Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Tak głosowały Pyrzyce

Internet daje ogromne możliwości wyborczej walki, co jak widać w ostatnich dniach kampanii przed drugą turą wyborów staje się już przysłowiową walką na noże. Słowne noże. Jest grono osób, które tą walką wręcz się pasjonują, ale jest też duża grupa osób, które po prostu mają jej dosyć, są nią zmęczone, znudzone i tylko czekają na sobotę – dzień w który zacznie się cisza wyborcza, w który ustaną słowne bitwy i w który wreszcie miasto i gminę ogarnie błogi spokój. Dzisiaj nasza redakcja postanowiła przypomnieć, jak głosowanie wyglądało w czasach, gdy o internecie nikt nie marzył, „Teleexpress” zaczynał się o 17.15, a jeśli kogoś było stać na komputer to było to Commodore 64, Atari XE, albo ZX Spectrum. Zobaczmy więc, jak wyglądały wyniki wyborów do Rady Miejskiej w 1990 roku, gdy wybierano I kadencję samorządu.

Objaśnienia skrótów nazw organizacji, które popierały kandydatów:

KO – Komitet Obywatelski

PSL – Polskie Stronnictwo Ludowe

PFS – Pyrzyckie Forum Społeczne

SD – Stronnictwo Demokratyczne

NSZZ „S” – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność

NSZZ „S” RI – Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Rolników Indywidualnych

PTWzK – Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem

 

 Okręg 1 – ul. 1-go maja 1-16

Wojciech Siatczyński (KO) – 117

Zdzisław Sykucki (PSL) – 56

Wojciech Pardała (PFS) – 56

Andrzej Broda – 17

 

Okręg 2 – ul. Świerczewskiego; ul. Szkolna; ul. Krótka 1, 3, 5, 7

Jerzy Szutkowski (KO) – 92

Mirosław Gryczka (PSL) – 48

Jerzy Dmochowski (SD) – 40

Regina Wolska – 18

Witold Żabski – 18

 

Okręg 3 – ul. Krótka – pozostałe numery; ul. 1-go maja 18, 20

Adam Roślewski (KO) – 150

Janusz Michalski (PFS) – 32

Leopold Łochowski – 20

Andrzej Szmagliński – 6

Janusz Przepiórka – 16

 

Okręg 4 – ul. Narutowicza; ul. Głowackiego; ul. Stargardzka

Leszek Kowalski (SD) – 82

Walenty Darczuk (KO) – 81

Bogdan Lickendorf (NSZZ Pracowników Służby Zdrowia) – 25

Jarosław Ileczko (PFS) – 14

 

Okręg 5 – ul. Ogrodowa; ul. Jana Pawła II; ul. Wojska Polskiego

Kazimierz Jedynak (SD) – 63

Stanisław Stachera (KO) – 59

Andrzej Gumowski – 33

Henryk Komarzyński (PSL) – 32

Jan Śmiałkowski – 15

Kazimierz Żurowski (PFS) – 13

 

Okręg 6 – ul. Niepodległości; ul. Panasiuka; ul. Kwiatowa; ul. Rolna; ul. Owocowa; ul. Poznańska

Ewa Sikorska – 83

Ryszard Komisarczyk (KO) – 60

Marian Matysiak – 46

Hubert Lewandowski (SD) – 35

Szczepan Łukasiewicz (PFS) – 5

 

Okręg 7 – ul. Zabykowa; ul. Sikorskiego; ul. Lipiańska

Bolesław Gąsiorowski – 124

Kazimierz Lipiński – 25

Marek Szpiczakowski (NSZZ RI) – 20

Stanisław Łucki – 17

Czesław Rudnicki (SD) – 11

Jarosław Kosowski – 6

Dorota Miazgowicz – 1

 

Okręg 8 – ul Młodych Techników; ul. Mickiewicza; ul. Sienkiewicza; ul. Słowackiego; Kolonia Miejska; Sicina

Stanisław Chyt (KO i NSZZ RI) – 79

Izabela Goclik (PFS) – 34

Henryk Bartków (NSZZ „S 80”) – 25

Paweł Pachliński – 18

 

Okręg 9 – ul. Bankowa; ul. Dąbrowskiego 6, 8, 10

Marek Malman (KO i NSZZ „S”) – 123

Bogumiła Słomka – 46

Bogumił Andersz – 33

 

Okręg 10 – ul. Dąbrowskiego – pozostałe numery

Wiesław Młynarczyk (PTWzK) – 119

Edward Rymar – 112

Dariusz Sutek – (KO i NSZZ „S”) – 99

Henryk Wójcik – 25

Bronisław Maga – 7

Stanisław Tryka – 6

Edward Dąbrowski (SD) – 2

 

