Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Za nami Wielkanoc (FOTO)

Za nami tegoroczne święta Wielkiej Nocy. Zobaczmy przebieg pięciu dni uroczystości w parafii pw. św. Ottona.

W Wielką Środę tradycyjnie odbyła się Droga Krzyżowa ulicami Pyrzyc. Wyruszyła ona spod krzyża przy centrali nasiennej, a zakończyła się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Mszą Świętą.

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia wspominane jest ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej proboszcz parafii – ks. Zbigniew Rakiej TChr obmył wzorem Jezusa stopy dwunastu mężczyznom. Najświętszy Sakrament został natomiast przeniesiony do kaplicy adoracji – tzw. Ciemnicy.

Zamiast Mszy w Wielki Piątek odbywa się Liturgia Męki Pańskiej. W jej trakcie śpiewany jest opis Męki Jezusa autorstwa św. Jana. Po nim odbywa się odsłonięcie i adoracja krzyża oraz Komunia Święta. O godzinie 22.00 odśpiewano Gorzkie Żale. Do późnych godzin nocnych trwała adoracja Grobu Pańskiego.

Obchody świąt Wielkiej Nocy zaczynają się w sobotni wieczór. Tego dnia święcony jest ogień oraz paschał. Odnawia się również przyrzeczenia chrzcielne. W tym roku głównym celebransem sobotniej liturgii był ks. Ryszard Głowacki TChr – generał zgromadzenia Księży Chrystusowców. Już tego dnia śpiewane jest Orędzie Wielkanocne oraz świąteczne pieśni.

Dzień Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się poranną Mszą Świętą i procesją rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem.

Related posts

Przypominamy o zmianach na Jana Pawła II

Admin

Pierwszy mecz w Pyrzycach

Wiktor Stankiewicz

Turniej Mikołajkowy Piłki Siatkowej w Pyrzycach

Admin
Wczytywanie....