Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Kultura otwarta na nowo

„Znajdź chwilę na kulturę!” – pod takim hasłem Pyrzycki Dom Kultury rozpoczyna nowy rok kulturalny. Ma być ciekawie i ambitnie, a coś dla siebie znajdą uczestnicy w każdym wieku. Założenie jest ambitne tym bardziej, że nie tylko miasto, ale również cała okolica oczekiwały na ożywienie życia kulturalnego.

Kulturę można, a nawet trzeba tworzyć z pasją – z takiego założenia wychodzi dyrektor instytucji Tomasz Lewandowski. Swoją funkcję pełni od kwietnia, a pod jego kierownictwem dom kultury ma już na koncie jedną z najlepszych w ostatnich latach edycji Pyrzyckich Spotkań z Folklorem czy też wakacyjne warsztaty artystyczne, które swoją popularnością wykroczyły nawet poza powiat pyrzycki.

Przed ekipą PDK stoi teraz jeszcze większe wyzwanie – stworzenie ciekawej oferty na cały rok, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Bardziej wykorzystana będzie sala widowiskowo-kinowa. Już 2 października wystąpi znany zespół pop-gospelowy „Trzecia Godzina Dnia”. W listopadzie z kolei pojawi się kabaret „Neo-nówka”. Odbędzie się też pokaz niemego filmu z Charliem Chaplinem, z muzyką wykonywaną na żywo. Miał miejsce już pierwszy koncert. Był nim występ z okazji jubileuszu pracy artystycznej saksofonisty Tadeusza Żyjewskiego. Planowane są też inne koncerty z udziałem lokalnych artystów.

Przygotowano również bogatą ofertę zajęć popołudniowych. – Do tej pory zapisało się na nie około 150 osób i ciągle dopisują się kolejne. – mówi dyrektor T. Lewandowski. Jak zaznacza dyrektor liczba ta nie uwzględnia osób, które zapisały się na zajęcia taneczne, które w budynku domu kultury prowadzić będą dwie szkoły tańca. Wśród pozostałych zajęć będą między innymi zajęcia fotograficzne i dziennikarskie. Rozpędu nabierze też działalność dyskusyjnego klubu filmowego. Możliwa będzie też nauka gry na różnorodnych instrumentach oraz uczestnictwo w zajęciach teatralnych. Rozwinąć będzie też można talenty plastyczne – od rysowania do szydełkowania. Cały czas działalność prowadzi również zespół pieśni i tańca „Pyrzyce”, który właśnie ogłosił nowy nabór.

Nowa oferta, zwana też „nowym otwarciem” jest wyjątkowo bogata. Zainteresowanie programem domu kultury w czasie dnia otwartego również było niespodziewanie duże. Pojawiła się więc szansa na ruszenie z miejsca i uatrakcyjnienie pyrzyckiej oferty kulturalnej, która kulała od wielu lat.

Remik Pajor-Kubicki

Related posts

Dzień Wagarowicza i walka z hejtem (galeria)

Admin

Sokół nadal bez nowego zarządu

Admin

Pyrzyce nie dla młodych. Jak przespaliśmy ostatnie lata?

Admin
Wczytywanie....