Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Miłosz Łuszczyk: Jestem za utrzymaniem obecnej ilości szkół

– Uzyskać łatkę jest bardzo łatwo. Jedna źle zrozumiana wypowiedź czasami skutkuje tym, że mamy przypisaną właśnie taką etykietę. Tak było też w tym przypadku – mówi kandydat na burmistrza Miłosz Łuszczyk, pytany o rzekomo przedstawiane przez niego pomysły likwidacji szkół wiejskich w obecnej kadencji Rady Miejskiej. Tym czasem okazuje się, że nigdy nie był za likwidacją placówek oświatowych. – Jestem za utrzymaniem obecnej sieci szkół – mówi kandydat.

– Kiedy przedstawiałem mój pomysł na reformę oświaty pyrzyckiej, to podawałem wyliczenia, które otrzymałem z Urzędu Miejskiego w Pyrzycach. Tam nie było ani jednego słowa, ani jednego zdania, ani jednej cyfry wymyślonej przeze mnie. – mówi Miłosz Łuszczyk. Tłumaczy, że zdecydował się przeanalizować te dane. – Jeśli ktoś dobrze słuchał, to słyszał jak mówiłem, ze nas stać na utrzymanie budynków szkół wiejskich. – dodaje. Utrzymanie np. budynku szkoły w Okunicy wynosi około 128 tysięcy złotych rocznie. Więcej pieniędzy gmina przeznaczyła choćby na odszkodowania sądowe. Żeby poszukać pewnych oszczędności trzeba więc nieco przemeblować zarządzanie oświatą. Radny proponował, aby podjąć dyskusję na ten temat. – Niestety nikt, a zwłaszcza urzędujący pan burmistrz nie podjął tego tematu. – wyjaśnia Łuszczyk. – Szkoły muszą pozostać w takiej formie, bo tego oczekuje i chce nasze społeczeństwo. Będą one sprawne i skuteczne, jeżeli będziemy nimi lepiej zarządzali. – dodał kończąc swoją wypowiedź na ten temat.

W ocenie Miłosza Łuszczyka oświata zajmuje bardzo ważne miejsce. – Musimy w końcu wymóc na obecnym rządzie to, żeby subwencja oświatowa była większa. – stwierdza radny, argumentując to tym, że oświata jest przecież zadaniem państwa, a nie tylko samorządu.

Jednym z punktów programu „Dla naszego wspólnego dobra czas na konkrety” prezentowanego przez Miłosza Łuszczyka jest też pomysł na szkoły zawodowe. Dzięki współpracy z powiatem można ściągnąć inwestorów, którzy będą finansowali klasy profilowane w tych szkołach zawodowych. Dzięki temu firmy, które wejdą w ten projekt będą mogły wykształcić przyszłą kadrę dla swoich zakładów i fabryk. Jak nietrudno się domyślić może to spowodować zmniejszenie bezrobocia w regionie. – Będziemy mieli wykwalifikowanych pracowników, którzy znajdą miejsca pracy. – mówi Miłosz Łuszczyk.

Również dla szkół ogólnokształcących, w tym głównie podstawowych i gimnazjalnych, których działalność leży w kompetencjach gminy są interesujące pomysły. Pierwszym z nich jest program „Szkoła, rodzina, środowisko”, realizowany z powodzeniem już w kilku innych polskich miastach, w tym w Stargardzie Szczecińskim. – Jest to tworzenie w szkołach placówek aktywizacji popołudniowej. (…) To są te same budynki, te same koszty utrzymania, ci sami nauczyciele. Problemem jest natomiast dofinansowanie. Ten program może dać nam możliwości lepszego funkcjonowania szkół. – wyjaśnia Łuszczyk. Fundusze na jego realizację można pozyskać z programów zewnętrznych, a także z budżetu miejskiej, np. z koncesji na sprzedaż alkoholu.

Kolejny pomysł na pyrzycką oświatę to maksymalne wykorzystanie zróżnicowania subwencji oświatowej. – Uczeń szkoły w Pyrzycach otrzymuje niższą subwencję, niż uczeń szkoły wiejskiej. Natomiast wielu rodziców mówi, że z chęcią posyłałoby swoje dzieci do tych mniejszych szkół. – mówi kandydat. Jego zdaniem gmina powinna umożliwić im trafianie do tych szkół. W nich też są dobre warunki, a kadra również jest świetnie przygotowana. – Ilość dzieci nam się nie zwiększy, kadra pozostanie taka sama, natomiast zyskujemy większą subwencję oświatową. – argumentuje. Wówczas jest to kolejny krok do dofinansowania tych szkół.

Ważnym zadaniem w nadchodzącej kadencji będzie także zapewnienie miejsc w przedszkolach dla wszystkich dzieci oraz utworzenie żłobka. – Czas już na konkretne działania i konkretne ruchy. Wszystko po to, aby zrobić coś dla naszego wspólnego dobra. – słyszymy z ust Miłosza Łuszczyka słowa podsumowania.

Related posts

Uczniowie na praktykach

Admin

Sesja podatkowa Rady Miejskiej w Pyrzycach – obszerne fragmenty VIDEO

Admin

Policjanci uratowali 34-latka, który chciał popełnić samobójstwo

Admin
Wczytywanie....