temat podejmie Rada Miejska na sesji 28 stycznia. Parafia ma swój plan na wykorzystanie terenu, będzie też musiała spełnić kilka stawianych przez miasto warunków.

Sprawa przekazania części działki przy placu Ratuszowym na rzecz parafii pw. św. Ottona ciągnie się od dłuższego czasu. Poprzedni proboszcz wraz z poprzednimi władzami problem działki rozwiązali na zasadzie porozumienia, na mocy którego strona kościelna była zwolniona z opłat. Po czasie okazało się, że takie porozumienie nie mogło zostać zawarte i na parafię nałożona została kara. Tą cofnęło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a miasto nie składało odwołania od tej decyzji.

Kościół na działce chce zbudować obiekt o nazwie „Centrum św. Ottona”. W skład takiego centrum, zwanego obecnie domem parafialnym miałaby wejść przede wszystkim duża sala ze sceną oraz widownią na 150-200 miejsc. Prócz niej swoje miejsce znalazłyby tam też kancelaria parafialna oraz salki do prowadzenia grup duszpasterskich. Jeśli budowa dojdzie do skutku, to do zagospodarowania będzie znacznie większa powierzchnia. Co tam się znajdzie? Jeśli parafia otrzyma część działki gminnej, to w planie będzie musiała uwzględnić, że wybudowany obiekt będzie musiał być dostępny dla wszystkich mieszkańców, ponieważ działka ma zostać przekazana na rzecz parafii nieodpłatnie.

Według szacunków sam projekt budynku, który na zewnątrz powinien odzwierciedlać stojącą tam przed wojną kamienicę będzie kosztował od 60 do nawet 80 tysięcy złotych. – Wszystko to dla wygody naszych parafian i bardziej efektywnego prowadzenia duszpasterstwa. Liczymy na to, że na inwestycję uda nam się pozyskać fundusze z Unii Europejskiej. Mimo to, będzie jednak potrzebne duże wsparcie z innych środków. – mówił w grudniu dla „Życia Pyrzyc” obecny proboszcz ks. Tadeusz Kłapowski SChr. Aby jednak móc starać się o fundusze unijne, sytuacja prawna działki powinna być uregulowana. Między innymi dlatego właśnie potrzebna jest uchwała o przekazaniu tego gruntu.

Pozytywnie na temat przekazania wypowiadają się poszczególni radni. – Jeżeli ktoś buduje coś nowego, to nie można tego negować, wręcz należy takiej inicjatywie przyklasnąć. – mówi Mariusz Majak, przewodniczący Komisji Budżetu i Rolnictwa. – Budowa „Centrum św. Ottona” może być początkiem drogi do lepszego zagospodarowania placu Ratuszowego. – dodaje radny i w pomysłowości idzie nawet dalej – Dobrym pomysłem byłoby stworzenie w przyszłości czegoś w rodzaju rynku. – stwierdza M. Majak. W podobnym tonie wypowiada się Iwona Ksel – Sam pomysł zagospodarowania tej części miasta jest jak najbardziej słuszny. – mówi. – Pierwszy krok zrobiony przez kościół może być kołem napędowym do dalszych inwestycji w przyszłości. – zaznacza radna.

Jeszcze w ubiegłym roku wykopaliska zostały prowizorycznie zabezpieczone przed zimą. Same prace wykopaliskowe pochłonęły już z budżetu parafii około 50 tysięcy złotych. Jeżeli działka zostanie przekazana, to możliwe że już niedługo rozpoczną się prace przygotowujące do nowej inwestycji.

Related posts

Novelty purses, pocketbooks, handbags are fashion trend

Admin

Kolejny pożar. Tym razem w gminie Przelewice

Admin

Sprostowanie dwutygodnika „Puls Powiatu”

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.