Okręg 11 – ul Kilińskiego 1-6

Wanda Suchy (KO) – 82

Bogumiła Hołownia – 45

Stefan Olejniczak – 18

Wiesław Kruszewski (PSL) – 82

 

Okręg 12 – ul. Kilińskiego 7-do końca

Franciszek Sokołowski (KO) – 166

Algimont Miłaszewski (SD) – 28

Zdzisław Brzozowski – 25

 

Okręg 13 – ul. Warszawska; ul. Słoneczna 1, 3

Zbigniew Fabiszak – 114

Artur Marcinkiewicz (KO) – 91

Edmund Klimczak – 36

Tadeusz Kaczmarek (SD) – 15

 

Okręg 14 – ul Słoneczna – reszta

Ryszard Madejak (KO i NSZZ „S”) – 100

Andrzej Ananicz – 53

Jarosław Jaszczuk (PFS) – 31

 

Okręg 15 – ul. Polna; ul. Staromiejska; Obojno

Antoni Keller (KO i NSZZ „S”) – 113

Eugeniusz Tarka – 50

 

Okręg 16 – ul. Bogusława

Urszula Konopnicka (KO i NSZZ „S”) – 110

Andrzej Nowakowski – 44

Dariusz Dziengowski (PFS) – 41

 

Okręg 17 – ul. Rejtana; ul. Poniatowskiego; ul. Kościuszki

Andrzej Jakieła– 85

Krzysztof Urbaniak – 69

Krzysztof Kunce (KO) – 59

Tadeusz Maliszewski – 31

 

Okręg 18 – ul. Dworcowa; ul. Żwirki i Wigury; ul. Szczecińska; ul. Równa; Rzepnowo

Sławomir Pajor (KO i NSZZ „S”) – 165

Seweryn Senderek (PSL) – 49

Ryszard Puchalski – 17

Stanisław Górecki (SD) – 9

 

Okręg 19 – Krzemlin – część (w dwóch okręgach obejmujących miejscowość zamieniono karty do głosowania)

Józef Barański (kandydował w okręgu 20) (PSL) – 87

Edward Barnik (kandydował w okręgu 20) (KO i NSZZ „S” RI) – 83

 

Okręg 20 – Krzemlin – 2-23c; Nowielin

Ryszard Perczak (kandydował w okręgu 19) (KO i NSZZ „S”) – 152

Józef Zalewski (kandydował w okręgu 19) – 48

 

Okręg 21 – Żabów 32-47

Andrzej Subocz (KO i NSZZ „S”) – 181

Jan Kuleta (PSL) – 37

 

Okręg 22 – Żabów – reszta; Nieborowo

Tadeusz Wartalski (KO, NSZZ „S” RI i NSZZ „S”) – 124

Eugeniusz Poszwa (PSL) – 65

 

Okręg 23 – Ryszewko; Młyny; Turze; Giżyn

Mieczysław Merdało (KO i NSZZ „S” RI) – 94

Władysław Stefański – 36

Jan Koj – 25

 

Okręg 24 – Ryszewo; Stróżewo

Jan Momot (KO, NSZZ „S” RI) – 62

Jako jedyny kandydat w okręgu został radnym po zarejestrowaniu kandydatury

 

Okręg 25 – Okunica, Brzezin, Czernice

Józef Piwoni (KO i NSZZ „S” RI) – 91

Eugeniusz Kruszyński (PSL) – 42

Stanisław Sobieszkoda – 31

 

Okręg 26 – Brzesko

Jan Kołoszycz – 106

Jan Babiak (PSL) – 76

Jan Strzelczyk (54)

 

Okręg 27 – Letnin; Mechowo; Obromino

Tadeusz Piska – 138

Jadwiga Jarząb (KO i NSZZ „S” RI) – 66

 

Okręg 28 – Mielęcin; Pstrowice

Andrzej Ogiejko (KO i NSZZ „S” RI) – 129

Czesław Jemielity – 58

 

Po wyborach, które przeprowadzono 27-go maja 1990 r. pojawiły się protesty wyborcze. Również sesje Rady Miejskiej często były bardzo emocjonujące. O tych sprawach przyjdzie nam jednak jeszcze napisać.

Related posts

Młodzi na wakacjach w pyrzyckiem

Admin

Pyrzyce pomagają

Admin

Rozmowa Pyrzyckiej 1 z Wiktorem Tołoczko

Admin
Wczytywanie....